Rabarbar, choć zaliczany do warzyw, a dokładnie do bylin, znalazł szerokie zastosowanie przy produkcji słodkich wypieków. W kuchni wykorzystywane się części liści rabarbaru nazywane ogonkami liściowymi, które posiadają charakterystyczny kwaskowaty smak. Rabarbar jest źródłem witamin o działaniu antyoksydacyjnym (C, A, E), a także kwasu foliowego oraz błonnika pokarmowego. Rabarbarowe ciasto przygotuje się w prosty i szybki sposób. Pierwszą czynnością jest przygotowanie warzywa. Końcówki rabarbaru należy przyciąć, następnie warzywo dokładnie się myje i starannie obiera. Kolejnym krokiem jest jego pokrojenie w plasterki i oprószenie cukrem, aby rabarbar puścił sok, który się odsącza. Wyśmienitym dodatkiem do popołudniowej herbaty będzie placek lub biszkopt z rabarbarem posypany cukrem pudrem. Lekkim i puszystym wypiekiem jest ciasto jogurtowe z rabarbarem. Do wypieku ciasta wykorzystuje się jaja, cukier, mąkę pszenną, roztopione masło, cukier wanilinowy oraz gęsty jogurt grecki, ewentualnie śmietanę.
Ciasto z rabarbarem i kruszonką
Prawdziwym przysmakiem dla wielbicieli słodkich wypieków są ciasta z kruszoną, a wśród nich również ciasto z rabarbarem i kruszonką. Spód ciasta wykona się z masła, cukru pudru, jaj, mąki i dodatku proszku do pieczenia. Chrupiącą kruszonkę przygotuje się jedynie z trzech składników: mąki, masła oraz cukru. Na patelni na niewielkim ogniu roztapia się masło, do którego następnie dodaje się cukier, a po krótkiej chwili mąkę. Całość należy wymieszać, zdjąć z patelni i ostudzić.
Kruche ciasto z rabarbarem
Delikatnym kruchym ciastem z rabarbarem, które świetnie sprawdzi się w roli podwieczorku jest tarta oprószona cukrem pudrem. Wyśmienite nadzienie przygotuje się z rabarbaru, cukru, pomarańczy i pomarańczowego dżemu, cukru wanilinowego, mielonego cynamonu i rodzynek. Zamiast dżemu pomarańczowego można również wykorzystać dżem truskawkowy. Krucha tarta z rabarbarem doskonale smakuje podana z gałką waniliowych lub śmietankowych lodów i bitej śmietany. Propozycją pysznego deseru jest również kruchy placek z rabarbarem. Spód ciasta przyrządzi się z mąki pszennej lub orkiszowej, mąki ziemniaczanej, masła, cukru i jajka. Do zrobienia rabarbarowego nadzienia do placka, prócz rabarbaru, używa się cukru, płynnego miodu oraz suszonych owoców, np. daktyli.
Ciasto ucierane z rabarbarem
Pomysłem na smaczny i prosty w wykonaniu wypiek jest ciasto ucierane z rabarbarem. Rabarbar należy dokładnie umyć i pokroić, a następnie zasypać cukrem i cukrem waniliowym. Margarynę uciera się z cukrem i cukrem waniliowym aż do powstania masy o białej barwie. Do utworzonej masy dodaje się jajka, cały czas ucierając. Na koniec mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiewa się przez sito, dodaje do masy i kontynuuje ucieranie. Na wyłożone w formie ciasto rozkłada się w sposób równomierny rabarbar.
Ciasto z rabarbarem i budyniem
Ciasto rabarbarowe z budyniem jest wyśmienitym deserem o puszystej, kremowej konsystencji. Rabarbar dodaje wypiekowi ciekawego, kwaskowatego smaku, a kruchy spód odrobinę chrupkości. Do przygotowania budyniowej masy wykorzystuje się budyń waniliowy, mleko, śmietanę kremówkę 30%, cukier oraz cukier waniliowy. Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem najlepiej smakuje oprószone kruszonką i posypane cukrem pudrem.
Ciasto z rabarbarem i bezą
Efektownym deserem, który sprawdzi się przy różnych okazjach z pewnością jest ciasto rabarbarowe z bezą, odznaczające się ciekawym, słodko-kwaśnym smakiem. Dodatkiem do kruchego ciasta z rabarbarem i bezą, który nada wypiekowi owocowego akcentu jest malinowa konfitura. Bezę, którą wykłada się na wierzch wypieku, przygotowuje się z białek jaj, drobnego cukru i mąki ziemniaczanej. Białka należy ubić na sztywną pianę za pomocą miksera na wysokich obrotach. Do ubitych białek stopniowo dodaje się cukier, kontynuując miksowanie. W momencie, gdy uzyskana piana stanie się gęsta i błyszcząca, do masy wsypuje się mąkę i całość jeszcze przez chwile miksuje.