Owoce w winie
Jeśli chcesz uatrakcyjnić swoje domowe wino dodaj owoce.
Jednym z najważniejszych etapów produkcji domowego wina jest fermentacja alkoholowa. Od tego jak ją przeprowadzimy zależy smak i jakość naszego domowego trunku. Domowe wino możemy zrobić m.in. z winogron, wiśni, porzeczek, truskawek. Choć produkcja domowego wina jest czasochłonna, pamiętajmy, że nic tak nie ucieszy jak kieliszek własnoręcznie zrobionego trunku.
Istnieje bardzo dużo odmian, smaków i rodzajów wina. Smak oraz bukiet owocowy trunku zależy od rodzaju użytych owoców, drożdży winiarskich oraz od sposobu fermentacji.
Do produkcji domowego wina będzie nam potrzebne parę niezbędnych sprzętów, w które powinniśmy się zaopatrzyć: gąsiory, butelki, do których przelejemy domowe wino, rurkę fermentacyjną, przez którą odprowadza się gazy, korek do butli, wężyk do zlewania wina oraz specjalne drożdże do produkcji naszego domowego wina.
Pierwszym najważniejszym etapem produkcji domowego wina jest wybór owoców, z których będziemy przygotowywać nasz domowy trunek. Należy pamiętać, że owoce powinny być dojrzałe, zdrowe, dorodne. Owoce pozbawiamy liści, pestek, szypułek. Najczęściej domowe wino przygotowuje się z winogron, porzeczek, wiśni, truskawek, agrestu. Do domowego wina możemy dodać m.in. miodu, rodzynek.
Przygotowanie wina jest czasochłonne, ale nie powinno nikomu sprawić problemu. Produkcja domowego wina podzielona jest na etapy, o których przeczytacie w poradach poniżej.
Jeśli domowe wino będzie już gotowe, zlewamy je do butelek (najlepiej z ciemnego szkła), korkujemy i przechowujemy w ciemnym miejscu np. w piwnicy, spiżarni. Takie wino jest już gotowe do picia, choć jak wiadomo, wino jest tym lepsze im starsze.
Jeśli chcesz uatrakcyjnić swoje domowe wino dodaj owoce.
Jeśli zrobisz wino niezbyt ciekawe w smaku - możesz nadać mu naturalnego aromatu.
Jabłka to tani i dostępny przez cały rok surowiec na domowe przetwory. Warto spróbować zrobić z nich coś innego niż ciasto i kompot!
Jesień i zmia to okres, w którym szczególnie chętnie sięgamy po ciepłe napoje, a zmarzniętych szczególnie dobrze rozgrzeje domowy grzaniec.
Gdy zimą brak świeżych winogron, morel, czy brzoskwiń warto rozejrzeć się za ich suszonymi odpowiednikami. Dają one wyśmienite i proste w zrobieniu wina.
Moje pierwsze wino domowe było katastrofą. Dziś, po prawie siedmiu latach wzlotów i upadków wiem co zrobić, by uniknąć kolejnych katastrof. Oto 5 podstawowych rad.
Gdzie i jak długo powinno leżakować winko
Wina musujące - jak je podawać i do jakich potraw.
Dobre wino to wino które się szybko nie sfermentuje wino musi oddychać.
Nie wszystkie domowe wina udają się znakomicie. Zdarza się czasem, że nasze trunki psują i nie smakują tak, jak powinny. Zobacz, jak radzić sobie z wadami wina.