Słodko i kusząco pachnące gofry, których podstawą jest ciepły, chrupiący wafelek to deser, do którego chyba każdy ma spory sentyment. Swój charakterystyczny kształt – krateczkę – uzyskują dzięki temu, że pieką się w gofrownicy. Domowe gofry to szybki sposób na pyszny deser, stworzony do tego, by w stu procentach zaspokajać nagłą ochotę na „coś słodkiego”.

Te chrupiące ciastka do ideału nie potrzebują wiele. Już sam cukier puder rozprószony na puszystym wafelku sprawia, że sięga się po nie z wielkim apetytem.

Przygoda z goframi jednak nie kończy się na samym cukrze pudrze. Można je podawać w wielu wariantach smakowych, wykorzystując do tego kombinację przeróżnych dodatków. Gofry z owocami, gofry z bitą śmietaną czy też gofry polane czekoladą bądź musem owocowym to tylko podstawowe połączenia. Doskonale smakują także gofry pełnoziarniste, gofry piernikowe czy też gofry o smaku pizzy.

Sprawę ułatwia fakt, że przygotowanie ciasta na gofry jest banalnie proste. Wystarczy mieć w zasięgu ręki podstawowe składniki, takie jak mąka, cukier, olej, jajka i mleko. Wymieszanie tych składników i dodanie do nich ubitej piany z białek gwarantuje kulinarny sukces. Nic więc dziwnego, że gofry to doskonały deser na każdą okazję.

Gofry belgijskie

Gofry belgijskie

Gofry belgijskie to bardzo słodkie, chrupiące wypieki. Są one przygotowywane na drożdżach i dodaje się do nich cukier perlisty, który jest większy niż ten zwykle używany. W trakcie pieczenia cukier rozpuszcza się, a następnie krystalizuje dzięki czemu nadaje waflom belgijskim specyficzny karmelowy smak. Te gofry zawierają dość dużo kalorii, dodajemy do nich dużo cukru oraz masła, jednak warto ich spróbować, są przepyszne. 

Gofry domowe

Gofry domowe

Gofry domowe umilą każdy rodzinny podwieczorek, a także świetnie sprawdzą się jako poobiedni deser. Jeśli nie posiadamy gofrownicy zawsze możemy zastąpić ją patelnią grillową, lub zainwestować w specjalne foremki silikonowe o kształcie gofrów i upiec je w piekarniku. Przygotowując ciasto nie martwmy się brakiem niektórych składników. Mleko możemy zastąpić wodą gazowaną, jajka większą ilością proszku do pieczenia, gofry nadal będą smaczne.  Jeszcze kilka owoców na wierzchu i są gotowe do podania na stół.  

Dietetyczne gofry

Dietetyczne gofry

Dietetyczne gofry to pomysł na lekki deser dla osób dbających o linie lub z nietolerancją glutenu. Ciasto na chrupiące gofry można zrobić z płatków owsianych, otrębów pszennych lub kaszy jaglanej. Potrawy dietetyczne nie powinny zawierać cukru, jeśli jednak chce się, aby ciasto miało lekko słodki smak można do niego dodać odrobinę miodu lub suszone owoce. Zwykłą mąkę pszenną lepiej zamienić na pełnoziarnistą lub całkowicie z niej zrezygnować. Domowe gofry dobrze smakują ze świeżymi owocami.

Ciasto na gofry

Ciasto na gofry

Ciasto na gofry to mieszanka jajek, mleka, mąki, oleju i proszku do pieczenia. Wszystkie składniki miesza się na jednolitą masę i wylewa (najlepiej chochelką) porcjami na rozgrzaną gofrownicę. Do ciasta na gofry można dodać ulubioną przyprawę, by nadać wypiekom niepowtarzalny aromat. W ten sposób łatwo otrzymać gofry waniliowe czy cynamonowe. Po upieczeniu, gofry najlepiej ustawiać pionowo, np. w serwetniku lub pomiędzy dwiema miseczkami. Dzięki temu po wystygnięciu będą chrupkie.

Gofry bezglutenowe

Gofry bezglutenowe

Gofry bezglutenowe można przygotować z mąki ryżowej, kukurydzianej, kokosowej, gryczanej, ziemniaczanej, jaglanej, sojowej lub mąki z ciecierzycy. Bardzo ważne jest, by zachować odpowiednie proporcje poszczególnych składników. Najczęstszą mieszanką na gofry bezglutenowe jest połączenie mąki gryczanej, ryżowej i ziemniaczanej. Gotowe ciasto należy odstawić na 10 minut, by mąka spęczniała. Przygotowując bezglutenowe gofry, należy również użyć proszku do pieczenia bez glutenu lub sody.

