Awokado (inaczej gruszka smaczliwka) to owoc z jadalnym, tłustym i bogatym w składniki odżywcze miąższem, ukrytym pod grubą, zieloną skórką. Owoc awokado jada się na różne sposoby: w sałatce na słono i na słodko, w postaci koktajlu lub oleju tłoczonego z jego miąższu. Awokado może też stanowić podstawowy składnik pysznej pasty do kanapek.

Pasta z awokado do chleba to doskonały pomysł na urozmaicenie drugiego śniadania do pracy, zdrową kolację albo odżywczy posiłek dla dzieci. Jest ona także dobrym sposobem na uzupełnienie diety wegetariańskiej i wegańskiej w:
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • potas,
  • witaminy A, E,
  • witaminy z grupy B.
Do pasty z awokado można dodać gotowane jajka albo twaróg. Aby smak był bardziej wyrazisty, warto doprawić ją czosnkiem. Z awokado i limonki przygotowuje się meksykański sos guacamole, który także idealnie nadaje się na kanapki.

Awokado w 100 g ma aż 210 kcal, dlatego osoby, które są na diecie niskokalorycznej, powinny wybrać pastę z awokado w wersji fit. Do przygotowania takiej pasty należy użyć mniejszej ilości miąższu awokado, a więcej innego, niskokalorycznego składnika, np. chudego twarogu.
Koktajl z awokado

Koktajl z awokado

Sekretem pysznego, zielonego koktajlu na bazie awokado jest dojrzały owoc. Jego miąższ powinien być miękki, co można sprawdzić naciskając skórkę palcem. W koktajlach z awokado najlepiej sprawdzą się: mleko kokosowe, cytryna, natka pietruszki i kiwi. Warto dodać również nieco chili lub pieprzu, by zaostrzyć mdły smak.

Makaron z awokado

Makaron z awokado

Makaron z awokado to pożywne i delikatne w smaku danie. Potrawę można przygotować na obiad i kolację, bądź zabrać na drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Makaron z awokado dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i zimno. Starte na tarce awokado należy podsmażyć z posiekanym czosnkiem. Po chwili do składników dodaje się pokrojone pomidory suszone, ugotowany makaron oraz zioła i przyprawy. Całość miesza się i dusi przez kilka minut. Gotowy makaron z awokado polewa się sosem jogurtowym albo oprósza startym parmezanem.

Guacamole

Guacamole

Guacamole to salsa, czyli meksykański sos podawany na zimno. W wersji podstawowej zawiera awokado, sok z limonki i sól. Smak guacamole można modyfikować, dodając różne składniki, np. cebulę, czosnek, chili, pomidory świeże lub suszone, paprykę, kolendrę, natkę pietruszki czy bazylię. Bardzo ważne jest, by do jego przyrządzenia użyć dojrzałego awokado. Wówczas miąższ daje się rozgnieść widelcem na gładką masę. Pozostałe dodatki najlepiej posiekać w bardzo drobną kostkę. Guacamole jest idealnym smarowidłem do chleba, elementem sałatek oraz farszy.

Kanapka z awokado

Kanapka z awokado

Kupując awokado należy sprawdzić, czy jest dojrzałe, lekko je naciskając. Powinno być miękkie w dotyku, a jego skórka sprężysta. Awokado może zastąpić masło na kanapce. Zjada się je również w formie pasty bądź pokrojone w plasterki. Do kanapki z awokado można dodać bazylię i pomidora. Jajko, awokado i rzodkiewka to także smaczne połączenie. Na kanapkę z awokado kładzie się też kurczaka. Kolejnym pomysłem jest połączenie owocu z jajkiem i czerwoną cebulką.

Sałatka z awokado

Sałatka z awokado

Przepisów na sałatki z awokado jest całe mnóstwo, ale największą popularność zdobyły te, w których znajduje się kurczak lub łosoś. Jedną z propozycji na wykorzystanie tego owocu może być sałatka przygotowana z awokado, mango i zamarynowanego łososia. Składnikami marynaty, która wydobędzie smak sałatki są: sos sojowy, sok z limonki, syrop klonowy, tarty imbir i czosnek. W sałatce powinny znaleźć się również rukola oraz podsmażana na oliwie kukurydza. Kolejnym pomysłem na sałatkę jest połączenie awokado, grillowanego kurczaka, ogórka szklarniowego i kiszonego. Smacznym dodatkiem są chrupkie grzanki oraz orzechy włoskie, a całość powinno się polać sosem z gorgonzoli. Przysmakiem jest również sałatka z awokado i tuńczykiem z dodatkiem pestek słonecznika oraz jajka. Wielbicielom śródziemnomorskiej kuchni z pewnością zasmakuje sałatka z krewetkami i awokado, która doskonale komponuje się z egzotycznym mango, grejpfrutem i owocem granatu.

Pasta jajeczna z awokado

Pasta jajeczna z awokado

Pasta z ugotowanych i posiekanych jajek z dojrzałym awokado to pyszny pomysł na poranne śniadania. Do składników należy dodać również odrobinę czosnku i sok z cytryny. Całość warto urozmaicić również kolendrą lub oregano. Pasta jest tak miękka, że wystarczy rozgnieść ją widelcem. Przygotowaną potrawę wykorzystuje się w postaci sałatki lub kanapek. Pasta jest bardzo zdrowa szczególnie ze względu na awokado, które obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi.

Pasta z awokado i czosnkiem

Pasta z awokado i czosnkiem

Pasta z dojrzałych awokado i świeżo siekanego czosnku jest słona i mocno aromatyczna. Jej smak warto podkreślić również kolendrą lub bazylią. Ciekawym urozmaiceniem jest też dodanie sera feta. Przygotowaną potrawę idealnie wykorzystuje się na śniadanie, podając z pieczywem, bagietką lub nachosami. Zawarte w paście awokado obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi, a dodany czosnek jest naturalnym antybiotykiem.

Pasta z awokado i twarogu

Pasta z awokado i twarogu

Pastę z dojrzałych awokado, twarogu i śmietany przygotowuje się, dodając również odrobinę czosnku, sok z limonki oraz startą cebulę. Całość warto urozmaicić również kolendrą lub bazylią. Pasta jest tak miękka, że wystarczy rozgnieść ją widelcem. Przygotowaną potrawę idealnie wykorzystuje się w postaci sałatki lub ze świeżym pieczywem na śniadanie. Zawarte w paście awokado obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi, a dodany twaróg jest źródłem pełnowartościowego białka.

Polecane przepisy do kategorii Pasta z awokado

Znaleźliśmy 89 przepisów w kategorii Pasta z awokado