Kuchnia gruzińska składa się z bardzo tradycyjnych potraw. Mimo mody na nowe, wykwintne dania ona pozostaje w zasadzie w pierwotnym kształcie, dzięki temu jest oryginalna, a dla nas Polaków stanowi swego rodzaju zagadkę! Gruzja jest krajem, w którym panuje podzwrotnikowy klimat. Sprzyja to dojrzewaniu soczystych arbuzów, pomidorów, melonów, winogron, dorodnych bakłażanów i cudownych ziół. Gruzini w swojej  kulinarnej kulturze mają mnóstwo przekąsek, ale za to zupy są mniej popularne.

Gruzińskie pierogi chinkali i tradycjne chaczapuri

Sztandarowymi gruzińskimi daniami są placki chaczapuri (placek serowy) i sakiewki chinkali z mięsnym, serowym, grzybowym lub warzywnym nadzieniem. Chaczapuri można spotkać w kilku wariantach ‒ zależnie od rejonu Gruzji. Zawsze jednak składają się ze słonego sera i ciasta drożdżowego. Różnica wynika ze sposobu podania. Mogą być uformowane jak pita, z roztopionym serem w środku, lub w kształt łódeczki, w której prócz sera znajdują się rozbite jajko i topniejące masło. Sakiewkom chinkali niezmiennie zaś towarzyszy rosół. Nie są one jednak podawane w zupie, lecz aromatyczny bulion wydobywa się ze środka. Podczas gotowania wydziela się z farszu, który jest zamknięty w cieście. Zjeść chinkali tak, by rosół nie wypłynął na talerz, to prawdziwa sztuka! Ciekawą regionalną przekąską jest nadziewany bakłażan - badridżani, a dojrzewający pleśniowy ser dambali chaczo to wspaniały narodowy przysmak.

Deser po gruzińsku

Po obfitym posiłku wcale nie rezygnuje się z deseru, którym w Gruzji jest często tamtejszy przysmak ‒ czurczchela. Robi się go oczywiście z orzechów. Są nawlekane na sznurek i zanurzane w gorącym soku z winogron zagęszczonym mąką kukurydzianą. Po ostygnięciu wyglądają jak batoniki. Kroi się je w plastry i podaje na półmiskach. Pasuje do nich wyśmienite gruzińskie wino i chacha ‒ narodowy, bardzo mocny alkohol

Deserem mieszkańców Gruzji są przede wszystkim owoce: figi, słodkie pomarańcze, karalioki i brzoskwinie.

Zdjęcie: Fotolia

Kuchnia gruzińska Kategorie

Chaczapuri

Chaczapuri

Chaczapuri to placek z nadzieniem serowym. Jest to specjalność kuchni gruzińskiej. Chaczapuri może mieć różne kształty – okrągłe, podłużne, kwadratowe i kopertowe. Najpopularniejszą odmianą placka jest jednak chaczapuri okrągłe, z nadzieniem serowym w środku. Do chaczapuri można podać sos adźika, czyli pastę z czerwonej papryki z dodatkiem przypraw. Gruziński placek przygotowuje się z drożdży, mąki, soli, wody i oleju.

Kuchnia francuska

Kuchnia francuska

Tradycyjne francuskie śniadanie to bagietka lub rogal, tak zwany croissant, oraz kawa, czekolada lub sok pomarańczowy. Przed obiadem podaje się przystawki np. sery, słone krakersy, paluszki. Zupy we Francji je się rzadko i nie stanowią one obowiązkowej części obiadu. Sos francuski, czyli winegret, przygotowuje się z octu balsamicznego, miodu, czosnku i musztardy. Jest on składnikiem sałatek, np. z gotowanych ziemniaków i bazylii. Na kolacje serwowane są dania na ciepło, np. małże z frytkami. Tradycyjne desery francuskie to: krem brûlée oraz tarta z owocami.

Chinkali

Chinkali

Chinkali to gruzińskie pierożki w kształcie sakiewek. Tradycyjnie są wypełnione mięsnym farszem, bulionem i aromatyczną kolendrą. Można też jednak spotkać chinkali w innych wersjach, między innymi wegetariańskie, z serem, twarogiem i ziemniakami. Wiele osób nie wie, jak prawidłowo jeść chinkali – pierożków nie kroi się nożem, tylko łapie palcami za czubek ciasta. Należy uważać, żeby nie oblać się ciepłym płynem wypływającym ze środka.

Kuchnia armeńska

Kuchnia armeńska

Kuchnia armeńska, czyli ormiańska, słynie z aromatycznych, sycących i smacznych przypraw. Bardzo ważne w ich przygotowaniu jest dodawanie składników w odpowiedniej kolejności. W kuchni armeńskiej stosuje się dużą ilość przypraw, ziół, warzyw, owoców, roślin strączkowych i mięsa, głównie wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu. Popularnymi potrawami ormiańskimi są: faszerowane bakłażany, gotowane raki, hummus, szaszłyki, lawasz (rodzaj tortilli), dolma (mięso i ryż zawinięte w liście winogron) oraz baklava (ciasto z miodem i orzechami).

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska to mieszanka kuchni carskiej i chłopskiej. Mroźny klimat oraz liczne posty w obrządku prawosławnym spowodowały, że we współczesnej kuchni rosyjskiej dominują potrawy rybne i mączne (pirożki, pielmieni, bliny, sosicek w cieście) oraz takie, których podstawą przygotowania są warzywa, grzyby i owoce leśne. W Rosji popularne są również zupy (solanka, ucha, szczi, okroszka). Luksusowy towar eksportowy kuchni rosyjskiej stanowi kawior.

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka należy do najbardziej popularnych i lubianych kuchni świata. Podstawowym daniem jest döner kebab, czyli mięso (jagnięcina lub baranina) przyrządzane na obrotowym rożnie. Do potraw podaje się świeże jarzyny, a ulubione warzywo to bakłażan. W kuchni tureckiej popularna jest również oliwa oraz pieczywo (pita, ekmek). Anyżowa wódka, zwana raki, to znany na świecie turecki napój alkoholowy. Desery dzielą się na dwa rodzaje: mleczne oraz słodkie.

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska

Najpopularniejsze potrawy we Włoszech to pizza oraz makarony, doprawiane takimi przyprawami jak: oregano, bazylia, estragon, tymianek, pieprz i rozmaryn. Tradycyjna pizza włoska ma cienkie, chrupiące ciasto i podawana jest z oliwą z oliwek. Makaron włoski to np. spaghetti wymieszane z sosem pomidorowym i posypane parmezanem oraz carbonara z boczkiem i śmietaną kremówką. Składnikami włoskiej kuchni są: pomidory, oliwki, cebula oraz czosnek. Tradycyjne włoskie desery to tiramisu oraz panna cotta, czyli gotowana śmietanka podawana z sokiem lub owocami.

Znaleźliśmy 85 przepisów w kategorii Kuchnia gruzińska

Zupa z cielęciny

Zupa z cielęciny

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Baranina duszona z kapustą

Baranina duszona z kapustą

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pieczeń cielęca 2

Pieczeń cielęca 2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Saciwi z kury (Gruzja)

Saciwi z kury (Gruzja)

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kurczaki

Kurczaki

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: