Jak zrobić włoski makaron?

Do zrobienia domowego, włoskiego makaronu jajecznego potrzebne są: semolina, woda i jajka. Bez maszynki możesz przygotować np. tagliatelle i fettuccine.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić włoski makaron?
fot. Fotolia
Do zrobienia włoskiego makaronu bez maszynki potrzebujesz jedynie odrobiny wody, jajek i semoliny. Przygotowany z semoliny makaron ma piękny jasnożółty kolor, po ugotowaniu nie skleja się i pozostaje al dente.

Jak zrobić domowy, włoski makaron

W przypadku, gdy robisz makaron tuż przed podaniem, dobierz proporcje w następujący sposób: przygotuj 100 g mąki na każdą osobę, a na każde 100 g semoliny dodaj 1 jajko.

Miej pod ręką przegotowaną, chłodną wodę na wypadek, gdyby ciasto nie chciało się lepić.
  • Wysyp semolinę na stolnicę lub blat.
  • Wbij jajka i zacznij wyrabiać ciasto. Dodaj odrobię soli.
  • Chcesz, żeby makaron miał kolor? Wymieszaj z semoliną: słodką paprykę (kolor czerwony), kurkumę (kolor żółty), spirulinę lub szpinak (kolor zielony).
  • Gdy ciasto nie chce się lepić, wlej 1-2 łyżki wody. Pamiętaj, dodatek większej ilości wody spowoduje, że makaron stwardnieje.
  • Wyrabiaj ciasto (przez kilkanaście minut), aż będzie elastyczne, lekko twarde i gładkie.
  • Rozwałkuj ciasto na cienkie płaty (około 2 mm). Pamiętaj, by cały czas podsypywać stolnicę mąką lub semoliną.

Przygotowane w ten sposób ciasto możesz wykorzystać do lepienia ravioli lub tortellini lub użyć do lasagni.
  • Zostaw rozwałkowany płat ciasta na stolnicy lub blacie na kilka minut, by lekko wysechł. Ciasto, które po zgięciu i przesunięciu po nim palcem przełamie się jest gotowe do krojenia.
  • Oprósz wierzch ciasta mąką, zwiń w luźny rulon i krój w poprzek na paski o szerokości około 5 mm, tworząc w ten sposób tagliatelle. Modyfikując szerokość, uzyskasz różne rodzaje włoskiego makaronu.

Jak suszyć, gotować i przechowywać domowy makaron

Makaron gotuj w osolonym wrzątku, zachowując proporcje – 1 litr wody na każde 100 gramów makaronu. Makaron ugotowany al dente jest smaczniejszy i bardziej lekkostrawny od rozgotowanego.

Jeśli przygotujesz większą ilość makaronu, możesz go wysuszyć (nieugotowany) w temperaturze pokojowej (wstążki najlepiej zawinąć w gniazda i rozłożyć na stolnicy lub blacie) i przechowywać przez około miesiąc w plastikowych pojemnikach lub papierowych torbach.