Jak zrobić biszkopt rzucany?

  • 1

Jajka, mąka pszenna i ziemniaczana, nieco cukru i mikser. Tyle potrzeba, by przygotować biszkopt. Co jednak zrobić, aby nie oklapł po upieczeniu? To proste – wystarczy nim...rzucić o podłogę!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić biszkopt rzucany?
fot. Adobe Stock
Biszkopt – jedno z podstawowych ciast, które sprawia wiele problemów. Dlaczego? Przede wszystkim często po upieczeniu opada, psując cały efekt. Jest jednak na to prosta rada – wystarczy przygotować ciasto, a następnie rzucić nim o podłogę. Taki biszkopt rzucany praktycznie zawsze się udaje. Jak go przygotować?

Przepis na biszkopt rzucany

Czego potrzebujesz, żeby zrobić biszkopt rzucany:
  • 6 jajek,
  • 200 g mąki pszennej,
  • 50 g mąki ziemniaczanej,
  • 125 g drobnego cukru do wypieków lub kilka łyżek cukru pudru.
Jak wykonać przepis na biszkopt rzucany?

1. Białka oddziel od żółtek i ubij z nich pianę, dodając cukier partiami.

2. Pod koniec ubijania białek, dodawaj po jednym żółtku, cały czas mieszając.

3. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiej do dużej miski i dorzucaj ją stopniowo do masy, mieszając całość delikatnie przy pomocy szpatułki.

4. Gotową masę przelej do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i wstaw do rozgrzanego do 170 st. C piekarnika. Piecz biszkopt rzucany 30-40 minut.

5. Po upłynięciu czasu, wyjmij ciasto z piekarnika i rzuć nim o podłogę lub blat z wysokości około 50 cm.

6. Później wystarczy włożyć gotowy biszkopt rzucany z powrotem do piekarnika i studzić przy otwartych drzwiczkach.
Zobacz jak prawidłowo ubić białka na sztywną pianę.

Jak zrobić rzucany biszkopt kakaowy?

Kakao w żadnym stopniu nie wpływa na to, czy biszkopt będzie mniej pulchny. Aby zrobić biszkopt kakaowy należy zmniejszyć proporcje pozostałych suchych składników.

Oznacza to, że gdy chcesz dodać jedną łyżkę kakao, wtedy do całej masy dodajesz jedną łyżkę mąki mniej. Dzięki temu równowaga suchych składników pozostaje zachowana. Taki biszkopt rzucany przełożony kremem z serka mascarpone i owocami oraz przystrojony odpowiednimi dodatkami, może z powodzeniem pełnić funkcję tortu okazjonalnego.

biszkopt kakaowy rzucany
fot. Adobe Stock

Czy biszkopt rzucany zawsze się udaje?

Oczywiście! Cały sekret tkwi oczywiście w rzucaniu. Dzięki wstrząsowi (uderzenie ciasta o podłogę) na zewnątrz uwalniane są pęcherzyki powietrza. Kiedy dzieje się to w sposób gwałtowny, pęcherzyki powodują że biszkopt rzucany robi się bardziej puszysty.

Pęcherzyki uwalniane stopniowo, podczas stygnięcia ciasta w piekarniku z pominięciem rzucania, powoli spłaszczają ciasto. Jeśli zatem zależy ci na stworzeniu biszkoptu bez dodatku proszku do pieczenia lub innych spulchniaczy – po prostu rzuć nim o podłogę!

Pomysły na biszkopt rzucany

Jeśli chcesz zrobić rzucany biszkopt z truskawkami i przełożyć go masą budyniową, poznaj kilka sposobów na przekrojenie biszkoptu, aby wszystkie części były równe.

Pamiętaj, że krojenie ciasta na mniejsze blaty powinno odbywać się dopiero po całkowitym jego ostygnięciu. Jest to ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, lecz także dlatego, że ostudzony biszkopt łatwiej się kroi.

Urodzaj sezonowych owoców to zawsze dobry moment, żeby zrobić ciasto owocowe – sprawdź, jak upiec biszkopt z truskawkami i wykorzystaj okres, kiedy są świeże i słodkie. Jeśli nie masz świeżych owoców lub jest już po sezonie, a w spiżarni przechowujesz zapasy dżemu, zrób puszysty biszkopt z dżemem i śmietaną – będzie równie dobry!