Lekkim i niezwykle smacznym uzupełnieniem pieczeni czy niedzielnych kotletów jest surówka z kapusty pekińskiej. Można ją przygotować na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykonanie surówki z kapusty pekińskiej do obiadu z dodatkiem jarmużu, gruszki, orzechów oraz selera korzeniowego. Potrawę polewa się sosem winegret przygotowanym z oliwy extra vergine, soku z cytryny, miodu (ewentualnie syropu klonowego) z dodatkiem soli i pieprzu. Aby nadać surówce odrobinę pikantności używa się zielonej papryczki chili. Surówka doskonale smakuje uzupełniona w lekko przyrumienione na patelni orzechy pekan. 
Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka jest zaliczana do najzdrowszych kuchni na świecie. Dania są przygotowywane z lokalnych produktów bogatych w witaminy i minerały. Poza przyrządzanymi na różne sposoby rybami, do tradycyjnych szwedzkich potraw należą: Janssons frestelse (zapiekane ziemniaczki) oraz dania mięsne: köttbullar, pölsa i poronkäristys. Kuchnię szwedzką charakteryzują również pyszne desery (semla, klappgröt), a także znane w całej Skandynawii grzane wino - glögg.

Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska

Najpopularniejszą potrawą kuchni wietnamskiej są sajgonki, inaczej nem. Są to placki z jadalnego papieru ryżowego, którymi owija się farsz zrobiony z mięsa, owoców morza lub warzyw. W Wietnamie z mięs je się głównie drób i wieprzowinę. Tradycyjny kurczak po wietnamsku jest smażony w woku z cukrem i sosem sojowym. Danie doprawia się ostrą papryką, solą oraz pieprzem i podaje z ryżem oraz surówką z kapusty. Popularną potrawą kuchni wietnamskiej jest zupa pho gotowana na wołowinie. Główne składniki zupy to: sos rybny, fasola mung, makaron ryżowy i papryczka chili.

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska to mieszanka kuchni carskiej i chłopskiej. Mroźny klimat oraz liczne posty w obrządku prawosławnym spowodowały, że we współczesnej kuchni rosyjskiej dominują potrawy rybne i mączne (pirożki, pielmieni, bliny, sosicek w cieście) oraz takie, których podstawą przygotowania są warzywa, grzyby i owoce leśne. W Rosji popularne są również zupy (solanka, ucha, szczi, okroszka). Luksusowy towar eksportowy kuchni rosyjskiej stanowi kawior.

Surówka z białej kapusty

Surówka z białej kapusty

Surówka z białej kapusty świetnie nadaje się jako dodatek do potraw mięsnych i jarskich. Można ją przygotować zarówno z kiszonej, jak i świeżej kapusty. Idealnie komponuje się z dodatkiem m.in. marchewki, koperku, majonezu, koperku czy pora. Surówka z młodej białej kapusty jest delikatniejsza i nieco bardziej gorzka w smaku. Poleca się ja podawać jako warzywny dodatek do obiadów wiosennych i letnich. Na zimę idealnie nadaje się surówka z kiszonej kapusty.

Surówka z kalarepy

Surówka z kalarepy

Kalarepa to wyjątkowo smaczne i zdrowe warzywo, które możemy wykorzystać do dań zarówno duszoną jak i na surowo. Tą ostatnią warto pociąć w drobne paseczki lub nitki i dodać do surówki. Idealnie komponuje się z jabłkiem oraz marchewką i może być podawana jako dodatek do obiadu. Tak przygotowaną warto wzbogacić odrobiną śmietany lub jogurtu naturalnego.

Surówki

Surówki

Surówki do obiadu robi się jedynie ze świeżych warzyw i owoców. Do przyprawienia surówki z marchewki wystarczy szczypta soli, pieprzu, cukru i kilka kropli oliwy. W zdrowych surówkach dietetycznych majonez i śmietanę zastępuje się oliwą i dressingiem na bazie octu winnego lub soku z cytryny. Surówki obiadowe do mięs, ryby lub na grilla warto aromatyzować dużą ilością świeżych ziół (rozmarynem, bazylią, miętą, szczypiorkiem, lubczykiem, estragonem, koperkiem) oraz zmiażdżonymi ząbkami czosnku.

Surówki dla dzieci

Surówki dla dzieci

Niezbędnym dodatkiem do obiadu są surówki, będące znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych. Jedną z bardziej lubianych przez dzieci jest surówka z marchwi, selera i jabłka. Do potraw mięsnych i rybnych świetnie sprawdza się także surówka z kapusty czerwonej lub pekińskiej.

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu to doskonały całoroczny dodatek do przystawek i drugich dań. Do surówki z kapusty kiszonej i marchewki wystarczy zetrzeć na tarce warzywa korzeniowe, dolać odrobinę oleju i posypać ją świeżo zmielonym pieprzem oraz posiekana natką pietruszki. Surówki z kapusty czerwonej, białej bądź włoskiej wymagają odrobiny kreatywności i przyprawienia ich majonezem, śmietaną lub jogurtem naturalnym, solą, cukrem, pieprzem ziołowym albo przyprawą do potraw chińskich.

Znaleźliśmy 105 przepisów w kategorii Surówka z kapusty pekińskiej