Podhalański przysmak to dobrze znany oscypek przygotowywany na bazie owczego mleka. Zyskał uznanie nie tylko wśród rodaków, ale też poza granicami kraju. Przyrządzany w drugiej połowie lata, gdy mleko jest najtłustsze i najzdrowsze – świetnie nadaje się do pozyskania serwatki. Sprawdź, jak przechowywać kupione wcześniej oscypki, aby móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem na dłużej!
Jak przechowywać oscypka?
Klasyczny wyrób z mleka owczego może być przechowany przez wiele tygodni w odpowiednich warunkach.
Należy spełnić poniższe warunki:
Jak przechowywać oscypka?
Klasyczny wyrób z mleka owczego może być przechowany przez wiele tygodni w odpowiednich warunkach.
Należy spełnić poniższe warunki:
- Dojrzewający oscypek przechowywany w suchym miejscu na talerzyku, lub zawieszony na sznureczku będzie zdatny do spożycia przez wiele tygodni. Wierzchnia skórka nieco ściemnieje i wysuszy się – nie zmienia to jednak wnętrza konsystencji. Będzie nadal miękka i sprężysta.
- Trzymając ser w lodówce należy pamiętać o wilgotności panującej w jej wnętrzu. Zabezpieczając powierzchnię oscypka papierem sprawimy, że jego smak i właściwości nie zmienią się jeszcze przez dłuższy czas. Ważne, aby nie przykrywać go folią spożywczą – powierzchnia zaparuje i powstanie pleśń.
- Dobrze uwędzone sery mogą być przechowywane w lodówce przez 1-1,5 miesiąca. Czas zależy przede wszystkim od zawartości w nich suchej masy – im wyższa, tym ser jest trwalszy.
- Oscypki możemy podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło z dodatkiem konfitury z żurawiny. Są dodatkiem do sałatek, koreczków sylwestrowych, czy zapiekanek serowych i pizzy.
- Ciekawym pomysłem jest przyrządzenie z nich wegetariańskich kotletów panierowanych – zewnątrz chrupiące, wewnątrz ciągnące i delikatne wnętrze. Klasycznie jako przystawka lub zakąska do piwa jest krojony w drobne kawałeczki lub plastry.
- Możemy dodatkowo skropić go dobrej jakości oliwą z oliwek i ułożyć wraz z bazylią i pomidorami.