Ciasto kakaowe jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Konsystencją przypomina nieco murzynka, choć jest od niego bardziej wilgotne i czekoladowe. Trzymane w szczelnym pojemniku może zachować świeżość nawet przez tydzień.

Jakich składników potrzeba do przygotowania ciasta kakaowego?

Do przygotowania ciasta kakaowego potrzeba dużej formy keksowej (najlepiej o wymiarach ok 30 – 35 cm) oraz:
  • mąki,
  • cukru,
  • jajek,
  • oleju lub oliwy,
  • odrobiny wody,
  • kakao,
  • cukru waniliowego,
  • oraz proszku do pieczenia.
Wszystkie składniki przed przystąpieniem do pieczenia powinny mieć temperaturę pokojową.

Jak zrobić ciasto kakaowe?

Przygotowanie ciasta należy rozpocząć od wydzielenia żółtek z jajek. Następnie należy je ukręcić z cukrem na kogel mogel. Pozostałe białka z jajek ubija się na sztywną pianę. Kolejno do żółtek dodaje się mąki, oleju, wody, cukru waniliowego, proszku do pieczenia, kakao i dokładnie miesza. Potem do całości należy dodać ubitą wcześniej pianę i zmiksować mikserem na niskich obrotach. Gotowe ciasto na koniec przekłada się do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia i wstawia do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika na około 40-50 minut. Kakaowca najlepiej piec bez opcji górnego grzania, ponieważ w środku nie wyrośnie.

Z jakimi dodatkami można przygotować ciasto kakaowe?

Ciasto kakaowe świetnie smakuje posypane cukrem pudrem, cynamonem lub polane rozpuszczaną czekoladą bądź lukrem. Wypiek może być udekorowany również owocami. Do ciasta kakaowego idealnie pasują truskawki, wiśnie, maliny, czereśnie, jagody, śliwki, a nawet banany. Ponadto do wypieku można dodać ulubione powidła i dżemy.
Ciasto zebra

Ciasto zebra

Ciasto zebra to tak naprawdę zwykła babka piaskowa w paski. Przygotowywana jest z jajek, cukru, mąki, proszku do pieczenia, kakao, oleju, wody gazowanej i cukru waniliowego. Mąkę miesza się z proszkiem do pieczenia, jaja uciera z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie dodając wodę gazowaną i olej, wlewa się mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto dzieli się na dwie części. Do jednej dodaje się kakao, a do drugiej mąkę. Kolejno do tortownicy wylewa się na przemian łyżkę ciasta białego i ciemnego. Zebrę piecze się przez godzinę w 180 stopniach Celsjusza.

Murzynek

Murzynek

Receptura na murzynka przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Niegdyś było to tradycyjne ciasto zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Murzynek jest ciastem wilgotnym, czekoladowym, do którego warto dodać orzechów włoskich. Sekretem pysznego murzynka jest dokładnie trzymanie się receptury oraz długotrwałe staranne ucieranie wszystkich składników, które należy dodawać stopniowo, małymi porcjami. Ciasto można wykonać z dodatkiem dżemu, powideł oraz owoców, zwłaszcza wiśni.

Tiramisu

Tiramisu

Ciasto tiramisu to wykwintna włoska kompozycja czekolady, kremu z serka mascarpone, biszkoptów, kawy i likieru amaretto. Deser ma wyborny smak i delikatną, rozpływającą się w ustach konsystencję. Klasycznie biszkopty do tiramisu nasączone są gorzką kawą, dzięki czemu pysznie kontrastują ze słodyczą śmietanowej masy. Krem tiramisu można przygotować także bez serka mascarpone, zastępując go serkiem waniliowym lub śmietanką kremówką. Latem ciasto tiramisu najlepiej podawać z owocami, np. malinami, a zimną oprószone prawdziwym kakao lub startą gorzką czekoladą. Włoskie tiramisu wyśmienicie smakuje mocno schłodzone i podane w towarzystwie kawy espresso.

Fale Dunaju

Fale Dunaju

Fale Dunaju to pyszne ciasto z owocami i kremem w kształcie fal. Idealnie pasuje do codziennej kawy i herbaty. Fale Dunaju przygotowuje się na bazie mąki pszennej. Aby ciasto było puszyste, białka ubija się na sztywną pianę, a dopiero potem dodaje się do nich kolejne składniki. Masę dzieli się na dwie części – jedną jasną, drugą z dodatkiem kakao. Na wierzch i w środek ciasta można dodać sezonowe owoce, np. truskawki, maliny czy wiśnie. Na koniec ciasto warto udekorować kremem z budyniu połączonego z kostką do pieczenia.

Metrowiec

Metrowiec

Metrowiec to delikatne, dwukolorowe ciasto. Do jego przygotowania potrzeba jajek, mąki pszennej, cukru, cukru waniliowego, oleju wody i proszku do pieczenia. Masę budyniową do metrowca robi się z żółtek, mleka, skrobi ziemniaczanej, cukru, i masła. Upieczone dwa rodzaje ciasta kroi się na kromki. Następnie łączy się je naprzemiennie masą budyniową. Całość na koniec dekoruje się polewą czekoladową z kakaa, masła, cukru pudru i mleka. Metrowiec po wierzchu można również posypać wiórkami kokosowymi.

Ciasto czekoladowe

Ciasto czekoladowe

Tradycyjne ciasto czekoladowe to mocno kakaowy deser. Placek przygotowuje się z mąki pszennej, jajek, cukru, kakao, proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, mleka, oleju i szczypty soli. Do zmiksowanych składników wlewa się wrzącą wodę i masę przedkłada się do wysmarowanej margaryną blachy do pieczenia. Ciasto powinno być rzadkie. Po upieczeniu placek można przełożyć wiśniami, konfiturą, musem czekoladowym lub kremem. Ciasto polewa się roztopioną czekoladą lub posypuje cukrem pudrem.

Ciasto ambasador

Ciasto ambasador

Ciasto ambasador to przekładaniec na biszkopcie z bakaliami i masą budyniową. Przygotowuje się go bardzo szybko. Najpierw piecze się biszkopt, potem robi masę budyniową, którą na koniec dzieli się na pół. Do pierwszej części dodaje się brzoskwinie, do drugiej bakalie z czekoladowym kremem. Masę przekłada się między herbatnikami. Wierzch ambasadora warto polać czekoladową polewą. Do jednej z mas można dodać również odrobinę alkoholu, np. nalewki.

Ciasto kakaowe

Ciasto kakaowe

Piekąc czekoladowe ciasto warto pamiętać, że dodatek wiśni równoważy jego słodki smak. Wiśnie mogą być świeże lub mrożone. Świetnie w tej roli sprawdzają się również wiśniowe konfitury i dżemy. Do babki ucieranej, oprócz kakao można dodać startą na tarce mleczną lub gorzką czekoladę, rozpuszczoną w kąpieli wodnej tabliczkę czekolady lub kilka łyżek nutelli.

Znaleźliśmy 236 przepisów w kategorii Ciasto kakaowe

Ciasto zebra

Ciasto zebra

misia5 misia5

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Tęczowy metrowiec

Tęczowy metrowiec

Ewa27 Ewa27
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: