Jak zrobić ragout?

  • 1

Kawałki mięsa lub ryby, warzywa, woda i cierpliwość. Tyle potrzeba do zrobienia oryginalnego francuskiego ragout, czyli potrawy jednogarnkowej podobnej do gulaszu. Jest to danie, które sprawdzi się w każdej sytuacji!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić ragout?
fot. Fotolia
Ragout to potrawa dla perfekcjonistów. Dlaczego? Ponieważ jej główną zasadą jest to, iż wszystkie składniki powinny być pokrojone na kawałki równej wielkości. Dodatkowo, by uzyskać idealny smak, należy poświęcić co najmniej godzinę na gotowanie. To danie, które dobrze jest sobie zaserwować od święta. Jak zrobić ragout?

Przepis na ragout z kurczaka

1. Przygotuj:
  • 2 piersi z kurczaka;
  • 0,5 selera;
  • 2 małe marchewki;
  • 2 małe pietruszki;
  • 2 cebule;
  • 2 ząbki czosnku;
  • 1 kieliszek białego wytrawnego wina;
  • 2 szklanki bulionu drobiowego;
  • 1 łyżeczka rozmarynu;
  • 1 łyżeczka tymianku;
  • 1 łyżeczka oregano;
  • 1 łyżka mąki;
  • Sól i pieprz do smaku.
2. Czosnek i cebule posiekaj w drobną kostkę i podsmaż na patelni.

3. Pozostałe składniki pokrój w kostki tej samej wielkości.

4. Pokrojonego kurczaka dorzuć do cebuli, podsmaż i dodaj warzywa.

5. Całość chwilę smaż a następnie podlej bulionem i winem. Całość duś na małym ogniu przez minimum godzinę.

6. Po tym czasie dorzuć zioła, gotuj jeszcze kilka minut i gotowe. Ragout najlepiej podawać tak jak gulasz – z kaszą lub drobnym makaronem. Smacznego!

Ragout drobiowe w zielonej ceramicznej misce z uszami
Fotolia

Z czego zrobić ragout?

Ten pochodzący z kuchni francuskiej gulasz można przygotować praktycznie ze wszystkiego. W zależności od wykorzystanego rodzaju mięsa, owoców morza czy warzyw można osiągnąć rozmaite odmiany smakowe. Z czego konkretnie może powstać ragout?

Najpopularniejsze jest oczywiście te z kurczaka, ponieważ to mięso jest najłatwiej dostępne. Nie jest to jedyna opcja, jeśli chodzi o drób. O wiele bardziej aromatyczne danie uzyskamy sięgając po kaczkę, indyka czy nawet gęś. W takim wypadku warto zadbać o to, by do potrawy dodać marchewkę i selera, które znakomicie komponują się z każdym rodzajem drobiu.

Ragout warto przygotowywać także w wersji wołowej lub wieprzowej. Na bazie tych mięs można stworzyć bardzo gęstą i aromatyczną potrawę. Szczególnie mięso wołowe idealnie sprawdzi się do przygotowania ciemnej odmiany ragout. Do tych mięs warto dodać nieco czerwonego wytrawnego wina, który wzbogaci całą potrawę.

Ragout wielowarzywne z morelami na patelni
Fotolia

Wśród wegan dużą popularnością cieszy się ragout warzywne. Przygotowuje się je najczęściej na bazie soczewicy, ciecierzycy lub soi, które są długo gotowane razem z warzywami korzeniowymi. Takie danie można przyrządzić także w bardziej wykwintnej wersji. Wystarczy dodać tofu. Po długim gotowaniu ten ser robi się gąbczasty i chłonie powstały sos, tworząc naprawdę wyrafinowane danie! Ragout warzywne dobrze jest podawać z ryżem, kuskusem lub kaszą jaglaną.

Ostatnimi opcjami, które są w Polsce nieco mniej popularne, to te na dziczyźnie lub rybach i owocach morza. Takie dania świetnie się sprawdzą na specjalne okazje, takie jak oficjalny obiad czy święta. Smak zależy od konkretnie wybranych gatunków dziczyzny lub owoców morza. Można stworzyć ragout z sarniny, dzika lub bażanta, jak też z dorsza, łososia czy krabów. W każdej wersji te danie smakuje znakomicie!

Jedliście kiedykolwiek prawdziwe francuskie ragout? Może ktoś z Was już oczarował swoich bliskich tych daniem? Podzielcie się swoimi przepisami w komentarzach i pamiętajcie, że za ich dodawanie zyskujecie dodatkowe wirtuale, które można wymienić na nagrody!