Polędwica wołowa pozyskiwana jest z bydła, z mięśnia znajdującego się na grzbiecie zwierzęcia. Najpopularniejsze dania z wołowiny to polędwiczki wołowe, pieczeń oraz steki. Mięso można smażyć, piec, dusić oraz grillować. Danie dobrze smakuje z sosem. Polędwica wołowa w sosie własnym, śmietanowym, musztardowym, balsamicznym czy pieczarkowym może być podana np. z kluskami śląskimi, pieczonymi ziemniakami, kopytkami, kaszą gryczaną albo ryżem. Plastry polędwicy, czyli steki, przygotowuje się na patelni grillowej według kilku zasad. Grillowanie mięsa o temperaturze pokojowej zapobiegnie nierównomiernemu wysmażeniu. Stek soli się przed włożeniem na patelnię. Do grillowania nie używa się zwykłego masła tylko oleju słonecznikowego lub masła klarowanego, które dobrze znosi wysokie temperatury. Stek grilluje się w temperaturze 150 stopni Celsjusza, a zwykłe masło spali się powyżej 130 stopni. Polędwicy wołowej nie należy nakłuwać w czasie smażenia. Polędwica wołowa duszona z cebulą, czosnkiem i ziołami będzie dobrze smakować podana z ogórkiem kiszonym lub surówką z kiszonej kapusty. Z polędwiczek wołowych można przygotować smaczny gulasz lub strogonow, czyli mięso pokrojone w paski i smażone z cebulą i pieczarkami.

Polędwica wołowa z piekarnika

Polędwica pieczona w piekarniku będzie krucha i soczysta. Mięso najlepiej piec w naczyniu żaroodpornym lub rękawie do pieczenia z dodatkiem świeżych liści rozmarynu, soli, pieprzu oraz czosnku. Pieczeń wołowa dobrze smakuje w sosie własnym, który wyciekł z mięsa w trakcie pieczenia. Do polędwicy można dodać odrobinę czerwonego wina, co nada mięsu bardziej wyrazisty smak.

Polędwica wołowa duszona

Najpopularniejszymi dodatkami do duszonej polędwicy wołowej jest cebula i czosnek. Warzywa przesmaża się na patelni, dodaje mięso, całość zalewa odrobiną wody i dusi, aż polędwica będzie miękka. Wołowinę można też dusić z cukinią, marchewką, śmietaną albo sosem np. pieczeniowym, grzybowym, śmietanowym. Polędwicę podaje się z kaszą np. manną, gryczaną lub jaglaną. Do dania można podać też ziemniaki albo kluski.  
Stek wołowy

Stek wołowy

Stek wołowy (befsztyk) może być krwisty, półkrwisty lub dobrze wysmażony. Wołowinę krótko się smaży lub grilluje, dlatego mięso jest krojone w bardzo cienkie plastry. Najlepsze befsztyki pochodzą z wołowiny Kobe. W Ameryce Północnej mięso przed smażeniem zanurzane jest w oliwie i czosnku. Natomiast Argentyńczycy dodają do steków tylko sól. Można przygotować do nich marynatę z dodatkiem octu z czerwonego wina, soli, oleju, tymianku i oregano.

Bitki wołowe

Bitki wołowe

Tradycyjne bitki wołowe robi się z udźca lub mięsa pochodzącego z części krzyżowej. W wielu sklepach można dostać porcjowane, już pokrojone mięso na bitki. W przypadku wołowiny w kawałku należy pamiętać, żeby kroić mięso wzdłuż włókien – bitki będą wówczas miękkie i soczyste. Warto wypróbować także bitki wołowe zawijane, czyli w postaci roladek. Można je podawać z sosem grzybowym lub musztardowym.

Rostbef

Rostbef

Rostbef to upieczony stek wołowy o delikatnym, soczystym mięsie. Jest idealnym daniem obiadowym, który można podać z ziemniakami lub frytkami i surówką. Rostbefy nadają się również na kanapkę, do tostów oraz sałatek. Stek wołowy można także ugotować, usmażyć lub ugrillować, przygotowując wcześniej marynatę musztardową. Warto ją wzbogacić dodatkiem czerwonego wina oraz rozmarynu, które wzbogacą smak potrawy.

Boeuf strogonow

Boeuf strogonow

Boeuf strogonow to pokrojona wołowina z pieczarkami, podawana w sosie pomidorowo-paprykowym. Tradycyjny strogonow z wołowiny przygotowuje się krojąc mięso w cienkie paski i lekko obsmażając je na patelni. Następnie kawałki przekłada się do garnka z pieczarkami, cebulą i pomidorami oraz zalewa bulionem mięsnym lub warzywnym. Całość doprawia się słodką papryką, solą, pieprzem i dusi pod przykryciem, aż wołowina będzie miękka. W przypadku, gdy sos będzie zbyt rzadki, można zagęścić go mąką wymieszaną z wodą.

Befsztyk

Befsztyk

Befsztyk to stek robiony z mięsa wołowego. Można go przyrządzić z polędwicy, łopatki, antrykotu lub rostbefu. Sztukę mięsa smaży się na maśle klarowanym lub smalcu. Tłuszcz powinien być mocno rozgrzany, wręcz dymiący. Befsztyk smażony na zbyt zimnej patelni będzie twardy i trudny do krojenia. Steki wołowe można przygotować w różnym stopniu wysmażenia: od krwistego (rare), poprzez średnio wysmażony (medium), do dobrze wysmażonego (well done).

Udziec wołowy

Udziec wołowy

Udziec wołowy pieczony w niskiej temperaturze jest kruchy, lecz soczysty. Sprawdza się nie tylko jako dodatek do obiadu. Dobrze smakuje też na zimno – można go pokroić w plasterki i serwować na kanapkach. Z udźca wołowego robi się gulasz doprawiony ziołami (tymiankiem, rozmarynem, kolendrą), krwisty stek oraz bitki. Pasują do niego ziemniaki i marchewka. Ciekawe połączenie tworzy z gruszkami, pomarańczami oraz orzechami. Podając go wersji na słodko, warto pamiętać o goździkach i cynamonie.

Stek wołowy

Stek wołowy

Stek wołowy można przygotować z polędwicy, udźca, antrykotu lub łopatki. Każdy rodzaj mięsa posiada nieco inną fakturę i smak, dlatego warto spróbować, który wariant jest najlepszy. Steki najczęściej robi się bez dodatku przypraw, ale dobrze jest sprawdzić również mięso marynowane. Wypróbuj oryginalne przepisy na steki wołowe! Podaj je z frytkami, pieczonymi ziemniakami lub ryżem. Pokochasz ten smak!

Znaleźliśmy 28 przepisów w kategorii Polędwica wołowa