Pesto wykorzystywane jest m.in. jako dodatek do makaronu, smarowidło do pieczywa, dip sałatkowy, marynata do mięs oraz sos do serów i warzyw.

Jak zrobić pesto?

Do zrobienia pesto można wykorzystać oliwę z oliwek, olej z pestek winogron, olej rzepakowy. Są one najbardziej neutralne i nie dominują potrawy. Jeżeli pesto ma mieć wyrazisty smak i aromat, warto przyrządzić je na bazie oleju lnianego, sezamowego, oleju z awokado lub czarnuszki. Pesto można tworzyć nie tylko z bazylii, ale również z jarmużu, rukoli, natki pietruszki, oliwek, suszonych pomidorów, świeżego szpinaku, koperku, liści rzodkiewki, kolendry, zielonego groszku i ostrej papryki. Wszystkie te składniki warto ze sobą miksować, tworząc niecodzienne połączenia smakowe.

Zamiast orzechów piniowych w pesto genialnie będą smakowały również inne orzechy, takie jak np. orzechy nerkowca, ziemne, włoskie, macadamia czy pistacje. Doskonale sprawdzają się również pestki – najlepiej podprażone wcześniej na suchej patelni lub w piekarniku – ze: słonecznika i dyni. Pesto można wzbogacić również nasionami, które dodatkowo nadadzą mu kleistej konsystencji, są to: chia, siemię lniane, nasiona konopi lub babki płesznik.

Jaki ser i zioła do pesto?

Ser do pesto powinien być twardy i kruszący się. Najlepszy w tej roli jest parmezan i gouda. Ściera się go na tarce o najdrobniejszych oczkach. W wegańskim pesto zamiast sera można wsypać więcej orzechów lub dodać nieaktywne płatki drożdżowe bądź żółty ser sojowy. W pesto znakomicie smakują przyprawy i zioła, takie jak np.: tymianek, oregano, szczypiorek, czosnek, kurkuma, cynamon, imbir, chili, świeżo mielony pieprz oraz majeranek.

Jak przechowywać pesto?

Pesto można przechowywać w lodówce przez bardzo długi czas. Wystarczy jedynie dbać o to, by wewnętrzne ścianki słoiczka były czyste a na powierzchni utrzymywała się minimum półcentymetrowa warstwa oliwy lub oleju (w razie potrzeby można go uzupełniać).

Pesto z rukoli

Pesto z rukoli

Pesto z rukoli i słonecznika lub pistacji to doskonała marynata do ryb oraz drobiu. Znakomicie sprawdza się również jako dodatek do serowych i śledziowych sałatek. Dodanie rukoli do tradycyjnego pesto z bazylii znacznie wyostrzy jego smak.

Czerwone pesto

Czerwone pesto

Czerwone pesto pochodzi z Sycylii. Do standardowego przepisu na pesto dodano tam suszone pomidory. W czerwonym pesto z pomidorami można zmieszać również czerwoną paprykę, liście rukoli lub pietruszki. Czerwone pesto wyśmienicie smakuje w wersji z zielonym groszkiem. Doskonale w produkcji czerwonego pesto sprawdzają się suszone pomidory w oleju z dodatkiem żurawiny lub pestek dyni.

Pesto pietruszkowe

Pesto pietruszkowe

Pesto pietruszkowe w smaku nie przypomina pietruszki. Bardziej zbliżone jest do delikatnej sałaty o orzechowych nutach. Pietruszkę blenduje się wraz z łodyżkami. Pysznie komponują się tu nerkowce, orzeszki ziemne, ziarna słonecznika, sos sojowy i czosnek. Przygotowując pesto pietruszkowe, należy zwrócić, czy natka nie ma gorzkawego posmaku. Najlepiej wybrać dorodny pęczek bardzo świeżej natki.

Pesto pomidorowe

Pesto pomidorowe

Pesto pomidorowe, nazywane również czerwonym pesto sycylijskim (wł. pesto alla sicilliana), przygotowywane jest na bazie suszonych na słońcu pomidorów. Dodatkowo do jego zrobienia potrzeba oliwy, parmezanu lub innego drobno startego, twardego sera, soli morskiej i orzeszków piniowych.. Pesto serwowane jest do pieczywa, sałat, serów, makaronów i innych dań. Sos można mrozić. W lodówce przechowuje się je do tygodnia. Pesto nie należy podgrzewać, ponieważ może nabrać gorzkiego smaku.

Pesto szpinakowe

Pesto szpinakowe

Do przygotowania pesto szpinakowego najlepszy jest świeży szpinak baby. Tego typu sos jest idealny jako dodatek do tart w wytrawnej wersji. Można go dodać do ciasta, dzięki czemu będzie miało piękny kolor. Pesto szpinakowe to również genialny składnik wytrawnych, zielonych muffinek z serem feta oraz suszonymi pomidorami i maślanką.

Pesto z bazylii

Pesto z bazylii

Bazyliowe pesto to inaczej pochodzące z Genui pesto alla genovese. Wyśmienicie sprawdza się przede wszystkim jako sos do makaronu. Przygotowując samodzielnie pesto z bazylii, można dodać do niego czosnek, imbir lub chilli. Warto pamiętać, że świeża bazylia po podgrzaniu może zgorzknieć, dlatego potrawy z dodatkiem bazyliowego pesto najlepiej serwować na zimno.

Pesto z jarmużu

Pesto z jarmużu

Pesto jarmużowe ma głęboki, zielony kolor i lekko brokułowy smak. Jarmuż przed zmiksowaniem lub ucieraniem w moździerzu trzeba najpierw pozbawić wszystkich zgrubiałych części. Do przygotowania pesto najlepsza jest bardzo młoda i świeża roślina. Późny jarmuż (pojawiający się pod koniec września) może mieć zbyt twarde i włókniste liście, by dało się je zblendować na gładką masę.

Pesto z pokrzywy

Pesto z pokrzywy

Pesto z pokrzywy jest bardzo zdrowe, wspomaga układ oddechowy i trawienny. Przygotowuje się je na bazie liści młodej pokrzywy, migdałów, oleju rydzowego, utartego sera parmigianino lub parmezanu, czosnku, pieprzu, sosu sojowego i natki pietruszki. Pokrzywę dokładnie się myje i zostawia do obcieknięcia. Następnie wszystkie składniki miksuje się w blenderze i powstałe pesto przekłada się do wyparzonych słoiczków. Pokrzywowy sos świetnie smakuje z rzodkiewką i młodą cukinią.

Znaleźliśmy 90 przepisów w kategorii Pesto

Pesto z jarmużu

Pesto z jarmużu

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Pesto ze szpinaku

Pesto ze szpinaku

NinaSz NinaSz
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: