Jak odróżnić słodkie przetwory w słoiczkach:
-
konfiturę robi się przynajmniej w połowie z owoców; muszą one zawierać powyżej 60% cukru, być bardzo dojrzałe i nieuszkodzone,
-
dżemy są sztucznie zagęszczane, a przygotowywane jedynie z maksymalnie 25% owoców lub warzyw (np. z pomidorów lub marchwi),
-
marmolada to przecier z przetartych owoców gotowanych z cukrem; te z 80% zawartością owoców nazywane są miękkimi, 110% - twardymi,
-
powidła – na 100 gramów powideł używane jest nawet 160 gramów owoców, które smaży się do odparowania wody i zazwyczaj nie słodzi.
Co jest potrzebne do zrobienia konfitury
Konfitury przygotowuje się z wody z cukrem, bez środków zagęszczających i żelatyny.
Najsłodsze konfitury powstają nawet z dwa razy większej ilości cukru niż owoców. Do gotującego się syropu dodaje się najlepszej jakości owoce i redukuje się objętość garnka (najlepiej szerokiego i płaskiego) na niewielkim ogniu. Na wierzchu może zbierać się piana, którą usuwa się łyżką.
Konfitury z owoców
Owocowe konfitury można przygotowywać nawet przez kilka dni.
Według starych przepisów owoce w słodkim syropie gotuje się przez kilkanaście minut, przerywa czynność na kilka godzin i ponownie je podgrzewa. Gdy owoce wypełniają już w widoczny sposób objętość przetworu, konfitura jest gotowa. Najczęściej robi się je z truskawek, wiśni, pigwy, pomarańczy, jabłek, malin, żurawiny, czarnej porzeczki, aronii. Nie tylko wzmacniają one odporność: np. pyszna konfitura z jagód pomaga na dolegliwości żołądkowe.
Czy można zrobić konfiturę warzywną
Najpopularniejsze konfitury z warzyw robi się z dyni oraz czerwonej cebuli. Dodaje się do nich papryczkę chilli, cynamon, przyprawy korzenne, majeranek, pieprz.
Warzywa nie powinny być uszkodzone ani wybarwione, a w trakcie gotowania delikatnie miesza się je drewnianą łyżką. Do przechowywania przetworów idealnie nadają się małe słoiczki. Przed zamknięciem należy posmarować szklane brzegi słoików oraz zakrętki koniakiem.