Jak zrobić sushi bez nori?

Sushi bez nori robi się szybciej niż zawijane w algi. Niższy jest także koszt jego przygotowania. Liście nori może zastąpić np. omlet tamago lub tykwa (kanpyō).

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić sushi bez nori?
fot. Fotolia
Nori to zbiorcze określenie jadalnych wodorostów do sushi. Sprasowane i zasuszone glony można kupić w sklepach w postaci tzw. arkuszy nori do zawijania ryżu na macie bambusowej.

Kto powinien wybrać sushi bez nori?

Nori wiąże składniki i zapobiega rozpadaniu się krążków sushi. Oprócz tego ma jednak charakterystyczny smak, który nie dla wszystkich jest walorem. Sushi bez nori to opcja przede wszystkim dla osób:
  • nie gustujących w morskich roślinach,
  • uczulonych na glony,
  • chcących zmniejszyć koszt przygotowania sushi.

Sushi bez alg – jak je zrobić?

Najpopularniejszym i najprostszym rodzajem sushi, do wykonania którego nie wykorzystuje się alg, jest nigiri (czyli sushi „formowane ręką”). Jeśli chcesz zrobić takie sushi:
  • Ulep niewielkie, walcowate porcje ze wcześniej ugotowanego i wystudzonego ryżu.
  • Z jednej strony posmaruj ryżowe walce cieniutką warstwą wasabi.
  • Przyklejaj do wasabi krewetki, niewielkie kawałki łososia lub pokrojone w plastry zwoje omletów tamago.
Podobnie jak nigiri wykonuje się temari, z tą tylko różnicą, że w przypadku tego drugiego rodzaju sushi ryż formuje się wraz z kawałkami ryby w kształt kuli. Inaczej zaś wygląda wykonanie inari, czyli „sakiewek sushi”. Sakiewki te mogą być zrobione z omleta tamago (na bazie jaj, cukru i sosu sojowego) bądź gotowanego kanypō (włókna tykwy). Do środka wkłada się ryż i inne składniki (np. warzywa, paluszki krabowe, grzyby, tofu, ryby, krewetki i inne owoce morza).

Ostatnim rodzajem sushi bez nori jest chirasi, czyli po prostu miska ryżu z dodatkami. Aby przygotować takie danie, wystarczy wymieszać ulubione składniki z ryżem do sushi.
Można też poeksperymentować z sushi w omlecie. Zawinięcie ryżu w cieniutkie tamago jest jednak trudne dla niewprawionych kucharzy.