Camembert można kupić w wersji naturalnej oraz smakowej, np. z ziołami, grzybami, orzechami lub pieprzem. Dostępny jest również w wersji light.

Sery pleśniowe wyśmienicie smakują na kanapkach na ciepło i w zapiekanych tostach, grzankach i sandwiczach. Camembert doskonale się rozpuszcza (jego środek) pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu można z niego przygotować pyszne fondue oraz sosy np. do makaronu.

Camembert w chrupiącej panierce podawany z konfiturą z żurawiny to wykwintna przekąska, której przygotowanie zajmuje nie więcej niż 10 minut. Można podgrzać ser na suchej grillowej patelni, w piekarniku, a nawet w opiekaczu. Plaster camemberta doskonale sprawdzi się również w burgerze, ze świeżą sałatą i piklami.

Sałatki z camembertem serwuje się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale smakuje w zestawieniu z liśćmi cykorii i zielonym pesto. Camembert może być również doskonałym składnikiem tart, np. z gruszką, pieczarkami i orzechami. Jest pysznym dodatkiem do dań z grilla i zapiekanek (szczególnie warzywnych i makaronowych).
Camembert zapiekany

Camembert zapiekany

Camembert może być zapiekany w piekarniku w panierce, lub bez, w towarzystwie warzyw oraz mięsnych dodatków lub suszonej żurawiny. Warto owinąć go folią aluminiową, aby nic się nie rozlało. Jest to również dobry sposób na przygotowanie camemberta z grilla. Camembert zapiekany w piekarniku w cieście francuskim do szybka przekąska, która powstaje w kwadrans. Można owinąć cały krążek sera ciastem lub poporcjować go formując z ciasta małe koperty. Tego typu danie koniecznie należy serwować na gorąco, ponieważ tylko wtedy ser będzie w środku płynny. Ciekawym sposobem na podanie pieczonego camemberta jest nafaszerowanie go składnikami. W tym celu wyjmuje się środek sera łyżką i umieszcza w nim wymieszaną wcześniej żurawinę z suszonymi pomidorami i wyjętym serem.

Brie

Brie

Brie to jeden z najbardziej znanych francuskich serów pleśniowych, który robi się z niepasteryzowanego krowiego mleka. Wytwarza się go w postaci krążków o średnicach od 32 do 40 centymetrów. Ser ma delikatny zapach pleśni, pieczarek i dymu. Smak jest łagodny, lekko śmietankowy. Odmiana Brie de Meaux ma bardziej płynną konsystencję niż Brie de Melun, który jest twardszy, a w smaku bardziej słony. Sery pakowane są w drewniane pudełka. Najlepiej podawać je w temperaturze pokojowej. 

Rokpol

Rokpol

Rokpol to ser pleśniowy przygotowywany z pasteryzowanego krowiego mleka. Nazwa handlowa sera to lazur, który występuje w różnych odmianach, np. lazur błękitny, perłowy, turkusowy, złocisty, srebrzysty i skalmierzycki. Ser rokpol dojrzewa około 6 tygodni. W czasie dojrzewania do masy serowej strzykawką dodaje się zarodniki grzybów pędzlaków, przez które ser ma intensywny słony i lekko gorzki smak. Rokpol można jeść jako przekąskę lub dodawać go do sosów, makaronów, dań mięsnych, sałatek, zapiekanek oraz pizzy.

Makaron z camembert

Makaron z camembert

Makaron z camembert i szpinakiem to wyśmienity pomysł na ekspresowy obiad. Kawałki sera dodaje się do usmażonego szpinaku i podgrzewa. W podobny sposób przygotowuje się sos serowo-brokułowy. Makarony najlepiej komponujące się z sosami na bazie serów pleśniowych to świderki, tagliatelle (długie, płaskie wstążki) oraz cannelloni (bardzo szerokie rurki, które można nafaszerować serem).

Sałatka z camembert

Sałatka z camembert

Do sałatek można dodawać camembert w formie naturalnej (surowej), opiekanej oraz panierowanej. Wystarczy pokroić ser w kostkę i płynne wnętrze połączy się z sosem sałatkowym. Dodając opiekany ser, można położyć go w całości na sałatce lub podawać obok w formie chrupiących krążków. Sałatka z camembertem, rukolą, gruszką i kurczakiem to wyjątkowo pyszna kompozycja smakowa. Gruszkę warto skarmelizować lub podsmażyć na patelni grillowej. Do sałatek z camembertem pasują dipy i sosy na bazie oliwnego pesto, np. z bazylii, szpinaku, jarmużu lub suszonych pomidorów.

Camembert panierowany

Camembert panierowany

Camembert panierowany najlepiej podawać z wyrazistymi w smaku dodatkami takimi, jak: żurawina (zarówno suszona jak ta w konfiturze), rukola, zielone oliwki, ananas, orzechy włoskie, frytki, mięso oraz świeże warzywa. W czym panierować camembert? Najprościej użyć do tego kilku łyżek bułki tartej i jajek. W wersjach bardziej wykwintnych oraz bezglutenowych ser panieruje się w sezamie, drobno mielonych orzechach, migdałach oraz przesmażonej na patelni żurawinie. Panierować można cały krążek sera lub przeciąć go w poprzek na dwa cieńsze. Panierkę trzeba zawsze mocno wcisnąć w twardą skórkę sera. Dzięki temu będzie się lepiej trzymała.

Znaleźliśmy 141 przepisów w kategorii Camembert