Jak odróżnić słodkie przetwory w słoiczkach:
  • konfiturę robi się przynajmniej w połowie z owoców; muszą one zawierać powyżej 60% cukru, być bardzo dojrzałe i nieuszkodzone,
  • dżemy są sztucznie zagęszczane, a przygotowywane jedynie z maksymalnie 25% owoców lub warzyw (np. z pomidorów lub marchwi),
  • marmolada to przecier z przetartych owoców gotowanych z cukrem; te z 80% zawartością owoców nazywane są miękkimi, 110% - twardymi,
  • powidła – na 100 gramów powideł używane jest nawet 160 gramów owoców, które smaży się do odparowania wody i zazwyczaj nie słodzi.

Co jest potrzebne do zrobienia konfitury

Konfitury przygotowuje się z wody z cukrem, bez środków zagęszczających i żelatyny. Najsłodsze konfitury powstają nawet z dwa razy większej ilości cukru niż owoców. Do gotującego się syropu dodaje się najlepszej jakości owoce i redukuje się objętość garnka (najlepiej szerokiego i płaskiego) na niewielkim ogniu. Na wierzchu może zbierać się piana, którą usuwa się łyżką.

Konfitury z owoców

Owocowe konfitury można przygotowywać nawet przez kilka dni. Według starych przepisów owoce w słodkim syropie gotuje się przez kilkanaście minut, przerywa czynność na kilka godzin i ponownie je podgrzewa. Gdy owoce wypełniają już w widoczny sposób objętość przetworu, konfitura jest gotowa. Najczęściej robi się je z truskawek, wiśni, pigwy, pomarańczy, jabłek, malin, żurawiny, czarnej porzeczki, aronii. Nie tylko wzmacniają one odporność: np. pyszna konfitura z jagód pomaga na dolegliwości żołądkowe.

Czy można zrobić konfiturę warzywną

Najpopularniejsze konfitury z warzyw robi się z dyni oraz czerwonej cebuli. Dodaje się do nich papryczkę chilli, cynamon, przyprawy korzenne, majeranek, pieprz. Warzywa nie powinny być uszkodzone ani wybarwione, a w trakcie gotowania delikatnie miesza się je drewnianą łyżką. Do przechowywania przetworów idealnie nadają się małe słoiczki. Przed zamknięciem należy posmarować szklane brzegi słoików oraz zakrętki koniakiem.
Konfitura z pomarańczy

Konfitura z pomarańczy

Świeży imbir to wspaniały dodatek do konfitury z pomarańczy. Można obrać go ze skórki łyżką, a następnie zetrzeć na tarce i dodać na głęboką patelnię podczas smażenia przetworów. Zamiast tradycyjnego słodzenia pomarańczy warto wypróbować miód, stewię bądź ksylitol – zdrowsze zamienniki cukru. Konfitura z pomarańczy jest lekko kwaśna i doskonale kontrastuje ze smakiem bardzo słodkich ciast. Jest pyszna również jako dodatek do herbaty, a nawet dip do zimnych wędlin lub deski serów.

Konfitura z jabłek

Konfitura z jabłek

Spośród około 10 tysięcy znanych na świecie rodzajów jabłoni do przetworów najlepiej nadają się odmiany: antonówka zwykła, jonathan, close oraz katja. Gorącą konfiturę z jabłek, doprawioną cynamonem oraz skórką pomarańczową, przekłada się do wyparzonych, suchych słoiczków. Po zapasteryzowaniu można przechowywać je znacznie dłużej i używać do nadziewania naleśników, smarowania kanapek, słodkich placków, ciast i słodkich wypieków.

Konfitura z moreli

Konfitura z moreli

Owoce do konfitury z moreli należy ostrożnie obrać ze skórki. Rozdrobnione nożem lub blenderem morele długo dusi się w rondelku z grubym dnem z dodatkiem rozmarynu, wanilii, werbeny cytrynowej bądź odrobiny lawendy. Zamiast żelatyny można użyć do przetworów soku z cytryny, który spowoduje zgęstnienie konfitury. Warto każdego roku pasteryzować słoiczki z domowymi przetworami, aby cieszyć się smakiem lata przez długie zimowe miesiące.

Konfitura z dyni

Konfitura z dyni

Smak konfitury z dyni można wzbogacić dodatkiem pomarańczy, gruszek, świeżego imbiru, kardamonu, cynamonu. Przetwory smaży się na małym ogniu, podlewając rozdrobnioną dynię wodą i stopniowo dodając cukru. Gęstą konsystencję zapewni konfiturze częste mieszanie – nie będzie ona również wówczas pryskać dookoła. Można ją również zmiksować po ostygnięciu.

Konfitura z żurawiny

Konfitura z żurawiny

Konfiturę z żurawiny przygotowuje się z bardzo dojrzałych, niewybarwionych owoców. Zawierają one witaminy A, B i C, mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Żurawinę wkłada się partiami do gotującej się wody z dużą ilością cukru i ostrożnie mieszając, odparowuje nadmiar płynu aż do zgęstnienia konfitury. Można ją podawać do mięs, zimnych wędlin oraz razem z deską serów. Lekko kwaskowate owoce ugotowane słodkim syropie nabierają zadziwiającego smaku i tracą gorycz.

