Kuskus, choć powszechnie uważany za kaszę w rzeczywistości jest makaronem! Wytwarza się go z twardej pszenicy durum, która zawiera znacznie więcej białka niż klasyczna miękka pszenica. Kuskus jest polecany osobom odchudzającym się, ze względu na niską kaloryczność. Jest również lekkostrawny i zawiera mnóstwo minerałów i wartości odżywczych.
Ziemniaki, makarony i ryże są coraz częściej zastępowane kaszą kuskus ze względu na jej właściwości i niezwykłą delikatność. Podawana jest w sałatkach z egzotycznymi dodatkami jak groszek cukrowy, galangal, papeda albo według naszych tradycji z pomidorem, ogórkiem i sałatą lodową. Dodatek warzyw jest tu mile widziany. Kuskus idealnie komponuje się z jagnięciną, kurczakiem, wołowiną i wieprzowiną. Ryby z dodatkiem kuskusu zaskoczą was niezwykłością tego połączenia, a warzywa podziękują za tak zacnego towarzysza. Kuskus nada się też idealnie jako zagęszczenie do zup lub sosów.
Nie każdy wie, że kuskus jest narodową potrawą Marokańczyków. Tradycyjnie, podczas świąt, podaje się go na dużym talerzu, razem z gulaszem. Je się z niego wspólnie, używając do tego rąk.
Właściwości kaszy kuskus i ilość kalorii
100 gramów ugotowanej kaszy kuskus, będącej symbolem bogactwa i szczęścia, ma 112 kalorii. Indeks glikemiczny kuskusu wynosi 65, a zawartość białka to 13%. Ta niskotłuszczowa i lekkostrawna kasza nie podrażnia żołądka i zawiera dużo błonnika.
Jak przyrządzić kaszę kuskus – czy trzeba ją gotować?
Drobną kaszę kuskus z pszenicy durum przygotowuje się błyskawicznie. Wystarczy zalać ją w misce wrzątkiem, osolić i odstawić pod przykryciem na kilka minut. Po wymieszaniu kasza jest już gotowa do jedzenia. Jej smak podkreśli odrobina masła lub dobrej oliwy, z którą łączy się gorącą kaszę. Warto także podawać ją jako dodatek do potraw, na ciepło i na zimno, posypaną świeżymi, drobno posiekanymi ziołami, np. natką pietruszki, liśćmi mięty albo koperkiem.
Kasza kuskus z warzywami
Kasza kuskus to baza znanej na całym świecie, wegetariańskiej, libańskiej (zwanej także arabską) sałatki tabule z miętą, pietruszką i cytryną, którą równie często przyrządza się także z bulguru. Odświeżającą sałatkę podaje się na liściach sałaty, z ćwiartkami limonki, a dodaje się do niej cebulę, paprykę, pomidory, ogórki. Kuskus można również podsmażyć z warzywami lub z owocami sezonowymi, mocno przyprawiając, aby nadać neutralnej kaszy wyrazisty charakter. Nadaje się ona również do kotletów ze startymi warzywami, które następnie smaży się bądź piecze i podaje z sosem.
Kasza kuskus z kurczakiem
Kuskus z kurczakiem podaje się podobnie, jak ryż lub makaron z drobiem. Kaszę można namoczyć w lekko osolonym wrzątku lub podgrzanym bulionie w oddzielnym naczyniu. Kawałki mięsa smaży się na patelni na oliwie bądź oleju albo grilluje na ruszcie lub patelni grillowej z grubym dnem. Mięso i kaszę:
-
łączy się w dużym naczyniu i podaje w formie sałatki na gorąco lub zimno,
-
zalewa się sosem i dusi przez kilka minut,
-
wykłada się na talerze – na kopczyku kaszy układa się kurczaka, całość zalewa sosem i posypuje ziołami.
Kuskus podaje się również z pieczonym kurczakiem bądź ze smażonymi kotletami drobiowymi w panierce.