Dieta łatwo strawna

  • 1

Dolegliwości przewodu pokarmowego to problem, który dotyczy sporej części społeczeństwa. To co jemy na co dzień rzutuje na pracę naszego układu pokarmowego. Warto więc zatroszczyć się o to, by codzienna dieta była łatwo przyswajalna. Jak to zrobić - zdradza Ewa Jarosz, czyli Dietetyk w Stolicy!

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Dieta łatwo strawna
fot. Fotolia

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to niestety częsty problem. Biegunki czy wymioty kojarzone są z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, jednak zapominamy o tym, że to co jemy na co dzień ma ogromny wpływ na pracę całego przewodu pokarmowego. Spora część społeczeństwa skarży się na zaparcia lub częste biegunki. Pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, uczucie ciężkości po posiłku lub zgaga. By nie dopuszczać do wymienionych dolegliwości warto zadbać o to, by nasza codzienna dieta była łatwo przyswajalna.

Na wstępie warto wspomnieć o błonniku pokarmowym, który w codziennym żywieniu stanowi niezbędny element warunkujący prawidłową pracę jelit. Jednak w przypadku ostrych stanów zapalnych jelit i biegunek często ogranicza się jego ilość do minimum.

dieta łatwostrawna

Dieta łatwo strawna - podstawowe zasady

Dieta łatwo strawna to przede wszystkim unikanie: potraw tłustych, smażonych (szczególnie potraw mięsnych i rybnych w panierkach), pieczonych z dodatkiem tłuszczu, żywności wysokoprzetworzonej (Fast food, zupy i sosy instant, gotowe wyroby garmażeryjne, konserwy, ciasta, słodycze i słone przekąski), potraw mocno przyprawionych, wzdymających oraz długo zalegających w żołądku.

Wyklucza się również alkohol i kawę naturalną. Pomocne mogą okazać się napary z takich ziół jak rumianek, melisa czy koperek. Zaleca się potrawy gotowane w wodzie lub na parze, a także duszone bez obsmażania.

Na jakie dolegliwości?

Komponując posiłki zgodnie z zasadami opisanej diety można uniknąć dolegliwości ze strony żołądka i jelit, ale także wątroby czy trzustki. Warto pamiętać, by kierować się własną tolerancją i odczuciami ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie należy ograniczać wspomnianego błonnika pokarmowego, z uwagi na jego bardzo korzystne działanie.

Podobnie sprawa wygląda z produktami mlecznymi (mleko i jego przetwory) czy zawierającymi gluten (wyroby z pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa), które niestety coraz częściej wykluczane są z diety, mimo braku potwierdzenia nietolerancji. Najprostszym, ale i najbardziej wiarygodnym sposobem oceny, czy to dany produkt powoduje dolegliwości jest próba eliminacji (wyłączenia z diety na okres kilku tygodni), a następnie próba prowokacji (ponowne włączenie do diety i obserwacja własnych odczuć).

Przykładowy jadłospis

Poniżej znajduje się przykład diety łatwo strawnej, którą z powodzeniem można wykorzystać w przypadku pojawiającego się dyskomfortu ze strony jamy brzusznej. Jadłospis został ułożony przez dietetyka i autorkę bloga Marchewkowe pole do popisu - Ewę Jarosz.

W sytuacji, gdy objawy nie ustępują przez dłuższy czas warto zgłosić się do lekarza i wykonać szczegółowe badania. Przedstawiony jadłospis nie uwzględnia wielkości porcji, które są uzależnione od takich czynników jak wiek, płeć, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny oraz aktualna masa ciała.

Dieta łatwo strawna

Śniadanie:

Kawa zbożowa z mlekiem
Pieczywo graham
Pasta z gotowanego kurczaka
Ogórek świeży bez skórki

pasta z gotowanego kurczaka twarożek truskawkowy

II śniadanie:

Wafle ryżowe
Twarożek truskawkowy
Herbata owocowa

Obiad:

Lekka zupa buraczkowa
Klopsiki z ryżem i marchewką gotowane na parze
Sałatka z pomidorów bez skórki z jogurtem

zupa buraczkowa klopsiki z ryżem

Podwieczorek:

Jabłka pieczone z powidłami śliwkowymi
Jogurt naturalny
Herbata zielona

Kolacja

Gotowane kopytka bez dodatku skwarek
Sałatka z włoszczyzny z olejem roślinnym
Napar z rumianku

jabłka pieczone z powidłami kopytka

Autorem publikacji i jadłospisu jest Dietetyk w Stolicy - Ewa Jarosz. Więcej, w tym wiele jej przepisów i porad, znajdziecie na blogu Marchewkowe pole do popisu, zapraszamy!
 

Dietetyk w Stolicy


10 propozycji dietetycznych obiadów. Zobacz >>>