Dziczyzna, czyli mięso z ubitej zwierzyny, jest smaczna, aromatyczna, zdrowa i niskokaloryczna. Zawiera dużą ilość białka – ponad 20 gramów na 100 gramów produktu. Dziczyzna świetnie pasuje na uroczyste okazje, na przykład bankiety, bale, wesela, biesiady lub przyjęcia. Surowe mięso należy zbadać u weterynarza, by wykluczyć obecność niebezpiecznych bakterii, wirusów, grzybów i toksyn. W ten sposób można zapobiec chorobom odzwierzęcym. Do dziczyzny zalicza się mięso z: dzika, sarny, jelenia, zająca, bażanta, kaczki, przepiórki, perliczki i innych stworzeń leśnych. 

Marynowanie dziczyzny

Mięso zwierząt łownych jest dość twarde i zwięzłe, dlatego potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed duszeniem, pieczeniem, czy gotowaniem. Przed obróbką kulinarną, mięso musi się odpowiednio marynować. Najlepszymi produktami do marynat będą: wytrawne wino, ocet, olej, zioła, przyprawy korzenne i warzywa. Doskonałym sposobem na odmienny smak rosołu, jest przyrządzenie go z bażanta, będzie słodszy i bardziej aromatyczny.

Przepisy na dania z dziczyzną

Dziczyznę można przygotowywać na wiele sposobów. Mięso świetnie nadaje się gulasz, bitki, pasztety, kotlety, kiełbasę, a także mielenie, smażenie, pieczenie, grillowanie i gotowanie (w tym na parze). Dziczyzna w marynacie z wina doskonale komponuje się z puree ziemniaczanym, surówką z czerwonej kapusty lub kaszą gryczaną i zasmażanymi buraczkami. Mięso warto polać sosem żurawinowym lub sosem myśliwskim.

Zdjęcie: Fotolia
Dzik

Dzik

Dzik, czyli mięso zaliczane do dziczyzny, w smaku jest bardzo podobne do wieprzowiny, jednak różni je nieco ostrzejszy, leśny aromat. Z dzika można przyrządzić bardzo wiele przysmaków, np. grochówkę myśliwską, gulasz, zrazy z dzika, żeberka z dzika, zupę z dzika, kiełbasę, szynkę, a nawet steki i pyzy nadziewane mięsem z dzika. Przed pieczeniem i smażeniem mięso z dzika warto wcześniej zamarynować. Idealna jest do tego mieszanka owoców jałowca, oliwy, czosnku, suszonych śliwek i octu winnego.

Bażant

Bażant

Potrawy z bażanta są podstawą tradycyjnej kuchni staropolskiej. Mięso tego dzikiego ptaka jest trochę twardsze od popularnych rodzajów drobiu, takich jak kurczak czy indyk. Jest też ciemniejsze i ma charakterystyczny zapach. Z tego powodu przed przygotowaniem bażanta należy go długo marynować w przyprawach i ziołach. Niektórzy myśliwi polecają także kruszenie bażanta, czyli powieszenie nieoskubanego ptaka na kilka dni w zimnym miejscu. Można to zastąpić przechowywaniem w zamrażarce. Najpopularniejsze potrawy z bażanta to rosół, bażant pieczony z jabłkami, pieczony w rękawie lub duszony.

Kuropatwa

Kuropatwa

Mięso kuropatwy ma mniejszą zawartość tłuszczu, w porównaniu np. z mięsem kaczki. Kuropatwę piecze się, podobnie jak przepiórkę, obtoczoną kawałkami słoniny, by w czasie pieczenia mięso nie wyschło. Z mięsa można przygotowywać dania obiadowe oraz zupy, np. rosół z kuropatwy. Tuszkę ptaka marynuje się w czosnku, rozmarynie, zielu angielskim, pietruszce i liściach laurowych. Pieczone nogi kuropatwy można podawać z sosem z dzikiej róży, borówkowym i śliwkowym. Dodatkiem do obiadu mogą być np. ziemniaki, kasza, kluski śląskie.

