Pierogi, kopytka lub kluski leniwe – nazw tego dania jest sporo a wszystkie dotyczą potrawy z twarogu i, coraz częściej, ziemniaków. Kluski leniwe można podawać na słodko lub słono, w zależności od naszych preferencji. W najprostszej wersji są one serwowane z masłem i cukrem, co szczególnie uwielbiają dzieci. Pierogi leniwe z twarogu przygotowuje się błyskawicznie – wystarczy wymieszać ze sobą biały ser, jaja i mąkę. W wersji z ziemniakami dodajemy ugotowane kartofle. Gotową masę dzieli się na mniejsze kawałki a następnie gotuje w osolonej wodzie. Całość trwa bardzo krótko.

Sprawdź przepisy na pierogi leniwe!
Kluski leniwe z ziemniakami

Kluski leniwe z ziemniakami

Kluski leniwe najczęściej są przygotowywane z samego twarogu. Coraz częściej wykorzystuje się do nich także ugotowane ziemniaki. Wówczas otrzymujemy kluski podobne do kopytek, choć delikatniejsze w smaku i lepiej komponujące się ze słodkimi dodatkami. Kluski leniwe z serem i ziemniakami najlepiej smakują z masłem i cukrem, jak również z bitą śmietaną, cynamonem czy sosem czekoladowym. Kluski leniwe na słodko to bez wątpienia wspaniały pomysł na obiad dla dzieci, które uwielbiają takie smaki. Dla tych, którzy nie lubią zbyt słodkich potraw, dobrym rozwiązaniem będzie jogurt naturalny lub świeże owoce.

Kopytka

Kopytka

Drobne kluski, świetnie pasujące zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich? To muszą być kopytka. W tradycyjnej wersji są one przygotowywane z ugotowanych ziemniaków, mąki, jajek i soli. Istnieją jednak także kopytka leniwe, do których wykorzystuje się dodatkowo biały ser. Te drobne kluski można dowolnie modyfikować, zmieniając ich skład. Jak? Przykładowo robiąc je w wersji bezglutenowej lub na bazie jakiegoś warzywa. W ten sposób można stworzyć kopytka ze szpinakiem, z kaszy jaglanej, z dyni lub bez dodatku jajek. W każdej wersji najlepiej smakują z dodatkiem sosu – czy to słodkiego (z cukru lub śmietany), czy też wytrawnego (np. mięsnego).
 

Kopytka ziemniaczane

Kopytka ziemniaczane

Kopytka to małe kluski, które stanowią jeden z dodatków do potraw. Można je przygotować na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze są kopytka zrobione z ziemniaków, w tym również młodych. Do ich przyrządzenia wystarczą ugotowane kartofle, mąka, jajka i nieco soli. Całość miesza się na jednolitą masę, którą następnie porcjuje się na drobne kluseczki. Kopytka z ziemniaków dobrze smakują z mięsnym sosem, dlatego można je wykorzystywać do obiadu zamiast ryżu, kaszy lub zwykłych ziemniaków.

Znaleźliśmy 94 przepisów w kategorii Kluski leniwe

Kluski leniwe z koperkiem

Kluski leniwe z koperkiem

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Leniwe z margaryną

Leniwe z margaryną

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kluski leniwe

Kluski leniwe

nuleczka nuleczka
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kluski leniwe

Kluski leniwe

WWWiola WWWiola

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Leniwe z cynamonem

Leniwe z cynamonem

daisy16 daisy16

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: