Kasza manna jest niezwykle delikatna, dlatego wprowadzana jest jako pierwsza glutenowa kasza do jadłospisu dzieci. Każdy z nas kojarzy ją pod postacią zupki na mleku, podawanej na śniadanie. Z dodatkiem cukru, owoców, czy dżemu smakuje wyśmienicie. Ciekawym zastosowanie kaszy manny jest użycie jej jako farsz do warzyw. Dzięki neutralnemu smakowi idealnie nada się do ciast czy deserów pod postacią zdrowego, domowego ala budyniu. Pysznym ciastem z kaszy manny jest miodownik w polewie czekoladowej

Kasza ta idealnie nadaje się jako zagęszczacz do zup i sosów, dzięki zawartości skrobi, która tworzy z zupy zawiesinę. Kasza manna dodana do kotletów mięsnych i warzywnych sprawi, że zyskają one niepowtarzalny smak, a zarazem ich nie zdominuje. Można również spróbować wykonać kluseczki pół na pół z mąki i kaszy manny. Jak widać, kasza może nam w wielu dniach zastąpić mąkę lub jajka

Dzięki temu, że jest lekkostrawna poleca się ją osobą z chorobami przewodu pokarmowego. Jednak nie wspomaga odchudzania. Ma działanie lekko "zapierające", co może się okazać przydatne przy biegunkach, ale nie podczas próby zrzucenia kilku kilogramów. Mogą ją jeść dzieci i osoby starsze, oraz kobiety w ciąży. Na rynku dostępna jest też kasza manna razowa, która ma znacznie więcej błonnika i składników mineralnych od klasyczne kaszy manny.  
Krem z kaszy manny

Krem z kaszy manny

Deser z kaszy manny można uzyskać w łatwy i szybki sposób. Kilka łyżek kaszy manny wystarczy wymieszać z gotującym się mlekiem, a następnie dodać dżem lub marmoladę. Deser można serwować na zimno lub na ciepło z różnymi owocami czy słodkimi sosami. Klasycznym ciastem przekładanym masą z kaszy manny jest miodownik. Charakterystyczną dekoracją deseru są orzechy włoskie zatopione w karmelu. Zaleca się go przygotować na dwa dni przed spożyciem, aby odpowiednio zmiękł.

Miodownik z kaszą manną

Miodownik z kaszą manną

Krem z kaszy manny, czyli tzw. krem grysikowy, doskonale komponuje się z plackiem miodowym. Masa przyrządzana jest z mleka, masła, cukru i kaszy manny. Krem uwydatnia naturalną słodycz miodu. Nadaje się też do pierników, ponieważ podkreśla smak przypraw korzennych. Ciasto z kaszą manną najlepiej smakuje dwa-trzy dni po przygotowaniu, gdy miodowe blaty wchłoną wilgoć kaszy manny i staną się miękkie i sypkie.

Krem do tortu

Krem do tortu

Krem do tortu przygotowuje się w zależności od typu ciasta. Do miodowników oraz orzechowców idealnie nadają się kremy z kaszy manny. Torty lekkie, z owocami i galaretką doskonale łączą się z masą mascarpone. Wypieki wysokotłuszczowe natomiast robi się z kremem jogurtowym lub budyniowym. Ponadto krem do tortu można przygotować również z bitej śmietany, która świetnie sprawdzi się w ciastach typu chmurka czy piórko. Niekiedy do wypieków używany jest też krem maślany dobrze komponujący się z ciemnym biszkoptem nasączonym alkoholem.

Serniki

Serniki

Serniki są ciastami deserowymi, których głównym składnikiem jest serek homogenizowany lub mielony twaróg. Oprócz składników mlecznych, do ich przygotowania potrzeba jajek, cukru, masła, mąki pszennej, budyniu (lub kaszy manny), soli, proszku do pieczenia, cukru waniliowego. Najczęściej masa serowa na sernik wykładana jest na spód upieczony z ciasta kruchego lub półkruchego. Ciasto dekoruje się kruszonką, bezą, lukrem, polewą czekoladową lub frużeliną. Do serników można dodawać również rodzynki, pomarańcze, migdały bądź wiórki kokosowe.

Masy

Masy

Kremy do tortów przyrządza się zazwyczaj łącząc masło, mleko, cukier, masło i niekiedy jaja. Można też dodać kakao, czekoladę, bakalie lub orzechy. Najczęściej składniki należy zagotować, pozostawić do ostygnięcia i zmiksować na gładko. Do przełożenia tortu lub biszkoptu warto wykorzystać masę truskawkową lub przygotowaną z dodatkiem chałwy bądź kawy. Ciasta dekoruje się także kremem kokosowym bądź grysikowym, zrobionym m.in. z kaszy manny.

Kremy

Kremy

Kremy są aksamitnymi i puszystymi masami wykorzystywanymi do przekładania ciast i tortów. Służą również do nadziewania lekkich deserów, jak babeczki czy owocowe tarty. Jedną z klasycznych mas jest krem budyniowy, będący nieodłącznym elementem karpatki. Gęste kremy nierzadko serwowane są w szklanych pucharkach w roli deseru. Oryginalną masą jest krem z kaszy manny podawany ze świeżymi owocami. Przygotuje się go w prosty sposób - wystarczy wrzucić kaszę do gotującego się mleka, a następnie dodać dżem.

Szybkie desery bez pieczenia

Szybkie desery bez pieczenia

Deser na szybko, bez pieczenia i gotowania z herbatników i nutelli, przygotujesz smarując ciastka kremem. Ciekawym sposobem na szybki podwieczorek, może być również sałatka owocowa lub owocowy mus podany z lodami, syropem klonowym i bitą śmietaną. Bez pieczenia warto też przygotować szybkie powidła z suszonych śliwek i wody. Wystarczy podgrzać je w garnku przez kilka minut z cynamonem. Taki mus jest doskonały jako dodatek do racuchów na słodko. Naleśniki w różnej postaci są znakomitym pomysłem na super szybki deser. Można je przekładać serkami, dżemami i polewać zblendowanymi owocami lub jogurtami. Deser bez pieczenia to również: serniki, szarlotki i inne ciasta, przyrządzone na spodzie z kruszonych ciastek lub wafli. Świetnie smakują również desery z dodatkiem gotowanej w mleku (np. krowim lub kokosowym) kaszy manny, jaglanej lub kuskus.

Znaleźliśmy 122 przepisów w kategorii Kasza manna

Placek plebański

Placek plebański

kuchcik89 kuchcik89

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: