Racuchy to po prostu smażone na  patelni słodkie placki, możemy przygotować je na sodzie, drożdżach lub z  proszkiem do pieczenia. Mieszamy mąkę, mleko, jajka, cukier i wybrany środek spulchniający. Żeby otrzymać jeszcze bardziej puszyste racuchy, białka jajek ubijamy osobno na sztywno i delikatnie łączymy z pozostałymi składnikami. Tak przygotowane  placki możemy upiec z owocami-rabarbarem, jabłkami, czy wiśniami.
Racuchy z jabłkami

Racuchy z jabłkami

Pyszne racuchy z jabłkami to przysmak znany chyba przez wszystkie dzieci. Posypane cynamonem i cukrem, z kleksem kwaśnej śmietany uprzyjemniają wieczorne pogaduchy z rodzicami. Jeszcze tylko szklanka kakao i nic więcej nie trzeba. Racuchy z jabłkami możemy przygotować na drożdżach lub kefirze, czy maślance, wtedy dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej do ciasta. Jabłka kroimy w plasterki i dodajemy przed samym smażeniem.

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe, inaczej nazywane pampuchami, to puszyste placuszki, które wyglądają prawie jak bułeczki, tak są wyrośnięte. Świetnie pasują na drugie śniadanie, podwieczorek lub deser. Do ich wykonania potrzebujemy rozczynu- rozpuszczamy drożdże w letnim mleku z łyżką cukru i mąki, dopiero gdy zacznie on pracować, czyli pojawią się w nim pęcherzyki powietrza przechodzimy do dodawania reszty składników. Racuchy drożdżowe przyrządzamy z serem, jabłkami, truskawkami i innymi owocami sezonowymi. Posypujemy je cukrem pudrem, cynamonem lub polewamy miodem, tak przygotowane po prostu rozpływają się w ustach.

Racuchy wigilijne

Racuchy wigilijne

Racuchy wigilijne, często nazywane pampuchami, to placuszki drożdżowe posypane cukrem pudrem. Ta typowo postna potrawa bożonarodzeniowa ma swoje miejsce w naszej tradycji. Zazwyczaj podaje się je bez żadnych dodatków, jednak  by wzbogacać smak tych placuszków możemy zaserwować je z jabłkami lub bananami.  Ta pyszna potrawa wigilijna gości w ten wyjątkowy wieczór w wielu domach.

Racuchy na kefirze

Racuchy na kefirze

Racuchy na kefirze są często przyrządzane, ponieważ nie wymagają wielkiego nakładu pracy i czasu. Dzięki dodatkowi sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia nasze placki są pulchne i puszyste. Ciasto na kefirze nie potrzebuje czasu do wyrośnięcia, od razu jest gotowe do smażenia. Nasze racuchy możemy podać ze śliwkami, czy jabłkami. Polane miodem lub syropem klonowym będą smakować wyśmienicie.

Racuchy z serem

Racuchy z serem

Kiedy mamy ochotę na racuchy z serem, dobrze jest  się zastanowić jakiego rodzaju sera chcemy użyć. Świetnie nam się sprawdzi ricottą, mascarpone, a także nasz rodzimy twaróg. Dzięki nim nasze słodkie placuszki będą lekkie i świeże. Wystarczy odrobina cukru pudru do posypania i będą nie tylko pyszne ale i efektowne. Oczywiście możemy dodatkowo wzbogacić smak naszych placków plastrami bananów lub gruszek, według naszego uznania.

Racuchy bez mleka

Racuchy bez mleka

Placki podobnie jak naleśniki można przyrządzić bez mleka. Zamiast niego do mąki dolewamy wody zwykłej lub gazowanej. Pozostałe składniki pozostają bez zmian. Racuchy bez mleka będą świetną alternatywą dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy.  Można do nich bez problemu dodać sezonowe owoce, czy posypać je cukrem pudrem, czy cynamonem.

Znaleźliśmy 255 przepisów w kategorii Racuchy