Kaszotto z pęczaku
Kaszotto z kaszy pęczak nazywa się także pęczottem. Kaszy nie gotuje się wcześniej, a jedynie dusi się ją na niewielkim ogniu w winie lub bulionie warzywnym do miękkości, podlewając płynem. Następnie do rondelka albo na patelnię z pęczakiem dodaje się półplasterki selera naciowego, dynię, marchewkę i pietruszkę pokrojoną w kostki. Smak kaszotta wzbogacą sos sojowy, rodzynki, zielony groszek, suszone grzyby, szparagi, młoda kapusta. Wybór składników jest ogromny, a najważniejsze jest doprawienie pęczotta ulubionym zestawem przypraw oraz solą i pieprzem.
Kaszotto z kaszy gryczanej
Potrawy z kaszy gryczanej rozgrzewają i dostarczają magnezu, błonnika oraz witamin. Najpopularniejsza jest kasza gryczana prażona, o intensywnym, lekko orzechowym smaku. Warto spróbować również kremowej kaszy niepalonej, najwartościowszego produktu wytwarzanego z ziaren gryki. Do kaszotta używa się mięsa mielonego, drobiowego lub szynki. Z dowolnymi warzywnymi dodatkami (np. cebulą, kalafiorem, szpinakiem) danie to będzie smacznym rodzinnym obiadem. Podaje się je z surówkami i sałatkami z lekkimi dressingami.
Kaszotto drobiowe – z kurczakiem i indykiem
Drobiowe kaszotto to sycący obiad dla mięsożerców. Można je przyrządzić w wersji meksykańskiej, z czerwoną fasolą, awokado, kukurydzą, papryczką chilli i sokiem z limonki albo z pieczonymi burakami, jarmużem i płatkami migdałów. Przed smażeniem lub pieczeniem mięso kurczaka lub indyka rozdrabnia się na malutkie kawałeczki, aby jak najlepiej połączyło się z wybranym rodzajem kaszy i warzywami. Resztki potraw można przechowywać w lodówce przez kilka dni i odgrzewać na patelni lub w mikrofalówce.
Kaszotto z warzywami
Wegetariańskie i wegańskie kaszotta z warzywami są popularnym daniem całorocznym, które nigdy się nie znudzi. Używa się do nich warzyw sezonowych, dostępnych zawsze jarzyn korzeniowych, mrożonek w stylu chińskim bądź mrożonych warzyw na patelnię. Warzywne kaszotto warto wzbogacić serem feta pokrojonym w kosteczki albo startym na tarce parmezanem, dodanym na patelnię pod koniec duszenia potrawy. Podaje się do nich surówkę z kiszonej kapusty, sałatkę z pomidorów, cebuli i bazylii albo sałatę z dressingiem winegret.
Kaszotto ze szpinakiem
Do kaszotta wykorzystuje się świeże i mrożone liście szpinaku, bogatego w magnez i witaminę C. Kaszotto ze szpinakiem przyprawia się obowiązkowo przesmażonymi na patelni cebulą i czosnkiem. Można je poddusić z kapustą pekińską, porem, kawałkami piersi kurczaka i sosem sojowym. Potrawę skrapia się sokiem z cytryny i dekoruje uprażonymi na suchej patelni pestkami dyni lub słonecznika, liśćmi mięty albo bazylii, mieszanką ulubionych orzechów, np. włoskich, laskowych i nerkowców.
Kaszotto z cukinią
Z idealnym do przyrządzenia latem kaszottem z cukinią doskonale komponują się świeże pomidory, różnokolorowa papryka i pieczarki. Dobrym pomysłem jest dołożenie na patelnię młodego bobu ze skórką, kawałków żółtej i zielonej fasolki szparagowej oraz cebuli dymki lub czerwonej cebuli. Kaszotto z cukinią przyprawia się wyraziście – słodką wędzoną papryką, curry, pieprzem cytrynowym i ziołowym, kminkiem, cynamonem, odrobiną papryczki chilli bez pestek oraz sosem sojowym.