Jak zrobić ciasto na krokiety?
Krokiety są potrawą smażoną przygotowywaną na bazie panierowanego ciasta naleśnikowego, które nadziewa się rozmaitymi farszami. Ciasto naleśnikowe na krokiety przygotowuje się z mąki pszennej, jaj, mleka, oleju (opcjonalnie roztopionego masła), wody mineralnej, najlepiej gazowanej oraz szczypty soli. Pierwszą czynnością jest zmiksowanie mąki, mleka, jaj i soli. Powstałą masę należy dostawić na około pół godziny. Następnie dodaje się do niej olej oraz gazowaną wodę mineralną. Naleśniki na krokiety powinno się smażyć na specjalnej dużej i cienkiej patelni naleśnikowej. Ciasto smaży się około 1 minuty, następnie przewraca się na drugą stronę i kontynuuje smażenia aż do lekkiego przyrumienienia się naleśnika.
Kapuściany farsz do krokietów
Pyszną, jarską wersją krokietowego nadzienia jest kapusta lub połączenie kapusty i grzybów. Do przygotowania kapuścianego farszu wykorzystuje się kiszoną kapustę, cebulę, sól, pieprz oraz kminek. Kapustę należy opłukać, a następnie posiekać. Obraną i drobno posiekaną cebulę zesmaża się na oleju. Po jej zeszkleniu, na patelnię dodaje się kapustę i przyprawy. Całość należy dusić aż farsz stanie się miękki. Inną propozycją nadzienia do krokietów jest te przygotowane z ugotowanej kapusty kiszonej i pieczarek. Cebulę należy zeszklić na oleju, dodać pieczarki i smażyć. Następnie dodaje się odciśniętą z wody kapustę oraz przyprawy i kontynuuje przez chwilę smażenie. Gotowy farsz nakłada się na usmażone naleśniki, które zawija się w rulony. Nadziane krokiety obtacza się w roztrzepanym jajku i tartej bułce, a następnie smaży się na rozgrzanym oleju, aż staną się rumiane. Można je również panierować w płatkach kukurydzianych, co nada im oryginalności.
Z czym podawać krokiety z kapustą?
Krokiety z kapustą doskonale smakują serwowane w towarzystwie czerwonego barszczu, również wigilijnego. Inną propozycją podania krokietów jest polanie ich gęstym sosem pieczarkowym, udekorowane świeżą zieleniną, np. posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Przygotuje się go wykorzystując starannie umyte pieczarki pokrojone w plasterki, zeszkloną na oliwie cebulę, czosnek i śmietanę kremówkę. Opcjonalnym składnikiem, który pogłębi smak i barwę sosu jest sos sojowy lub worcestershire. Smacznie się komponują z dodatkiem różnych surówek, np. typu colesław.