W Polsce popularne knedle to oszczędne danie, w którym wykorzystuje się często to, co zostało z obiadu dnia poprzedniego oraz sezonowe owoce. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby użyć śliwek mrożonych albo suszonych moreli (moczonych wcześniej w soku jabłkowym, aby zmiękły).
Na gotujmy knedle ze śliwkami wyszły spod rąk wielu kucharek, każda z nich ma swój własny przepis, który uważa za najelpszy - różnią się przede wszystkim ciasta - proporocjami, dodatkiem twarogu i czas gotowania. Oto krótki przegląd przepisów.
Klasyczny sposób podaje Zewa - oto przepis na jej knedle ze śliwkami. Warto też przyjrzeć się propozycjom Reniz i Danusi. Mysiunia z kolei do swojego ciasta na knedle ze śliwkami i śmietaną dodaje twaróg. Podobnie Pyza - również jej powstają z ciasta z dodatkiem twarogu, mają również orzechowy aromat dzięki dodatkowi orzechów laskowych - knedelki z węgierkami i orzechami.
Bunia, która nie stroni od kulinarnych eksperymentów podaje przepis na knedle z ciasta kopytkowego. Są one jej zdaniem mniej słodkie od tych tradycyjnych.
Dla odważnych i ciekawych nowych smaków - Peggi swoje knedle ze śliwkami podaje ze skwarkami. Może warto spróbować? Luna19 natomiast stawia na wersję bardziej klasyczną - ze śliwkami i cynaomnem,a Janina - z dodatkiem migdałów.
Jednak knedle to nie tylko śliwki - iziona swoje robi z brzoskwiniami, a Pyza, kiedy skończą się już jej śliwki i orzechy serwuje też knedle z morelami.
Przy robieniu knedli warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
Ludowa mądrość głosi, że przy robieniu knedli równie ważna co dobry przepis, o ile nie ważniejsza, jest wprawa i doświadczenie. Za każdym następnym razem nasze knedle będą lepsze, ciasto będzie się ugniatało szybciej, a knedle będą jeszcze smaczniejsze!
Uważać trzeba z dodatkiem mąki – jeśli damy jej zbyt dużo ciasto może być za twarde. Jeśli chcemy knedle o miękkim cieście, ale nie rozpadające się – musimy ponieść ofiary. Trzeba po prostu na próbę ugotować jednego z nich, jeśli próbny knedel przejdzie próbę wrzątku to możemy wrzucać następne, jeśli nie i się rozpadnie – trzeba dodać więcej mąki. Również niska temperatura (czytaj – lodówka) dobrze wpływa na spójność ciasta na knedle.
Z czym podawać knedle? Świetnie się sprawdza bułka tarta podsmażona na maśle z dodatkiem cukru i cynamonu. Doskonałe są też śmietanka, jagort czy sos owocowy z dodatkiem przykładowo octu balsamicznego, miodu albo likieru owocowego.
cherry