Zielony barszcz to danie, które przywędrowało do nas z Rosji. Zupa ta jest kwaskowata, co jest wynikiem wykorzystania szczawiu. Świetnie się sprawdza w sezonie letnim, uzupełniając wypocone w upale elektrolity.
Jak zrobić barszcz szczawiowy?
Przygotowanie barszczu szczawiowego jest bardzo proste. Wystarczy dosłownie kilka składników, aby cieszyć się znakomitą zupą na letnie dni!
- Do ugotowania zielonego barszczu będą potrzebne: szczaw ze słoika, czosnek, rosół lub bulion mięsny, śmietana 18 %, sól i pieprz do smaku.
- Bulion podgrzewamy, mieszamy ze szczawiem i pokrojonym czosnkiem
- Gotujemy ok. 10 minut i zagęszczamy śmietaną.
- Zupę doprawiamy solą i pieprzem. Smacznego!
Jak doprawić barszcz szczawiowy?
Zielony barszcz doprawia się przede wszystkim solą i pieprzem. Jeśli jednak chcemy uzyskać bardziej wyraziste smaki, możemy sięgnąć także po cukier. Do tej zupy raczej nie dodaje się ziela angielskiego, liścia laurowego czy majeranku – te przyprawy lepiej zachować do barszczu czerwonego lub białego.
Z czym podawać barszcz szczawiowy?
Barszcz szczawiowy to zupa, którą najlepiej serwować z ugotowanym na twardo jajkiem – kurzym lub przepiórczym. Innym wariantem jest wykorzystanie ugotowanych ziemniaków – czy to w formie puree czy kosteczek. Szczawiowa dobrze smakuje także podana z kromkami świeżego chleba. Jeśli lubimy eksperymenty, możemy ją podać tak jak żurek – w specjalnie przygotowanym chlebku. Taka wersja z pewnością spodoba się Twojej rodzinie!