Konfitura z czereśni

Konfitura z czereśni

Konfitura z czereśni jest o wiele słodsza niż konfitura z kwaskowatych wiśni. Jest ona ulubionym przysmakiem dzieci. Sezon na czereśnie trwa od czerwca do lipca. Jedzenie tych owoców usprawnia pracę tarczycy, łagodzi dolegliwości przy artretyzmie, oczyszcza i odtruwa organizm, pomaga zwalczyć wolne rodniki. Podczas smażenia konfitury z czereśni, cukier dosypuje się stopniowo, często mieszając zawartość patelni drewnianą łyżką. Do konfitury można dodać odrobinę wanilii, cynamonu bądź kardamonu.

Konfitura z czarnej porzeczki

Konfitura z czarnej porzeczki

Owoce czarnej porzeczki są bogate w witaminę C. To znane od lat lekarstwo na infekcje górnych dróg oddechowych. Warto wzbogacić codzienną dietę o konfiturę z czarnej porzeczki także przy wysokim poziomie cukru we krwi oraz w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Przygotowuje się ją w dużym, płaskim rondlu z dodatkiem wody i cukru, smażąc konfiturę na niewielkim ogniu przez kilka godzin, często mieszając. Doskonale komponuje się z drożdżowymi plackami, naleśnikami z serem i rodzynkami, a także mięsem.

Konfitura z róży

Konfitura z róży

Konfiturę z róży przyrządza się z płatków kwiatów, co nadaje jej wspaniały aromat. Do przetworów wybiera się się najbardziej pachnące pąki róż i opłukuje je delikatnie pod bieżącą wodą. Po wyschnięciu waży się płatki i zasypuje cukrem w proporcji 1:2 w dużej misce. Uciera się je z sokiem z cytryny przez co najmniej 10 minut, dopóki nie znikną grudki. Konfitura z róży nie wymaga smażenia – od razu przekłada się ją do słoiczków. Smakuje wyśmienicie z bułeczkami, tostami i w deserach.

Konfitura z wiśni

Konfitura z wiśni

Konfiturę z wiśni przygotowuje się pomiędzy czerwcem a sierpniem. Lekko kwaskowate owoce smakują wyśmienicie w postaci przetworów przygotowywanych jedynie z dodatkiem cukru, np. drobnego cukru pudru. Wypieka się z nimi drożdżówki, bułeczki, ciasta, smaruje się gofry, tosty, bagietki. Zapasteryzowane słoiczki (wcześniej wyparzone i osuszone) z samodzielnie zrobionymi konfiturami z wiśni można przechowywać w ciemnym i suchym miejscu nawet przez kilka lat.

Konfitura z czerwonej cebuli

Konfitura z czerwonej cebuli

Konfitura z czerwonej cebuli jest przepysznym dodatkiem do grillowanych oscypków i serów halloumi oraz zapiekanych serów typu camembert i brie. Jej ciekawy smak i ciemny kolor podkreślą również charakter potraw mięsnych i rybnych. Konfitura sprawdzi się również doskonale jako dressing do sałatek na bazie sałaty, świeżych warzyw i ziół. Długo karmelizowana cebula łagodnieje podczas duszenia z cukrem i octem winnym. Można doprawić ją rozmarynem, tymiankiem i odrobiną świeżo zmielonego pieprzu.

Konfitura z truskawek

Konfitura z truskawek

Sezon na truskawki trwa w czerwcu i lipcu. Owoce są bogate w witaminę C. Do przygotowania konfitury wystarczą dojrzałe truskawki i cukier. Miłośnicy mniej słodkich przetworów mogą je wzbogacić sokiem z cytryny i poeksperymentować z dodatkami, np. rabarbarem, jagodami lub prawdziwą wanilią. Owoce te często uczulają, dlatego przed podaniem konfitury z truskawek do pieczywa, naleśników lub dodaniem jej do wypieków należy się upewnić, że nikomu się nie zaszkodzi.

Konfitura z aronii

Konfitura z aronii

Sezon na aronię trwa od połowy sierpnia do września. Lekko cierpkie owoce mrozi się przez dobę w zamrażalniku, aby straciły goryczkę. Do przygotowania konfitury z aronii używa się jedynie dojrzałych owoców, które chronią m.in. przed nadciśnieniem i chorobami oczu. Smaży się je kilka godzin na patelni z dużą ilością cukru. Są wspaniałym dodatkiem zarówno do deserów, jak i deser serów, wędlin i pieczonych mięs.

Konfitura z agrestu

Konfitura z agrestu

Konfitura z agrestu idealnie sprawdzi się do kanapek, jogurtów, naleśników, wypieków, mięs i deserów. Produkt przygotowuje się z dojrzałych owoców, cukru, cynamonu i imbiru. Wszystkie składniki należy ugotować w garnku, a następnie przełożyć do wyparzonych słoików i pasteryzować. Agrest można również zmielić w maszynce do mięsa. Dzięki temu w konfiturze nie będzie skórek, łusek i pestek. Zamiast cukru można użyć miodu lub ksylitolu, by przekąska była mniej kaloryczna. Do konfitury z agrestu można dodać także inne owoce, na przykład kiwi.

Polecane przepisy do kategorii Konfitury

Znaleźliśmy 268 przepisów w kategorii Konfitury

Konfitura z róży.

Konfitura z róży.

Muzykus Muzykus

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

 Konfitura z jagód

Konfitura z jagód

Nika53 Nika53

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Konfitura z agrestu

Konfitura z agrestu

Nika53 Nika53

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

ciasto z pigwą

ciasto z pigwą

agata1722 agata1722

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto z pigwą

Ciasto z pigwą

kamazka439 kamazka439
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Konfitura śliwkowa

Konfitura śliwkowa

mycha mycha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: