Najczęściej serwowana podczas rozmaitych uroczystości oraz świąt, na ciepło lub na zimno.
Pieczeń, bo o niej tu mowa, jest bardzo chętnie podawana w towarzystwie różnorodnych sosów oraz wytrawnych musów.

Jedną z najpopularniejszych odmian pieczeni jest pieczeń rzymska, czyli upieczone mięso mielone, które może posiadać wkładkę w postaci ugotowanego jajka.

Warto dodać, że pieczeń jest wyjątkowym produktem. Podawana podczas uroczystości jest bardzo eleganckim daniem, natomiast w formie dodatku do kanapek zamiast wędlin, znacznie podnosi ich smak.

Pieczeń jak nazwa wskazuje najczęściej przygotowujemy w piekarniku. Są oczywiście sprawdzone sposoby na przygotowanie tej wyśmienitej potrawy na parze.

Jak na pieczeń przystało, najlepiej 24 godziny wcześniej zamarynować ją w naszych ulubionych ziołach, przyprawach czy sosach. Nabierze ona wspaniałego smaku, aromatu, a środek potrawy pozostanie wyjątkowo soczysty.

W dzisiejszych czasach możemy przygotować dla najbliższych pieczeń z cukinii, z dzika, ze schabu, a nawet z kaszy gryczanej. To wszystko zależy tylko od nas.

Jeżeli chcecie zabłysnąć wśród swoich gości, zajrzyjcie do działu pieczeń na portalu kulinarnym gotujmy.pl. To w tym miejscu każdy odnajdzie swój ulubiony przepis na niejedną pieczeń. Serdecznie was wszystkich zapraszamy!

Zdjęcie: Fotolia

Pieczeń wołowa

Pieczeń wołowa

Pieczeń wołowa jest najlepsza, gdy przyrządza się ją z ciemniejszych kawałków mięsa wołowego, najlepiej łopatki lub polędwicy. Do przygotowania potrzeba również lubczyku, masła oraz przypraw. Porcja mięsa wołowego pieczona przez kilka godzin jest soczysta, aromatyczna i niemal rozpływa się w ustach. Potrawę można też obsypać ziołami i ugotować na parze. Danie dobrze komponuje się z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą pęczak. Pieczeń wołowa to idealny pomysł na niedzielny obiad.

Pieczeń wieprzowa

Pieczeń wieprzowa

Porcja wieprzowiny natarta przyprawami i pieczona przez kilka godzin jest soczysta i wyjątkowo aromatyczna. Potrawę można też obsypać ziołami i ugotować na parze. Danie dobrze się komponuje z kaszą gryczaną lub tłuczonymi ziemniakami i ogórkami konserwowymi. Świetnie pasuje do niego też sos pieczeniowy lub grzybowy. Można również dodać konfitury owocowe, przez co potrawa nabierze słodkiego aromatu. Pieczeń wieprzowa to idealny pomysł zarówno na niedzielny obiad, jak też na stół bożonarodzeniowy lub wielkanocny.

Pieczeń z karkówki

Pieczeń z karkówki

Karkówka pieczona w piekarniku w całości czy w plastrach to danie, którego nie da się przygotować szybko. Kilkunastogodzinne marynowanie i kilkugodzinne pieczenie bardzo się jednak opłacają, bo po takiej obróbce mięso wprost rozpływa się w ustach. Pieczeń z karkówki w sosie własnym jest idealnym dodatkiem do ziemniaków ‒ zarówno gotowanych, jak i zapiekanych. Bardzo dobrze komponuje się też z marchewką i cebulą, które nadają się do pieczenia w rękawie foliowym.

Pieczeń rzymska

Pieczeń rzymska

Pieczeń rzymska z sosem musztardowym, chrzanowym czy koperkowym to danie, które nadaje się zarówno na przystawkę, jak i na obiad. Można je podać do ziemniaków, kaszy albo chleba, na ciepło lub na zimno. Oryginalna pieczeń rzymska z jajkiem i pieczarkami pojawia się na stołach równie często jak jej zmodyfikowane wersje – z serem żółtym, papryką czy śliwką. Szczególną popularnością cieszy się w Wielkanoc, bo wygląda bardzo efektownie i świetnie komponuje się z nowalijkami.

Pieczeń ze schabu

Pieczeń ze schabu

Pieczeń ze schabu wcale nie musi być sucha, jeśli dobrze się ją zamarynuje, nakłuje i ‒ przed włożeniem do piekarnika ‒ obsmaży ze wszystkich stron na patelni. Schab pieczony w całości po takiej obróbce nie traci naturalnego soku i zatrzymuje swój smak wewnątrz. Równie soczysty jest schab pieczony w rękawie, do którego prócz mięsa można włożyć dodatki warzywne. Pieczeń ze schabu to odmiana od kotletów schabowych ‒ zdrowsza, bo mniej tłusta i bogatsza w składniki odżywcze.

Pieczeń cielęca

Pieczeń cielęca

Pieczeń cielęca duszona w ziołach to idealne danie na wystawny obiad. Cielęcina jest jednym z najwyżej cenionych mięs ‒ ma delikatny smak, zawiera minimalną ilość tłuszczu, a przy tym dostarcza dużo białka i witaminy B2. Nie trzeba jej długo piec ‒ kilogramowa pieczeń cielęca staje się krucha po godzinie w piekarniku nagrzanym do 200°C. Aby była soczysta, warto polewać ją od czasu do czasu sosem z białego wina i oliwy z oliwek. Najlepiej smakuje z estragonem, lubczykiem, cząbrem i bazylią.

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny to danie z combra sarniego przyprawione octem balsamicznym i ziarnami jałowca. Potrawę warto urozmaicić zielem angielskim, miodem, rozmarynem i cebulą. Porcja mięsa sarniego pieczona przez kilka godzin jest soczysta, aromatyczna i krucha. Danie dobrze komponuje się z kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi lub z makaronem i buraczkami. Świetnym pomysłem jest też podanie sarny w winie z pomarańczą. Pieczeń to idealny pomysł na niedzielny lub świąteczny obiad.

Polecane przepisy do kategorii Pieczeń

Znaleźliśmy 482 przepisów w kategorii Pieczeń

Pieczeń mięsna

Pieczeń mięsna

paulina57 paulina57

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: