Przetwory z grzybów to popularna przekąska, którą można przygotować na wiele sposobów. Najbardziej znane są grzybki (podgrzybki, rydze, maślaki) w zalewie octowej, które idealnie komponują się jako składnik: koreczków, kanapek, wędlin, serów oraz duszonych mięs. Popularne są również grzybki mrożone, podduszane w tłuszczu lub lekko zakwaszonej wodzie oraz zakwaszane w zsiadłym mleku. Do słoiczków można nalać sam ekstrakt z grzybów o ciemnym kolorze. Najlepsze są w potrawach duszonych i pieczonych.Grzyby można też ususzyć. W takiej formie najczęściej wykorzystywane są do farszy np. do naleśników i pierogów.


Maślaki marynowane

Maślaki marynowane

Zalewę octową do maślaków marynowanych przygotowuje się z wody, czosnku, cukru oraz soli. Grzyby doprawia się także zielem angielskim, liśćmi laurowymi i czarnym pieprzem. Do marynaty można dodać także białą gorczycę, marchewkę i cebulę. Przyrządzając tę potrawę, należy oczyścić grzyby, po czym wrzucić je do wrzącej wody, następnie zalać je przygotowaną marynatą. Maślaki w zalewie to idealny dodatek do mięs lub wędlin.

Rydze marynowane

Rydze marynowane

Rydze marynowane to idealny dodatek do potraw mięsnych, sałatek i przekąsek. Zalewę na grzyby przygotowuje się z: octu spirytusowego, wody, cukru, soli, liści laurowych, ziaren pieprzu i cebuli. Można do niej dodać również, w zależności od upodobań, miodu lub pomidorów. Rydze przed obróbką należy dobrze opłukać i obgotować na osolonym wrzątku. Słoiki z zawartością pasteryzuje się przez kwadrans, odwrócone do góry dnem i przykryte ściereczką.

Opieńki marynowane

Opieńki marynowane

Opieńki marynowane są smacznym i aromatycznym składnikiem potraw. Grzyby można dodawać do: zup, kanapek, serów, makaronów, wędlin, sosów, sałatek, bigosów, gulaszów, past oraz zapiekanek. Zmielone opieńki w occie z dodatkiem cebuli, soli i pieprzu tworzą smaczny farsz do mięs i pierogów. Wszystkie składniki należy jednak podsmażyć. Opieńki w zalewie octowej dobrze sprawdzą się również jako samodzielna zakąska do wódki.

Prawdziwki marynowane

Prawdziwki marynowane

Prawdziwki marynowane w occie są smaczną przekąską. Doskonale komponują się z pieczywem, wędlinami, serami, warzywami, mięsem, jajkami oraz sosami. Ponadto prawdziwki marynowane stanowią składnik sałatek, dań jednogarnkowych, zup, bigosów oraz past kanapkowych. Z grzybów można przygotować również farsz do mięsa, klusek i pierogów. Marynowane prawdziwki z cebulą wystarczy zmielić oraz połączyć ze sprasowanym czosnkiem, oliwą, solą i pieprzem. Następnie całość smaży się przez kilka minut.

Podgrzybki marynowane

Podgrzybki marynowane

Podgrzybki marynowane mają wyrazisty, słodko-kwaśny smak. Świetnie sprawdzą się jako samodzielna przekąska (na przykład do wódki) bądź dodatek do kanapek, sałatek, zup i sosów. Podgrzybki marynowane w occie stanowią również doskonały składnik gulaszu, nadzienia na pierogi, pasty do pieczywa, zapiekanek, bigosu i pieczonego mięsa. Grzyby dobrze jest również zmielić, doprawić solą i pieprzem i usmażyć na maśle. Opcjonalnie można dodać cebulę oraz czosnek. W ten sposób powstanie smaczny farsz do klusek i pieczeni.

Grzyby marynowane

Grzyby marynowane

Grzyby w marynacie to jedne z podstawowych przetworów, które muszą się znaleźć w domowej spiżarni. W zależności od naszych preferencji, mogą być przygotowane w zalewie solnej, octowej lub słodkiej. W każdej wersji smakują wyjątkowo i stanowią dobry dodatek do obiadu. Smakosze mogą przygotować także grzyby kiszone, które są bardziej wyraziste w smaku i mogą służyć za zakąskę. Marynata do grzybów nie jest trudna do zrobienia. Zazwyczaj wszystkie jej składniki gotuje się w rondlu a potem zalewa całością grzyby. Potem pozostaje już tylko zamknąć słoiki i odstawić do spiżarni.

Polecane przepisy do kategorii Przetwory z grzybów

Znaleźliśmy 208 przepisów w kategorii Przetwory z grzybów

Marynowane borowiki

Marynowane borowiki

WWWiola WWWiola

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Marynowane gąski

Marynowane gąski

WWWiola WWWiola
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: