Kuchnia węgierska, zwana również madziarską, należy do kuchni środkowoeuropejskich. Bazą dla większości potraw są mięsa, sezonowe warzywa oraz aromatyczne przyprawy (cebula i czosnek). Podstawowy składnik każdego dania -
paprykę - można podawać w różnej postaci: suszonej, marynowanej, duszonej czy sproszkowanej. Tradycyjne posiłki gotowano w kociołkach przy cygańskiej muzyce.
Węgierską potrawą narodową jest
gęsta zupa gulaszowa, tak zwany guljásleves, który przyrządza się z kawałkami wołowiny i podsmażoną na tłuszczu zmieloną słodką papryką. Istnieją różne odmiany gulaszu. Najpopularniejsze to:
pörklöt (gulasz węgierski), töltött paprika (papryka faszerowana mięsem i ryżem) oraz tokań (aromatycznie przyprawione mięso pokrojone w cienkie plastry).
Kolejną potrawą, którą można dostać w każdym barze szybkiej obsługi jest
langosz - placek uformowany z mąki pszennej, drożdży, ziemniaków, mleka, cukru, soli oraz oleju. Langosze serwuje się z czosnkiem lub masłem czosnkowym, a także śmietaną i cukrem oraz startym żółtym serem i szynką.
Na Węgrzech słynne są również dania z ryb słodkowodnych (sandacza, karpia, suma, szczupaka), a najbardziej znana jest
halászlé (zupa rybna z cebulą i papryką).
Sławne w Polsce leczo podawane z kiełbasą to wariacja bezmięsnego, pikantnego węgierskiego
lecsó. Poza tym popularne są
paprykarze,
rántott sajt (
ser smażony) oraz
gombapörkölt (gulasz grzybowy).
Kuchnia węgierska to również królestwo deserów. Znane są: tort Dobosa (ciasto biszkoptowe z kremem czekoladowym i karmelem), strucla (uformowany z kilku warstw rulonik ze słodkim nadzieniem), naleśniki a’la Gundel (nadziewane orzechami włoskimi i polane sosem czekoladowym) oraz gesztenye purée (puree z jadalnych kasztanów i bitą śmietaną).
Zdjęcie: Fotolia