Sezon na bób trwa bardzo krótko - tylko od końca czerwca do końca sierpnia można cieszyć się jego smakiem. Młody bób jest bardzo wartościową rośliną strączkową, którą można spożywać w skórce, w której ma najwięcej witamin i minerałów.
Gotowanie bobu nie jest skomplikowane, a ugotowane nasiona możesz wykorzystać do wielu potraw.
Jak ugotować bób?
Zobacz jakie proste jest gotowanie bobu:1. Przed gotowaniem bobu opłucz go pod strumieniem zimnej wody.
2. Zalej bób wodą w proporcji 1:2, czyli 1 szklanka bobu na 2 szklanki wody.
3. Do gotującej wody dodaj łyżeczkę cukru i soli. Cukier podkreśli naturalną słodycz bobu, natomiast sól ten smak dodatkowo wyostrzy.
4. Gotuj bób pod przykryciem przez około 15 minut (w przypadku młodego bobu) lub przez 30 - 40 minut (jeśli gotujesz stary bób).
5. Po wystygnięciu możesz obrać bób z łupiny, ale nie musisz – młody bób ma bardzo cienką i lekkostrawną skórkę.
Jeśli nie przepadasz za zapachem bobu, wydobywającym się podczas gotowania, dodaj do garnka z bobem gałązkę kopru – powinien on zniwelować nieprzyjemny aromat.
fot. Adobe Stock
Co zrobić z bobu?
Bób nadaje się do wielu potraw, możesz wyczarować z niego pyszne, wartościowe i sycące dania. Jeśli masz ochotę na hummus z bobu wystarczy, że gotowanie bobu wydłużysz o kilka minut – wówczas strączki będą bardziej miękkie i kremowe. Do dań z grilla idealnie będzie pasowała sałatka z bobem, do której warto ugotować bób al dente, aby był lekko chrupiący i nie rozpadał się w daniu.Gotowanie bobu do risotto z bobem powinno trwać krócej niż zazwyczaj. Po obróbce termicznej strączków, należy dodać je do gotującego ryżu - dlatego po ugotowaniu bób powinien być jeszcze delikatnie twardy. Ugotuj bób dłużej, jeśli ma z niego powstać zupa z bobu lub fit placuszki z bobu. Te delikatne dania będą świetnym wyborem dla osób będących na diecie.
fot. Adobe Stock
Jaki bób jest najlepszy?
Kiedy kupujesz bób zwracaj uwagę, by był jak najświeższy. Co to znaczy? Powinien mieć jasnozielony kolor i gładką skórkę. Jego zapach powinien być przyjemny, a skórka nie powinna mieć żadnych przebarwień i być pomarszczona. Młody bób jest miękki, dlatego nie trzeba obierać go ze skórki, a gotowanie bobu trwa znacznie krócej.Bób jest warzywem, które można jeść przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim bób można kupić na targach warzywnych, natomiast jesienią i zimą dostępny jest w sklepach w postaci mrożonek. Bób zawiera dużo białka (w 100 gramach ugotowanego bobu jest go około 7,5 grama), które może stanowić alternatywę dla białka zwierzęcego, dlatego jest dobry m.in. dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
W bobie znajdują się także minerały, którymi są: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Strączki zawierają dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę jelit i oczyszcza organizm z toksyn. Błonnik sprawia także, że jedząc bób zapewniamy sobie uczucie sytości na długi czas.
Blendi