Jednym z najważniejszych etapów produkcji domowego wina jest fermentacja alkoholowa. Od tego jak ją przeprowadzimy zależy smak i jakość naszego domowego trunku. Domowe wino możemy zrobić m.in. z winogron, wiśni, porzeczek, truskawek. Choć produkcja domowego wina jest czasochłonna, pamiętajmy, że nic tak nie ucieszy jak kieliszek własnoręcznie zrobionego trunku.

Istnieje bardzo dużo odmian, smaków i rodzajów wina. Smak oraz bukiet owocowy trunku zależy od rodzaju użytych owoców, drożdży winiarskich oraz od sposobu fermentacji.

Do produkcji domowego wina będzie nam potrzebne parę niezbędnych sprzętów, w które powinniśmy się zaopatrzyć: gąsiory, butelki, do których przelejemy domowe wino, rurkę fermentacyjną, przez którą odprowadza się gazy, korek do butli, wężyk do zlewania wina oraz specjalne drożdże do produkcji naszego domowego wina.

Pierwszym najważniejszym etapem produkcji domowego wina jest wybór owoców, z których będziemy przygotowywać nasz domowy trunek. Należy pamiętać, że owoce powinny być dojrzałe, zdrowe, dorodne. Owoce pozbawiamy liści, pestek, szypułek. Najczęściej domowe wino przygotowuje się z winogron, porzeczek, wiśni, truskawek, agrestu. Do domowego wina możemy dodać m.in. miodu, rodzynek.

Przygotowanie wina jest czasochłonne, ale nie powinno nikomu sprawić problemu. Produkcja domowego wina podzielona jest na etapy, o których przeczytacie w poradach poniżej.

Jeśli domowe wino będzie już gotowe, zlewamy je do butelek (najlepiej z ciemnego szkła), korkujemy i przechowujemy w ciemnym miejscu np. w piwnicy, spiżarni. Takie wino jest już gotowe do picia, choć jak wiadomo, wino jest tym lepsze im starsze.

Nie do końca domowe wina
p.ziemichod p.ziemichod | Szef Kuchni | Przepisów: 6, Artykułów: 98
Wina

Nie do końca domowe wina

Gdy kilka lat temu rozpoczynałem swoją przygodę z domowym winiarstwem było to tanie hobby pokolenia moich rodziców i dziadków. Dziś w tej branży zmieniło się niemal wszystko.