Szarlotka to jedno z najpopularniejszych ciast pojawiających się w polskich domach. Nie każdy wie, że pomiędzy szarlotką a
jabłecznikiem (jak często jest nazywana) istnieje delikatna różnica - poza owocami, podstawą szarlotki jest kruche lub półkruche ciasto. Jabłecznik natomiast może być wykonany na cieście drożdżowym, francuskim lub na biszkopcie.
Przepis na szarlotkę istnieje w postaci niezliczonej ilości odmian z wykorzystaniem przeróżnych składników i sposobów wypieku. Przy przygotowaniu tradycyjnej szarlotki na bazie jabłek można również zastosować produkty nie będące jej stałym elementem, które nadadzą jej nowego wymiaru i niezwykłego aromatu.
Najczęściej wykorzystywanymi owocami w szarlotce są
jabłka - smażone, krojone, starte choć coraz chętniej i częściej przy wypieku tego ciasta wykorzystuje się inne owoce i nie tylko. Nikogo nie powinna już dziwić
szarlotka z dynią, agrestem, wiśniami czy rabarbarem.
Można podawać ją z
gałką lodów czy
bitą śmietaną; sam wypiek może być wzbogacony o budyń, bezy a nawet płatki kukurydziane! Wierzch
ciasta najczęściej pokrywa kruszonka (która również może występować w wersjach z różnymi dodatkami), pianka lub tak zwana „kratka” z ciasta.
Niezależnie od preferencji smakowych warto pamiętać, że z racji swej popularności ciasto to - tak jak
makowiec czy sernik - bardzo często gości na stole w
święta Bożego Narodzenia i inne ważne uroczystości. Wśród naszych przepisów z pewnością znajdziecie niejeden, który Was zaskoczy. To dobra okazja, by poeksperymentować i odkrywać nowe oblicza (i smaki)
szarlotki!