Cold brew - przepis na kawę i herbatę na zimno

Cold brew to kawa lub herbata parzona na zimno. Orzeźwiający napój uzyskasz, zalewając wodą ulubione liście herbaty lub odpowiednio zmielone ziarna kawy i wstawiając na kilka godzin do lodówki.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Cold brew - przepis na kawę i herbatę na zimno
fot. Adobe Stock
Jeśli masz ochotę na herbatę lub kawę, ale upał za oknem daje się we znaki i ostatnie o czym myślisz to gorący napój – mamy rozwiązanie! Cold brew, czyli napój „parzony” na zimno.

Cold brew to napar, który powstaje po zalaniu odpowiednio zmielonych ziaren kawy lub liści herbaty wodą o temperaturze pokojowej. Następnie taką miksturę należy wstawić do lodówki na 10 godzin – jeśli chodzi o kawę – do 12 godzin jeśli chodzi o napar herbaciany. Cold brew przygotowywane z herbat ziołowych warto schładzać przez dobę.

Jak zrobić cold brew coffee?

Aby zrobić cold brew coffee potrzebujesz ulubionej kawy, najlepiej gdyby była w ziarnach do samodzielnego zmielenia. Do przygotowania napoju idealnie sprawdzą się grubiej mielone ziarna. Kawa zbyt drobno zmielona, którą łatwo dostać w sklepach, może spowodować, że napar będzie zbyt mętny i gorzki.

Składniki:
 • 70 g zmielonej kawy,
 • 1 l zimnej wody.
Wykonanie:
 1. Zmielone ziarna kawy przesyp do butelki. Zalej zimną wodą.
 2. Butelkę z naparem wstaw do lodówki na ok. 10 godzin.
 3. Gotowe cold brew przelej przez sitko, odcedzając ziarna od naparu.

Cold brew - kawa na zimno z cytryną Cold brew - kawa na zimno z mlekiem
fot. Adobe Stock
 

Jak zrobić cold brew tea?

Cold brew tea można przygotować z dowolnej herbaty, ziół lub herbaty owocowej. Wspaniale sprawdzi się tutaj herbata zielona, bezkofeinowy rooibos czy herbata z hibiskusa.

Składniki:
 • 25 g zielonej herbaty liściastej,
 • 1 l zimnej wody.
Wykonanie:
 1. Liście herbaty wsyp do wysokiego pojemnika lub butelki. Najlepiej jak będzie wykonany ze szkła.
 2. Herbatę zalej wodą i zakręć butelkę. Wstaw napar do lodówki na 12 godzin.
 3. Po upływie czasu przelej gotowe cold brew przez sitko, oddzielając liście herbaty od naparu.
 4. Orzeźwiający napój jest gotowy – dla większego schłodzenia możesz dodać kostki lodu.


Cold brew tea Cold brew - herbata na zimno
fot. Adobe Stock


Jak urozmaicić cold brew?

Cold brew to niezwykle orzeźwiający napój, idealny na upalne poranki lub popołudnia. Taki napar warto przygotować dzień wcześniej, aby przez noc mógł dobrze schłodzić się w lodówce. Warto pamiętać, że cold brew przygotowane z kawy ma dużą zawartość kofeiny, więc należy pić go z umiarem w niewielkich ilościach.
 
Doskonałym urozmaiceniem naparów jest dodanie do nich kostek lodu. Do cold brew coffee można dolać mleko i podać z lodami, powstanie wówczas pyszna mrożona kawa.

Przygotowując cold brew z herbaty warto dodać do niej owoce na etapie parzenia lub już po zrobieniu. Kawałki pomarańczy, jabłek, czy truskawek doskonale się do tego sprawdzą. Można również przygotowywać autorskie mieszanki herbat, dodając płatki kwiatów, rozmaryn, czy kandyzowane owoce.

Do zrobienia cold brew z herbaty najlepiej sprawdzą się liście, ale doskonały napar można przygotować z każdej herbaty, również tej w torebkach. Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość i wrzucić papierowe torebki do butelki z wodą.

Jeśli szukasz letniego orzeźwienia, spróbuj nasz przepis na pobudzający napój switchel.