Bób jest
rośliną strączkową o wysokiej wartości odżywczej. Zawiera dużą ilość pełnowartościowego białka, sporą dawkę kwasu foliowego i potasu. Wykazuje właściwości lecznicze – sprzyja
obniżeniu „złego cholesterolu” we krwi, dzięki obecnemu w nim rozpuszczalnemu błonnikowi.
Jest niskokaloryczny i sycący, przez co wskazany osobom dążącym do redukcji masy ciała. Ma szerokie zastosowanie kulinarne, stanowi świetny dodatek do sałatek oraz do zup.
Przed
gotowaniem bobu należy go starannie przepłukać. Na 1 kilogram gotującej się wody warto dodać łyżeczkę cukru, która podkreśli smak warzywa. Pod koniec gotowania – trwa do 15 minut – bób doprawia się łyżeczką soli.
Bób gotowany, a następnie przyrządzony w ten prosty sposób ma wielu zwolenników. Wielbiciele bobu z utęsknieniem wypatrują świeżych, zielonych ziaren na straganach i targowiskach.
Bób swoje pięć minut przeżywa na przełomie czerwca i lipca. Właśnie wtedy nie sposób nie wykorzystać go w kuchni.
Warto przygotować tradycyjny bób gotowany w wodzie lub na parze. Można też zrobić bardzo smaczny
bób smażony z cebulką. Oprócz łatwych
sposobów na bób coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem tej rośliny strączkowej do bardziej wyrafinowanych i wykwintnych potraw.
Pierogi z bobem, naleśniki z bobem i
sałatki z bobem często stawiane są na naszych stołach. Pojawiają się na nich także zupy, pasty i kremy z bobu. W wyniku kulinarnych eksperymentów powstają również tartaletki i kotleciki z bobem.
Bób to roślina strączkowa, która na przestrzeni wieków przeszła ogromną kulinarną nobilitację. Ty także możesz docenić go w swojej kuchni!