Pieczeń z dzika

Pieczeń z dzika

Masz dość pieczenia schabu lub kurczaka? W takim wypadku sięgnij po pieczeń z dzika! To niesłychanie aromatyczne danie, które warto przygotować na specjalne okazje. Można przyrządzić je w formie małej porcji lub sięgnąć po całą tuszkę. Pieczeń z dzika najlepiej smakuje zrobiona na czerwonym winie lub z dodatkiem grzybów. Takie danie dobrze jest serwować z kaszą gryczaną, jaglaną lub jęczmienną. Całości dopełni surówka z czerwonych buraczków, ogórków kiszonych lub selera.

Jeleń

Jeleń

Jeleń, czyli dziczyzna, to mięso które ma ciemno-brązowy kolor i specyficzny aromat. Marynata jest sposobem na konserwowanie i kruszenie mięsa. Sprawia również, że dziczyzna traci charakterystyczny, często nie lubiany, zapach. Najlepszą marynatą do jelenia jest mieszanka octu winnego, jałowca, cząbru, soli, szałwii, liścia laurowego, goździków, cebuli pokrojonej w pióra, pieprzu i oliwy. Mięso z młodych zwierząt najlepiej moczyć w zsiadłym mleku lub maślance. Dziczyznę można piec, gotować, smażyć, dusić i peklować.

Przepiórka

Przepiórka

Przepiórka jest ptakiem wędrownym zamieszkującym całą Europę, Azję i Afrykę. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W innych krajach, w których dozwolone jest zabijanie przepiórek, przygotowuje się z nich pyszne zupy i potrawki. Mięso ptaka ma jasnoróżowy kolor i delikatny smak. Jest bardzo chude. Przepiórkę można zarówno gotować, piec, dusić, jak i grillować. Świetnie smakuje na sałatce z soczewicy lub w stylu porto (z czerwonym winem, gruszkami, tymiankiem, masłem i boczkiem).

Sarna

Sarna

Sarna ma bardzo soczyste, miękkie i zdrowe mięso. Sarnina należy do dziczyzny i przed jedzeniem musi być dokładnie przebadana. Mięso można przygotować w marynacie z czerwonego wina, a następnie zapiec lub udusić. Z łopatki warto zrobić pyszny gulasz, do którego dodaje się boczek, cebulę, marchewkę, seler oraz suszone pomidory. Smak nadadzą również przyprawy: jałowiec, tymianek, cynamon, rozmaryn oraz żurawina. Z sarniny przygotowuje się także pasztet.

Gulasz z jelenia

Gulasz z jelenia

Mięso jelenia jest bardzo kruche, szybko się je przyrządza i nie wymaga długiej obróbki termicznej. Na gulasz znakomita będzie szynka lub udziec. Dziczyzna jest bardzo aromatyczna, dlatego nie potrzeba wielu przypraw, by danie było znakomite. Najczęściej używa się owoców jałowca, cząbru, liścia laurowego i ziela angielskiego. Mięso najpierw trzeba zamarynować w soli, przyprawach i obsmażyć, na klarowanym maśle lub oleju. Gulasz z jelenia wybornie smakuje z dodatkiem ciemnego piwa, octu balsamicznego, czerwonego wina lub grzybów.

Marynata do dziczyzny

Marynata do dziczyzny

Marynata do dziczyzny to głównie alkohol i miód. Im mocniejszy trunek, tym marynowanie powinno być krótsze. Dziczyzna świetnie smakuje również z dodatkiem warzywnym – z marchewką, selerem, pietruszką, cebulą, oliwą, sokiem z cytryny i ulubionymi przyprawami (np. rozmarynem, jałowcem, cząbrem, majerankiem czy też tymiankiem). Szybką marynatę z dziczyzny można przygotować z samej oliwy, musztardy i czosnku.

Znaleźliśmy 280 przepisów w kategorii Dziczyzna

Kuropatwa po marynarsku

Kuropatwa po marynarsku

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Zając po wiedeńsku

Zając po wiedeńsku

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Dziczyzna w jarzynach

Dziczyzna w jarzynach

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: