Pieczywo to określenie produktów, które powstają ze zmieszania mąki, wody, soli oraz drożdży lub zakwasu. Zaliczają się do nich zarówno wyroby słodkie, jak i słone. Klasyczny nann, pita, czy tortilla - każdy z nas chociaż raz jadł któryś z nich. Ludzie na całym świecie pieczywo uznają za podstawowy element diety.
Z jakiej mąki jakie pieczywo?
Powszechnie dostępne pieczywo, które codziennie jadamy, ze względu na rodzaj zboża w mące użytej do wypieku dzieli się na pszenne, żytnie oraz mieszane. Rzadziej spotykane jest pieczywo jaglane, kukurydziane, owsiane, orkiszowe, sojowe, amarantusowe czy gryczane (z mąki jaglanej, kukurydzianej, itd.), nie zawierające glutenu. Istnieje jednak jeszcze inny podział mąk, w którym pod uwagę bierze się nie gatunek zboża, a stopień jego oczyszczenia. Ze zmielenia ziarna bez okrywy nasiennej otrzymuje się zwykłą, dokładnie oczyszczoną mąkę, natomiast z obróbki zboża wraz ze wszystkimi jego częściami – słabiej oczyszczoną mąkę razową. Z tej pierwszej powstaje pieczywo jasne, a z drugiej – ciemne.
Pieczywo ciemne a pieczywo jasne
Ci, którzy nie mają problemów nietolerancją glutenu, a dbają o zdrowe odżywianie, podczas doboru pieczywa kierują się podziałem na jasne i ciemne. Wynika to z faktu, że wypieki razowe uchodzą za bogatsze w składniki odżywcze, głównie w błonnik zawarty w okrywie nasienia. Dzięki niemu ciemne chleby i bułki są bardziej sycące, zmniejszają więc zapotrzebowanie pokarmowe, a co za tym idzie – ilość spożywanych kalorii. Razowe pieczywo z wysoką zawartością otrąb i zarodków ziaren spopularyzował pastor Sylwester Graham. Od jego nazwiska pochodzą nazwy mąki graham i bułki grahamki. Próżno jednak dowodzić wyższości grahamki nad kajzerką, która ma mniej więcej tyle samo węglowodanów, białka, aminokwasów i tłuszczu. Nie zawiera jedynie wspomnianego już błonnika, ale dzięki temu trawi się szybciej. Dla dzieci i osób z nadwrażliwością jelita jest więc lepszym wyborem niż jakikolwiek rodzaj pieczywa ciemnego.
Pieczywo chrupkie i cukiernicze
Specyficznymi rodzajami pieczywa są wyroby chrupkie i cukiernicze. Te pierwsze robi się metodą prażenia, bez dodatku drożdży i innych składników spulchniających. Są lekkie i mało kaloryczne, lecz dużo uboższe w składniki odżywcze niż zwykłe pieczywo. Natomiast wyroby cukiernicze obejmują tak pieczywo tradycyjne, jak i chrupkie, ale w wersji słodkiej. Można zaliczyć do nich zarówno sucharki, wafle, herbatniki, jak i ciasto drożdżowe. Pieczywo chrupkie i cukiernicze łączy duża zawartość węglowodanów, która sprawia, że należy unikać ich codziennego spożywania.
O ile zrobienie domowego zakwasu wymaga trochę wysiłku, o tyle warto poświęcić na to czas. Wyobraźcie sobie uśmiech na twarzach waszych dzieci, które będą proszone o "dokarmienie zakwasu". Nie wiecie o co chodzi? Przeszukajcie przepisy i odkryjcie sekrety chleba!!