Gofry owsiane

Gofry owsiane

Gofry owsiane przygotowuje się z mąki owsianej, którą można kupić lub zrobić samodzielnie. Wystarczy zmielić płatki owsiane (np. górskie) w młynku do kawy lub blenderem ręcznym. Powstała w ten sposób mąka jest idealna do różnego rodzaju wypieków. Po wymieszaniu wszystkich składników należy odstawić ciasto na 10-15 minut. W tym czasie mąka napęcznieje i konieczny będzie dodatek wody lub mleka. Owsiane gofry najlepiej smakują z czekoladą i bananami.

Gofry z bitą śmietaną

Gofry z bitą śmietaną

Gofry można podawać z gotową, kupioną bitą śmietaną lub tą przygotowaną samodzielnie. Do ubijania najlepsza jest słodka i tłusta śmietanka. Najlepiej smakują gofry z bitą śmietaną i owocami. Mogą to być świeże jagody, borówki, truskawki lub dżemy czy konfitury. Gofry z bitą śmietaną można również zrobić w wersji wegańskiej. Doskonałe do tego jest mleko kokosowe z puszki. Kokosową bitą śmietanę uzyskuje się poprzez ubijanie mleka blenderem lub trzepaczką.

Trufle czekoladowe

Trufle czekoladowe

Trufle czekoladowe robi się z masła, czekolady (lub kakao) i cukru pudru. Można do nich dodać także herbatniki, pokruszone płatki kukurydziane i bakalie, a do środka włożyć migdał. Trufle czekoladowe z herbatników i płatków są lżejsze, a do ich wykonania potrzeba mniej masła. Są deserem zarówno dla miłośników ciemnej, jak i białej czekolady. Truflowe kuleczki obtacza się – zależnie od ich koloru – w kakao, kawie, pokruszonych migdałach, orzechach, płatkach ryżowych albo wiórkach kokosowych.

Czekoladki

Czekoladki

Czekoladki to słodycze przygotowane na bazie czekolady z dodatkiem np. orzechów, bakalii, owoców czy płynnego nadzienia. Mogą mieć kształt zarówno kwadratu, trójkąta, prostokąta, jak i kulki. Czekoladki świetnie nadają się do wypieków i deserów. Nadają im niepowtarzalny smak i oryginalny wygląd. Mogą być przygotowane z czekolady gorzkiej, mlecznej, białej lub deserowej.

Desery lodowe

Desery lodowe

Desery lodowe najlepiej jeść w letnie i upalne dni spędzane w gronie znajomych. Smakują wtedy doskonale i świetnie schładzają organizm. Popularne są sorbety, torty lodowe lub pucharki jogurtowe. Domowe lody robi się z mleka i śmietanki. Dodane owoce uzupełniają potrzebne witaminy i składniki odżywcze. Desery te jednak są prawdziwą bombą kaloryczną, więc nie można ich jeść w zbyt dużych ilościach. Popularne przepisy to tiramisu, placek z ciepłymi lodami lub bananowy kielich.

Ciasto parzone

Ciasto parzone

Ciasto parzone jest popularnym wyrobem kuchni francuskiej. Jest mało kaloryczne i bardzo proste w przygotowaniu. Ciasto ma delikatną konsystencję, jest suche i puste w środku. Najczęściej podaje się je z dodatkiem kremu waniliowego lub lukru. Z ciasta parzonego można przygotować również kulki ptysiowe do zupy krem. Przyrządza się z niego takie desery, jak karpatki, eklerki, ptysie lub pączki wiedeńskie. Ciasto parzone świetnie smakuje ze świeżą kawą lub aromatyczną herbatą.

Ciastka półkruche

Ciastka półkruche

Do przygotowania półkruchego ciasta wystarczy połowa ilości tłuszczu, której używa się do robienia kruchych wypieków. Można także zrezygnować z żółtek jaj, a zamiast nich dodać śmietanę. Upieczone półkruche ciastka można przechowywać nawet kilka tygodni, a gotowe ciasto do pieczenia w razie potrzeby mrozić w zamrażalniku. Wykorzystuje się je do pasztecików, kulebiaków, rogalików, słodkich bądź wytrawnych tart.

Ciastka bez jajek

Ciastka bez jajek

Najsmaczniejszy i najszybszy w wykonaniu przepis na ciastka bez jajek to ciastka owsiane. Chrupiące ciastka owsiane można przygotować także bez dodatku masła i mleka, wykorzystując tylko płatki owsiane, ulubione bakalie, banany i miód. Taka przekąska to pomysł na energetyczne drugie śniadanie do pracy lub słodki akcent pomiędzy głównymi posiłkami w ciągu dnia. Bez jajek można też przygotować kruche ciastka z serkiem homogenizowanym, kokosanki i andruty.

Znaleźliśmy 277 przepisów w kategorii Gofry