Szaszłyki to kawałki mięsa przyprawione i nadziane na szpikulec, następnie usmażone. Oprócz mięsa mogą się na nich znaleźć różnego rodzaju warzywa-cebula, papryka, cukinia, czy bakłażan. By danie nam smakowało, potrzebujemy dobrej marynaty do szaszłyków. Można do niej użyć oleju, różnorodnych przypraw, soku z cytryny, ketchupu lub jogurtu do wyboru. Mięso do szaszłyków może być właściwie każdego rodzaju- wieprzowina, na przykład boczek, czy karkówka, drób, wołowina, a nawet ryby, na przykład łosoś.
Szaszłyki na grilla

Szaszłyki na grilla

Szaszłyki na grill przygotowujemy najczęściej w sezonie wiosenno-letnim. Kiedy pogoda sprzyja, gotowanie na wolnym powietrzu to czysta przyjemność. Do ich przygotowania wykorzystujemy różnego rodzaju składniki. Szaszłyki drobiowe, wieprzowe, czy warzywne na grillu smakują wybornie. Dodatek odpowiednich sosów jeszcze podkreśli ten smak. Majonezowy, czosnkowy, chrzanowy, czy pomidorowy sprawdzi się tu doskonale.

Szaszłyki drobiowe

Szaszłyki drobiowe

Szaszłyk drobiowy ma delikatny smak, lubią go nawet dzieci. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Możemy wykorzystać różne rodzaje drobiu, szaszłyki z kurczaka, indyka, czy nawet kaczki na pewno przypadną nam do gustu.  Oczywiście możemy uzupełnić je ulubionymi warzywami, a nawet owocami, na przykład ananasem. Jest wiele pomysłów na ich urozmaicenie. Szaszłyki drobiowe można przyrządzić na grillu lub wyciągnąć niespodziewanie z piekarnika.

Szaszłyki warzywne

Szaszłyki warzywne

Szaszłyki z warzyw to świetna odmiana od tych tradycyjnych mięsnych. Do ich przygotowania potrzebujemy na prawdę niewiele czasu i składników. Szaszłyki z cukinią, pieczarkami, bakłażanem, czy pomidorkami koktajlowymi mogą okazać się hitem wśród naszych sąsiadów i przyjaciół. Wegetarianie, dla których pozostawały zazwyczaj przekąski do grilla w końcu będą zadowoleni i najedzeni.

Szaszłyki owocowe

Szaszłyki owocowe

Owocowe szaszłyki to super pomysł na fajne przekąski. Kolorowe, szybkie w przygotowaniu i zdrowe. Do ich wykonania potrzebujemy jedynie patyczków do szaszłyków, różnorodnych owoców i odrobiny wyobraźni. Szaszłyki z ananasów, jabłek, gruszek, pomarańczy, czy winogron zachwycą nasze oczy i podniebienie. Są one na pewno odpowiednie dla dzieci jako zdrowy deser.

Szaszłyki na zimno

Szaszłyki na zimno

Szaszłyki na zimno możemy przygotować z wielu składników znalezionych w naszej lodówce. Sprawdzą się jako trochę dłuższe koreczki na imprezie. Z serem, wędliną  i ogórkiem konserwowym będą wyglądały elegancko i udekorują nasz stół. Oczywiście możemy je przyrządzić na wiele sposobów. Szaszłyki z krewetek w oliwie, czy sera pleśniowego będą wyglądać i smakować na prawdę oryginalnie. 

Szaszłyki z piekarnika

Szaszłyki z piekarnika

Szaszłyk z piekarnika przyrządzimy w każdą pogodę, nawet gdy już aura nas nie rozpieszcza, a my mamy ochotę przypomnieć sobie letnie dni. Do jego przygotowania możemy użyć wielu rodzajów mięs- kawałki  boczku, karkówki, czy piersi z kurczaka w piekarniku również będą smakować wybornie. Z dodatkiem ugotowanego ryżu i ulubionej sałatki stanie się wspaniałym daniem obiadowym.

Warzywa z grilla

Warzywa z grilla

Grillowane warzywa są dobrym dodatkiem do mięs, np. kurczaka lub karkówki. Szaszłyki z grilla można przygotować, nadziewając na drewniane patyczki cebulę, bakłażana, paprykę, pieczarki oraz pokrojone mięso drobiowe. Warzywa na grilla można zamarynować, np. w occie balsamicznym, czosnku, pieprzu, soli, oliwie z oliwek i soku z cytryny. Grillowany kabaczek to pomysł na wegetariańskiego grilla. Warzywo kroi się w grube plastry, a następnie oblewa oliwą z oliwek i oprósza ulubionymi przyprawami, np. oregano, ziołami prowansalskimi lub bazylią.

Satay

Satay

Satay to nazwa indonezyjskiej potrawy składającej się z kawałków mięsa (kurczaka, jagnięciny, wołowiny, ryby) nadzianych na bambusowe patyczki, a następnie grillowanych. Szaszłyki są podawane z ostrymi sosami sambal. Satay to również nazwa sosu z orzeszków ziemnych, którego dodaje się do kurczaka. Można również zrobić marynatę z dodatkiem przypraw (kurkumy, kolendry, sosu sojowego, kminu i trawy i cytrynowej), w której moczy się szaszłyki, a następnie grilluje.

Kuchnia armeńska

Kuchnia armeńska

Kuchnia armeńska, czyli ormiańska, słynie z aromatycznych, sycących i smacznych przypraw. Bardzo ważne w ich przygotowaniu jest dodawanie składników w odpowiedniej kolejności. W kuchni armeńskiej stosuje się dużą ilość przypraw, ziół, warzyw, owoców, roślin strączkowych i mięsa, głównie wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu. Popularnymi potrawami ormiańskimi są: faszerowane bakłażany, gotowane raki, hummus, szaszłyki, lawasz (rodzaj tortilli), dolma (mięso i ryż zawinięte w liście winogron) oraz baklava (ciasto z miodem i orzechami).

Cevapcici

Cevapcici

Cevapcici (ćevapčići) to przysmak kuchni bałkańskiej. Potrawę przyrządza się z mielonego mięsa uformowanego na kształt kiełbasek lub podłużnych kotletów. Mięso nabija się na patyczki do szaszłyków, a następnie grilluje. Oryginalny przepis na cevapcici dopuszcza użycie mięsa wołowego i jagnięciny, ewentualnie cielęciny. W polskiej wersji potrawę można jednak przyrządzić z różnego rodzaju mięsa, także wieprzowego czy drobiowego, a zamiast na grillu upiec w piekarniku. Cevapcici podaje się z zwykle ajvarem (ostrą pastą warzywną) i sosem tzatziki.

Marynata do szaszłyków

Marynata do szaszłyków

Marynata do szaszłyków jest bardzo prosta w przygotowaniu. Nadaje się do każdego rodzaju mięsa, zarówno do drobiowego, wieprzowego, jak i też jagnięcego. Aby szaszłyki były smaczne i soczyste, trzeba je zamarynować (najlepiej w lodówce lub innym chłodnym miejscu) co najmniej dobę przed podaniem. Do zrobienia marynaty potrzeba majonezu (zamiennie jogurtu naturalnego), ketchupu pikantnego, cebuli oraz ulubionych przypraw. Szaszłyki świetnie smakują z kolendrą, ziołami prowansalskimi czy też curry.

Znaleźliśmy 250 przepisów w kategorii Szaszłyki