Uszka to niewielkie pierogi w kształcie ucha, stąd ich nazwa. Wypełnione farszem - grzybowym, mięsnym, szpinakowym idealnie pasują do zup.
Ciasto na uszka jest proste w przygotowaniu, jednak lepienie małych uszek bywa dość pracochłonne. Smak gotowej potrawy zrekompensuje cały trud włożony w przygotowanie tych małych kulinarnych pyszności.

Przygotowując elastyczne ciasto na pierogi, z którego ulepimy uszka, warto wypróbować także recepturę na ciasto zaparzane, maślankowe, które będzie idealne do pierwszych prób samodzielnego lepienia.

Wigilijnym klasykiem, który gości w wielu domach w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest barszcz czerwony lub zupa grzybowa z dodatkiem uszek - małych pierożków z grzybowo-kapuścianym farszem. Tego zestawu nie może zabraknąć na żadnym świątecznym stole!

Uszka do barszczu pasują idealnie warto więc wzbogacić danie w dowolny sposób wykorzystując aromatyczne przyprawy i zioła - to właśnie one podkreślą wyjątkowy smak całej potrawy!

Domowe uszka to także pomysł na codzienny obiad, który urozmaici nudne menu, a także pobudzi nasze kubki smakowe. Przyrządzając te drobne pyszności użyć możemy swojej fantazji, zaskakującą wariacją na temat tradycyjnych postnych pierożków, będą uszka z mięsem, z warzywami, owocami czy nawet twarożkiem! Mniej popularne, ale równie pyszne są uszka z farszem śledziowym, karpiowym, łososiowym oraz fasolowym.

Zdjęcie: Fotolia
Pielmieni

Pielmieni

Pielmieni są rodzajem niewielkich pierogów z mięsem, które przypominają polskie uszka. Potrawę szczególnie chętnie jada się w Rosji. Farsz na pierogi pielmieni można przygotować, między innymi, z wieprzowiny, wołowiny, drobiu i królika. Mięso należy zmielić i doprawić solą oraz pieprzem. Następnie wbija się do niego żółtka jaj i wlewa odrobinę rosołu, po czym całość smaży. Farsz przekłada się na surowe, rozwałkowane ciasto z mąki, wody, oleju i soli. Pielmieni świetnie smakują z kwaśną śmietaną, skwarkami lub masłem.

Kuchnia polska

Kuchnia polska

Potrawy kuchni polskiej, chociaż uchodzą za treściwe i niezdrowe, kuszą swym bogatym repertuarem smaków. Nasze rodzime potrawy zachwycają osoby, nawet o najbardziej wyrafinowanych kubkach smakowych i gustach kulinarnych. Nikt nie oprze się delikatnym pierogom z serem czy sytym kotletom schabowym z ziemniakami i kiszoną kapustą. Wspólnym mianownikiem, zróżnicowanej regionalnie, kuchni polskiej są dania, wywodzące się z dawnej tradycji szlacheckiej.

Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska, podobnie jak kuchnia polska, jest ciężkostrawna i tłusta. Na Ukrainie głównie serwowane są dania mączne gotowane na parze (warenyky), do których należą pierogi ruskie, pielmieni oraz młynci. Narodowym daniem jest barszcz ukraiński, ugotowany z buraków, ziemniaków, marchwi i kapusty kiszonej. Popularne zupy to również kapuśniak, juszka i solanka. Potrawy popija się kwasem chlebowym lub sokiem z brzozy.

Pierogi z kurkami

Pierogi z kurkami

Pierogi z kurkami świetnie smakują z takimi dodatkami, jak szpinak, ricotta, sos sojowy czy też rozmaryn lub pietruszka. Można je podawać polane masłem lub z dodatkiem sosu śmietanowo-kurkowego. Ich przygotowanie jest proste, wystarczy: odrobina mąki, oliwy z oliwek, jajka, soli, kurek, cebuli, świeżego szpinaku, natki pietruszki, sosu sojowego, masła, serka ricotta i gałki muszkatołowej. Pierogi po ugotowaniu i wystudzeniu można przechowywać jeszcze przez parę dni w lodówce owinięte folią spożywczą.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Na Boże Narodzenie przyrządza się tradycyjne potrawy, takie jak: czerwony barszcz z uszkami, zupę grzybową, paszteciki z grzybami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć karpia w galarecie oraz śledzi podawanych na różne sposoby, np. z cebulą albo „pod pierzynką”, czyli w postaci sałatki z gotowanymi warzywami. Do picia najczęściej serwuje się wigilijny kompot z suszu, a na deser podaje sernik z bakaliami, makowiec zawijany lub na kruchym cieście albo piernik.

Sałatka z uszkami

Sałatka z uszkami

Idealną sałatkę z uszkami przygotowuje się z uszek grzybowych lub kapuścianych oraz z tortellinii z mięsem. Najczęściej dodaje się do niej warzywa: pomidora, ogórka, paprykę, czosnek i cebulę. W przypadku uszek z grzybowym lub kapuścianym farszem do sałatki można dodać także szynkę gotowaną lub konserwową. Do sałatki z uszkami idealnie nada się sos majonezowy lub musztardowy.

Znaleźliśmy 113 przepisów w kategorii Uszka

Uszka z kapustą

Uszka z kapustą

dorota w dorota w

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Uszka z grzybami

Uszka z grzybami

Ania321 Ania321

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Uszka z  mięsem

Uszka z mięsem

Wafelek2601 Wafelek2601

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: