Keks również znany jest jako - cwibak. Nazwa pochodzi od niem. zwieback - zwei dwa, zwie dwu i backen piec. Dawniej wypieczone ciasto przekładano warstwowo bakaliami i następnie powtórnie pieczono. Obecnie keks piecze się w prostokątnej, wąskiej formie tzw. keksówce.
Mniej popularnym określeniem keksu jest cwibak. Słowo to wywodzi się z gwary lwowskiej, zaś pochodzi z języka niemieckiego, od słowa zwieback (które jest połączeniem słów zwei oraz backen, które kolejno oznaczają 'dwa' oraz 'piec'). Od nazwy ciasta pochodzi również określenie wąskiej, prostokątnej formy w której najczęściej jest pieczone - keksówki.
Pachnący i pełen bakalii keks w naszym domach gości nie tylko na co dzień. Stał się bardzo popularnym ciastem przygotowywanym zarówno na święta Bożego Narodzenia jak i Wielkanoc. Tradycyjny świąteczny keks to ciasto ucierane na maśle z dużą ilością bakalii - orzechów, rodzynek, suszonych i kandyzowanych owoców.
Cwibak jest wypiekiem łatwym w przygotowaniu. Smaczny, aromatyczny i długo utrzymuje swoją świeżość. Bakalie są podstawowym składnikiem ciasta. Możemy samemu przygotować mieszankę z orzechów, rodzynek, żurawiny, owoców kandyzowanych, suszonych fig, migdałów lub kupić w sklepie lub na bazarku gotową mieszankę keksową. Taką mieszankę dodaje się do środka ciasta a także posypuje polukrowany wierzch.