Świeży zielony
groszek ma słodki smak i jest bardzo chrupiący. To jedyny przedstawiciel roślin strączkowych, który może być jedzony na surowo.
Jadalne są nie tylko ziarenka, ale również jego strączki.
Właściwości zdrowotne zielonego groszku
Zielony
groszek jest nie tylko pyszny i dekoracyjny.
Zawiera wiele cennych dla organizmu ludzkiego substancji odżywczych. Wśród nich warto wymienić dobrze przyswajalne
żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę C i K. Dzięki zawartości błonnika zapewnia uczucie sytości na długo, mimo że jest niskokaloryczny.
Groszek zielony konserwowy i mrożony
Groszek w puszce lub w słoiku to niezastąpiony składnik świątecznej sałatki jarzynowej. W takiej postaci groszek to też znakomity surowiec do przygotowania pasy do smarowania pieczywa, np. z dodatkiem suszonych pomidorów i orzeszków ziemnych, oraz farszu do naleśników czy pierogów. Puree z zielonego groszku stanowi bardzo ciekawy i niskokaloryczny zamiennik ziemniaków, kasz lub ryżu.
Zielony, mrożony groszek najczęściej spotykany jest w mieszankach z marchewką.
Ugotowana marchewka z groszkiem z dodatkiem mąki i masła to pyszny dodatek do obiadu. Szczególnie dobrze komponuje się w towarzystwie tłuczonych ziemniaków i kotleta mielonego.
Zupa krem z zielonego groszku to pyszne danie, które
najlepiej smakuje z dodatkiem kawałków mozzarelli lub jogurtu naturalnego.
Ciekawym pomysłem na dietetyczną przekąskę jest upieczenie zielonego groszku w piekarniku. Wystarczy lekko obgotowane w osolonym wrzątku
ziarenka odcedzić, nasmarować oliwą z czosnkiem, umieścić na blaszce i podpiec do momentu, gdy będą chrupiące. Groszek w takiej formie to również wspaniały dodatek do obiadu lub sałatki.
Groszek jako składnik sałatek
Groszek do sałatek można ugotować lub użyć konserwowego. W sezonie letnim warto wykorzystać fakt, że warzywo to dostępne jest w surowej i świeżej postaci. W takiej formie
najlepiej smakuje jako przekąska, można też dodać go do
sałatek warzywnych lub surówki z porem i oliwą. Świeże strączki zielonego groszku doskonale smakują zblanszowane na maśle, jako dodatek do zupy jarzynowej czy zapiekanki warzywnej.
Zielony groszek na zimę
Ze świeżego zielonego groszku można robić przetwory.
Obgotowane ziarenka wkłada się do słoików, zalewa wodą z solą i kwaskiem cytrynowym i pasteryzuje. Przygotowany w ten sposób groszek ma podobny smak do konserwowego. Świeży groszek można również mrozić.
Zdjęcie: mysza75