Jak zrobić sos majonezowy?

Majonez to tradycyjny dodatek do potraw robiony z żółtek jaj, oliwy i dodatków. Sos majonezowy można przygotować na bazie majonezu domowej roboty lub z użyciem gotowego produktu ze słoika.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić sos majonezowy?
fot. Fotolia
Sos majonezowy jest produktem wysokokalorycznym i należy go zjeść z umiarem. Najlepiej sprawdzi się jako dodatek do sałatek i mięs, dip do przekąsek i sos do pizzy.

Jak zrobić sos majonezowy od podstaw – bez majonezu w słoiku

Podstawowy przepis na sos majonezowy podaje, żeby użyć żółtek jaj, oliwy, musztardy, soku z cytryny, soli i pieprzu. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, inaczej sos może nie mieć odpowiedniej konsystencji. Sposób przygotowania sosu jest bardzo prosty:
  • żółtka i musztardę wrzuć do kamiennej lub szklanej miski,
  • składniki ucieraj za pomocą drewnianego wałka – staraj się kręcić tylko w jedną stronę,
  • mieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę,
  • powoli wlej oliwę,
  • kiedy sos będzie już gęsty, dodaj sok z cytryny i przyprawy.
W czasie ucierania sosu majonezowego możesz dolać do niego łyżeczkę wody. Dzięki temu potrawa nie zważy się i zachowa ładny, gładki wygląd.

Sos majonezowy z dodatkami: sos czosnkowy, koperkowy, paprykowy, chili, curry

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie domowego sosu majonezowego, wykorzystaj gotowy majonez ze słoika. Dodaj do niego jogurt naturalny, odrobinę soku z cytryny i przyprawy. Możesz też stworzyć sos majonezowy o różnych smakach – czosnkowy, paprykowy, koperkowy, chili, curry. Wystarczy, że do podstawowego sosu wrzucisz swoje ulubione dodatki lub przyprawy. Smakowe sosy majonezowe doskonale sprawdzą się jako dipy do dań na imprezie ze znajomymi.