Pasty mają zazwyczaj gęsta konsystencję. Służą do smarowania kanapek bądź jako dodatek do dań. Składają się z wielu składników, często rozdrobnionych. Popularne pasty przygotowywane są na bazach ryb, jajek, serów i roślin strączkowych. Można je w prosty sposób samodzielnie zrobić, choć są również szeroko dostępne w sprzedaży w sklepach, dyskontach i marketach.

Do czego nadają się pasty?

Pasty najczęściej przygotowywane są do smarowania pieczywa bądź jako element dekoracyjny. Nadają się również na szybkie przekąski. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do potraw z grilla, mięs, gotowanych warzyw, pieczonych ryb czy też tart. To, do czego nadaje się pasta, zależy od jej smaku – np. pasty z dodatkiem czosnku świetnie łączą się z pieczonymi daniami.

Z czego można przygotować pastę?

Pastę można przygotować praktycznie ze wszystkiego – ryb, warzyw, jajek, orzechów, grzybów, ziół itd. Popularne są niezwykle te grochowe, jajeczne, z łososia, z tuńczyka, z papryki, awokado, sera, pistacji, orzechów włoskich czy też bakłażana. Pasty przygotowuje się, miksując wszystkie składniki wraz z wybranymi przyprawami. Można je trzymać szczelnie zamknięte w słoiczkach przez kilka miesięcy, lub świeżo otwarte/zrobione w lodówce.

Pasty są zdrowe

Pasty w większości przypadków są przygotowywane ze zdrowych składników, dzięki czemu same stają się zdrowym smarowidłem. Dla przykładu pasta z jajkiem i awokado zawiera mnóstwo aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E, C czy też potasu. Hummus, będący pastą z ciecierzycy, niezwykle popularny wśród wegan i wegetarian, bogaty jest m.in. w magnez, białko, cynk, selen, kwas foliowy i witaminy z grupy E i B.
Pasta z awokado

Pasta z awokado

Awokado doskonale smakuje jako dodatek do pieczywa. Można z niego przygotować smakowite pasty kanapkowe z różnymi dodatkami, np. serka homogenizowanego. Miąższ awokado należy posiekać i umieścić w misce. Następnie dodaje się do niego serek homogenizowany, majonez oraz przyprawy – najlepiej sól, pieprz i ostrą paprykę. Pastę warto skropić sokiem z cytryny lub limonki. Kanapki z tak przygotowaną pastą można posypać kolendrą i świeżą natką pietruszki. Awokado może również stanowić dodatek do pasty jajecznej z czosnku i oliwy z oliwek. Odmianą pasty z awokado jest guacamole, które można przygotować z dodatkiem pokrojonego w kostkę arbuza, czerwonej cebuli oraz ząbka czosnku. Pikantny smak uzyskuje się przez dodatek posiekanej papryczki chili oraz sosu tabasco. Pasta guacamole to najlepszy dodatek do chipsów, zwłaszcza zrobionych z tortilli.

Pasta z ciecierzycy

Pasta z ciecierzycy

Pasta z ciecierzycy, nazywana również hummusem, to pasta przygotowywana na bazie ciecierzycy (gotowanej lub tartej) z dodatkiem przetartego przez praskę czosnku, oliwy z oliwek, soku z cytryny oraz pasty tahini (inaczej pasty sezamowej). Wszystkie składniki miksuje się w blenderze na gładką i jednolitą masę. Można je doprawić solą i pieprzem. Hummus jest bardzo popularny wśród wegan i wegetarian ze względu na swoje właściwości zdrowotne i dietetyczność (bogaty jest w białko czy witaminy B i C).

Pasta z fasoli

Pasta z fasoli

Pasta z fasoli może być przygotowana zarówno na bazie fasoli Jaś, perłowej, jak i każdej innej. Wystarczy na początek zalać ją dużą ilością wody i moczyć przez noc. Następnie obrać fasolę ze skórki, wycisnąć sok z cytryny i przygotować pieprz oraz sól. Całość na koniec dokładnie zmiksować razem z przyprawami. Pasta z fasoli, szczególnie tej białej, nazywana jest również smalcem wegetariańskim. Jest bardzo zdrowa, zawiera dużo białka oraz lizyny (wzmacnia ona serce oraz przeciwdziała zawałowi).

Znaleźliśmy 1882 przepisów w kategorii Pasty

Pasta jajeczna

Pasta jajeczna

Zsa Zsa Zsa Zsa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pasta z łososiem

Pasta z łososiem

reanja reanja

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pasta z bobu

Pasta z bobu

alien1985 alien1985

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: