Flaki wołowe to pożywna zupa serwowana głównie w Polsce. Podaje się ją najczęściej na imprezach i spotkaniach towarzyskich, takich jak imieniny i wesela. Tradycyjne flaki wołowe przyrządza się z gotowanych krowich żołądków, oczyszczonych i pokrojonych w cienkie paski. W sklepach dostępne są także gotowe flaki mrożone, w słoiku lub pakowane w charakterystyczne batony. Flaki wołowe tego typu są już zwykle parzone lub ugotowane i można z nich od razu przyrządzić zupę.

Flaki wołowe na rosole

Flaczki wołowe przygotowuje się najczęściej na bulionie. W tym celu można ugotować klasyczny rosół, a następnie odcedzić go z mięsa i warzyw. Do czystego wywaru dodaje się flaki i przyprawy. Znane są także flaki z warzywami, na przykład marchewką, pietruszką i selerem. Zupa wymaga długiego czasu przygotowania – zwykle około 2 godzin.

Regionalne odmiany flaków: flaki wołowe po zamojsku i warszawsku

Przepis na tradycyjne flaki wołowe różni się w poszczególnych regionach Polski. Najbardziej znane odmiany tej potrawy to flaki po zamojsku i flaki po warszawsku. Charakterystyczną cechą flaków z Zamojszczyzny jest ich gęstość – flaki są zaprawione zasmażką z mąki i masła. Zwykle wlewa się do nich także koncentrat pomidorowy. Warszawska wersja flaków wyróżnia się z kolei dodatkiem pulpecików wołowych, które dodaje się do zupy.

Czym przyprawić flaki?

Flaki to zupa, którą przyrządza się zwykle na ostro. Podstawowe przyprawy do flaków do suszona papryka, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa i czosnek. Ciekawego smaku dodaje również imbir, który ma właściwości rozgrzewające.

Polecane przepisy do kategorii Flaki wołowe

Znaleźliśmy 36 przepisów w kategorii Flaki wołowe

Flaki wołowe Eli

Flaki wołowe Eli

eli_555 eli_555

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Flaczki  wołowe

Flaczki wołowe

margarytka margarytka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Moje flaczki wołowe

Moje flaczki wołowe

oszude oszude

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: