Szynka jest jednym z najpopularniejszych wyrobów garmażeryjnych, pozyskiwanym z tuszy wieprzowej dostępnym z kością lub bez, wcześniej mrożony lub chłodzony.

Najlepsza znana nam odmiana to aromatyczna szynka domowa przygotowywana z mięsa wieprzowego - idealna szynka pieczona, gotowana lub wędzona. Własnej produkcji jest zawsze najlepsza.

Domowa szynka świetnie się sprawdza w towarzystwie goździków, pikantnych lub słodkich przypraw oraz ziół. Najczęściej przygotowując ten domowy wyrób, odpowiednio wcześniej marynujemy kawałek mięsa i pozostawiamy w chłodnym miejscu. Gwarantuje nam to soczystość najwyższej jakości domowego wyrobu, niezapomniany smak i aromat.

W naszym kraju popularne jest także grillowanie szynki w okresie letnim i podawanie jej w kapuście czy piwie.

Jednym ze sprzętów, który przyda nam się w kuchni, w trakcie przygotowywania domowej szynki będzie szynkowar. Jest to naczynie kuchenne, służące do parzenia szynek, mielonek. Z pomocą szynkowara przepisy na domowe szynki będą łatwiejsze.

Warto dodać, że najsłynniejszymi szynkami na świecie są: szynka szwarcwaldzka, szynka parmeńska, szynka Świętego Daniela, szynka serrano (jamón serrano) oraz szynka andaluzyjska (jamon iberico).

Sprawdźcie inspirujące przepisy na szynkę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie, że pieczona szynka to doskonała propozycja na świąteczny obiad. Szynka dobrze sprawdza się także w roli domowej wędliny.

Polecane przepisy do kategorii Szynka

Znaleźliśmy 1006 przepisów w kategorii Szynka

Gulasz z cukinią

Gulasz z cukinią

Beatris Beatris

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Domowa szyneczka

Domowa szyneczka

IwonaM IwonaM

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Szynka po bawarsku

Szynka po bawarsku

kloruś kloruś

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: