Jak hodować kiełki?

  • 2

Kiełki to prawdziwa bomba zdrowia. Warto jeść je o każdej porze roku, nie tylko od święta. Hodowla kiełków jest bardzo prosta – potrzebujesz ulubionych nasion i słoika lub kiełkownicy.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak hodować kiełki?
fot. Adobe Stock
Kiełki to nic innego jak rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu. Otrzymuje się je z nasion najróżniejszych gatunków warzyw, zbóż i ziół. Kiełki w fazie wzrostu wytwarzają więcej cennych składników odżywczych niż dojrzała roślina. Są one niezastąpionym elementem diety bogatym w tłuszcze, białka, witaminy i minerały, a co najważniejsze – są dostępne przez cały rok.

Jak zrobić kiełki?

Jest kilka popularnych metod hodowania kiełków – najpopularniejsze jest kiełkowanie w słoiku, w specjalnej kiełkownicy, w ziemi lub na ligninie.

Zabierając się za kiełkowanie nasion warto pamiętać o kilku zasadach uprawy kiełków:
  • Naczynie, w którym rosną kiełki powinno być czyste, a najlepiej wcześniej wyparzone.
  • Zanim umieścimy nasiona w docelowym pojemniku, nasiona powinny moczyć się przez 24 godziny. W tym celu należy umieścić je w małym naczyniu i zalać świeżą, zimną wodą ponad ich poziom.
  • Kiedy nasiona na kiełki napęcznieją można umieścić je w naczyniu do kiełkowania.
  • Należy podlewać, a najlepiej zraszać kiełki 3 razy dziennie. Nie można doprowadzić do ich przesuszenia ani przelania. Kiełki, które mają nadmiar wody są podatne na pleśnienie.
  • Najlepszą metodą na utrzymywanie stałej wilgotności jest zraszanie kiełków – w ten sposób masz pewność, że będą miały odpowiednią ilość wody.
  • Wzrost kiełków zależy od ich rodzaju. Zazwyczaj nasiona kiełkują od 3-7 dni. Warto trzymać się zaleceń umieszczonych na opakowaniu kiełków.
  • Kiełki nie powinny stać w nadmiernie oświetlonym miejscu – wystarczy, że mają dostęp do światła.
  • Nasiona powinny być rozłożone w odpowiedniej odległości, aby mogły swobodnie kiełkować.

Kiełki z kiełkownicy

Plastikowe kiełkownice, specjalnie przeznaczone do hodowania kiełków kupisz już za kilkanaście złotych. Są one sporych rozmiarów i dostarczają nasionom dużo światła. Nadają się w szczególności do małych nasion w dużej ilości.

Kiełkownice mają z reguły dwa lub trzy poziomy, na których można swobodnie rozłożyć nasiona na kiełki – jest to z pewnością zaleta tej metody. Jakie kiełki warto hodować na kiełkownicy? Tutaj sprawdzą się kiełki rzeżuchy, lucerny, jarmużu, cebuli czy brokuła.

Hodowla kiełków w kiełkownicy
fot. Adobe Stock

Kiełki ze słoika

Duży słoik z pewnością znajdzie się w każdej kuchni. Jest to świetny pojemnik do hodowania kiełków – jest tani, łatwo dostępny i doskonale sprawdza się w tym celu.

Namoczone wcześniej kiełki należy włożyć do słoika i zamiast wieczka, przykryć kawałkiem gazy zawiązanej gumką recepturką.

Kiełki należy podlewać kilka razy dziennie, a nadmiar wody wylewać przez gazę. Można ustawić słoik dnem do góry, aby nadmiar wody mógł swobodnie ściekać.

Hodowla kiełków w słoiku
fot. Adobe Stock

Jakie nasiona wybrać na kiełki?

Do najpopularniejszych nasion należy rzeżucha, która króluje zwłaszcza na wielkanocnych stołach. Jest ceniona za dużą wartość odżywczą i charakterystyczny, ostry smak. Niemniej lubiane są kiełki rzodkiewki, lucerny, grochu, soi, soczewicy, słonecznika, dyni, a także owsa i pszenicy.
  • Kiełki rzodkiewki –  ostre w smaku, doskonale komponują się z sałatkami, potrawami z jaj, zupami czy daniami z patelni. Są źródłem witaminy C, PP, siarki i magnezu.
  • Kiełki lucerny – są lekkostrawne, pysznie smakują zarówno w kanapkach, jak i daniach przyrządzanych na ciepło.
  • Kiełki fasoli mung – chrupiące i delikatne w smaku, zawierają dużo białka i witamin z grupy B. Sprawdzą się w daniach azjatyckich typu stir-fry, omletach i makaronach.
  • Kiełki słonecznika – są orzechowe w smaku, co sprawia, że doskonale uzupełniają smak sałatek, surówek, a nawet koktajli i deserów! Warto spożywać je również ze względu na sporą zawartość cynku i żelaza
  • Kiełki soczewicy – charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Śmiało można je dodawać do potraw przyrządzanych na ciepło, jak i na zimno. W ich składzie znajdziemy duże ilości witaminy E, C, ale też miedzi, fosforu czy kwasu foliowego.
  • Kiełki soi – są niebywale chrupiące i łagodne w smaku. Doskonale smakują na surowo lub ugotowane na parze. Zawierają znaczne ilości łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B i żelaza.
  • Kiełki grochu – są najsłodsze z wymienionych kiełków, dlatego doskonale pasują do deserów, koktajli czy soków. Wzmacniają osłabiony organizm i mają przy tym jedynie 30 kcal.
  • Kiełki owsa i pszenicy - wyróżnia je słodkawy smak i wszechstronność wykorzystywania. Doskonale spisują się bowiem jako składnik kanapek, sałatek czy twarożków i past.

Jak przechowywać kiełki?

Kiełki warto spożywać jak najszybciej po wyrośnięciu – są wtedy świeże i maja najwięcej witamin. Jednak jeśli nie zjesz całych zbiorów, przechowuj je w zamkniętym słoiku lub w torebce strunowej, zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy. Ten trik sprawi, że kiełki będą dłużej świeże.

Z czym jeść kiełki?

Bogactwo smakowe kiełków pozwala na wykorzystanie ich w licznych potrawach. Jeśli masz ochotę na ryż stir-fry z kiełkami w stylu azjatyckim, doskonale sprawdzą się do tego dania kiełki fasoli mung. Sałatka jajeczna z kiełkami brokuła to pyszna propozycja na wiosenne śniadanie lub lunch. Na obiad zaserwuj drobiowe roladki z kiełkami – tutaj sprawdzą się kiełki lucerny, brokuła, czy cebuli.

Prawdziwa bomba witaminowa to ta surówka z kiełkami zrobiona z miksu sałat. Podaj do niej twaróg z kiełkami na kromce świeżego chleba, a w mgnieniu oka stworzysz pyszne i pożywne danie.

Stir fry z kiełkami Kanapka z kiełkami
fot. Adobe Stock