Kuchnia argentyńska jest kojarzona ze smacznymi, pożywnymi i aromatycznymi potrawami, przygotowywanymi głównie z wołowiny, ziół, przypraw i warzyw. Mięso najczęściej piecze się na grillu, dzięki czemu jest niskokaloryczne, soczyste i zachowuje swój naturalny kolor oraz smak. Argentyńska sztuka kulinarna w dużej mierze czerpie inspiracje z kuchni włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Ma to związek z emigrantami z Europy, którzy przybywali do Argentyny w XIX i XX wieku. Ich potomkowie do dziś prowadzą znane restaurację, które kształtują gust kulinarny Argentyńczyków.

Kuchnia argentyńska – przepisy na dania obiadowe

Tradycyjny argentyński obiad najczęściej składa się z mięsa (głównie wołowiny), warzyw, sosów, surówek i innych dodatków. Jako danie główne można podać smażone chorizo, czyli pikantne kiełbaski, kotlety wieprzowe w panierce, fugazzettę (pizzę na kruchym cieście) bądź grillowaną wołowinę. Świetnie sprawdzą się również: locro (rodzaj gulaszu), choripan (kanapka), hunita (potrawa z utartej kukurydzy, cebuli, mleka, soli, kminku) oraz empanadas, czyli pieczone pierogi z farszem (mięsnym, rybnym, warzywnym, serowym i innym). Po posiłku Argentyńczycy zazwyczaj piją yerba mate, która ma właściwości pobudzające. Jest to napar z ususzonych liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Najpopularniejsze desery argentyńskie

Kuchnia argentyńska jest znana ze smacznych deserów. Do najpopularniejszych zalicza się dulce de leche, czyli słodki i aromatyczny sos karmelowy. Można dodawać go do ciast, ciastek, lodów, owoców, jogurtów i pieczywa. Queso y dulce jest rodzajem pysznego sernika przekładanego dżemem pigwowym lub konfiturą z batatów (słodkich ziemniaków). Po obiedzie warto podać również ciasteczka karmelowe bądź budyń w tym samym smaku. Desery argentyńskie świetnie komponują się z kawą albo herbatą. 
Pierogi z mięsem

Pierogi z mięsem

Pierogi z mięsem można przygotować z wieprzowiny, drobiu, królika, baraniny bądź wołowiny. Potrawę podaje się na ciepło, ze skwarkami i smażoną cebulką, zasmażką z bułki tartej albo masłem, ziołami i przyprawami. Do dania pasuje surówka z pora, gotowanych buraczków bądź kapusty kiszonej. Mięso na farsz należy umyć, rozdrobnić i usmażyć. Dobrze jest również przyprawić je solą, pieprzem, papryką mieloną i tymiankiem. Pierogi z mięsem mielonym mają delikatniejszą konsystencję niż te z mięsem siekanym.

Kiełbasa domowa

Kiełbasa domowa

Kiełbasę domowej roboty przygotowuje się z różnych rodzajów mięsa: wieprzowiny, drobiu, wołowiny czy dziczyzny (bażanta, dzika, sarny). Gatunki można także łączyć, tak aby uzyskać na przykład swojską kiełbasę drobiowo-wieprzową. Przygotowane mięso przekłada się do osłonek, a następnie gotuje na parze lub wędzi. Kiełbasa wędzona na zimno najdłużej zachowa świeżość i pyszny smak, ale musi leżakować w wędzarni nawet kilka dni. Znany jest także przepis na kiełbasę w słoiku, czyli tak zwaną domową konserwę.

Wołowina

Wołowina

Wołowina jest rodzajem mięsa o wszechstronnym zastosowaniu w świecie kulinarnym. Na bazie mięsa wołowego przygotowuje się pieczenie oraz gulasze stanowiące smaczne zestawienie z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami. Wyśmienitą potrawą jest stek wołowy w marynacie przygotowanej z sosu sojowego, octu ryżowego, miodu i oleju, np. sezamowego. Sycącym pomysłem na obiad jest antrykot wołowy udekorowany ziołami podawany w towarzystwie sosu z pomidorów, papryki i pieczarek. Smacznym daniem jest wołowina duszona z cebulką w ciemnym sosie.

Polędwica wołowa

Polędwica wołowa

Polędwica wołowa jest tylną częścią tuszy wołowej. Ma ona uniwersalne zastosowanie w sztuce kulinarnej. Można ją podawać smażoną, pieczoną i duszoną. Świetnie smakuje z dodatkiem sosów śmietankowych, chrzanowych, gulaszowych czy balsamicznych. Polędwica wołowa jest podstawą takich dań, jak Boeuf Strogonow, carpaccio, fondue czy tatar. Mięso wołowe przed obróbką najlepiej zamarynować w musztardzie, cytrynie lub ziołach.

Ravioli

Ravioli

Pierożki ravioli to przysmak kuchni włoskiej. Ciasto makaronowe przygotowuje się z mąki, żółtek, oliwy i wody. Ravioli są nadziewane mięsem lub warzywami. Najpopularniejsze są pierożki z serem ricotta i szpinakiem oraz z grzybami. Ravioli przypominają kształtem polskie pierogi. Najbardziej znana jest sałatka z ravioli, pomidorami oraz szpinakiem. Pierożki można również zapiec z serem lub podać ze szparagami, z sosem pomidorowym albo śmietanowym.

Masa kajmakowa

Masa kajmakowa

Masa kajmakowa z puszki kupiona w sklepie jest bezpośrednio przeznaczona do użycia. Można nią smarować spody ciast oraz wafle. Masę kajmakową w prosty sposób przygotuje się samodzielnie w domu ze śmietanki kremówki 30% oraz cukru. Oba składniki zagotowuje się w rondelku ciągle mieszając, aż do rozpuszczenia cukru. Całość gotuje się na małym ogniu do zgęstnienia i zmiany koloru masy na słomkową. Masę kajmakową stosuje się jako polewę do serników, wówczas posypuje się ją płatkami migdałów. Inną propozycją na jej wykorzystanie jest zrobienie babeczek z masą kajmakową i dodatkiem orzechów włoskich i czekolady.

Owocowy deser winny

Owocowy deser winny

aczp aczp

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

crema de zappalo

crema de zappalo

tymianek tymianek

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: