Rosół to jedna z tradycyjnych polskich potraw. W odróżnieniu od wielu innych zup nie zagęszcza się jej, zaś sam proces przygotowywania trwa stosunkowo długo. Dzięki temu rosół jest klarowny i esencjonalny. Jego podstawą jest mięso oraz włoszczyzna.

Pyszny rosół można przygotować zarówno z drobiu (najczęściej kurczaka, choć wykorzystywane jest także mięso kaczki), jak też wołowiny czy nawet baraniny.

Jak ugotować rosół? Wystarczy wszystkie składniki należy umieścić w zimnej wodzie, powoli doprowadzając do lekkiego wrzenia. Dzięki temu smaki zawarte w warzywach i mięsie przechodzą do wywaru, który po doprawieniu nazywamy rosołem.

Najczęściej rosół podaje się z makaronem - nitkami, wstążkami albo lanymi kluskami. Niektórzy serwują go z dodatkiem ziemniaków a wśród licznych receptur można znaleźć także takie, w których występuje z ryżem, kaszą, kołdunami lub mięsnymi pulpecikami.

Jeśli okaże się, że przygotowany przez Was rosół jest zbyt tłusty, wystarczy po ugotowaniu odstawić go do ostygnięcia, a następnie przelać przez papierowy filtr stosowany do parzenia kawy. Zbędny tłuszcz osiądzie na filtrze, a zupa stanie się "chudsza".

Znajdźcie swój idealny przepis na rosół – w wersji polskiej, chińskiej czy nawet tajskiej!
Rosół z kury

Rosół z kury

Rosół z kury to najbardziej tradycyjna polska zupa, którą serwuje się jako pierwsze danie w czasie ważnych uroczystości oraz niedzielnych obiadów. Rosół przygotowuje się, wrzucając do garnka całego kurczaka. Do wywaru dodaje się marchew, pietruszkę, seler, por, cebulę oraz przyprawy (lubczyk, ziele angielskie, liście laurowe). Rosół z kury pomaga w czasie przeziębień. Zupę można pić samą lub z dodatkiem makaronu, który warto zrobić samemu.

Rosół z indyka

Rosół z indyka

Rosół z indyka przygotowuje się z udka indyka, które wkłada się do garnka napełnionego wodą. Do wywaru należy dodać warzywa (marchew, czosnek, cebulę, kapustę włoską, seler, pietruszkę, koper) oraz przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, sól morską, pieprz, oliwę). Aby rosół z indyka miał lepszy smak, można wzbogacić go również o sos sojowy oraz suszone borowiki. Zupę podaje się z lanymi kluskami, które warto gotować w garnku razem z wywarem.

Rosół z kaczki

Rosół z kaczki

Rosół z kaczki przyrządza się z korpusu oraz skrzydeł, które wrzuca się do garnka z wodą. Pokrojone warzywa (marchewkę, seler, por, pietruszkę) dodaje się do wywaru. Smak dopełnia również opalona nad palnikiem cebula, którą wrzuca się do gotującej się zupy, oraz przyprawy (lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz). Rosół z kaczki jest bardzo zdrowy i pomaga w czasie jesiennych przeziębień. Zupę podaje się z gotowanym makaronem lub z ziemniakami.

Rosół z gęsi

Rosół z gęsi

Rosół z gęsi przyrządza się z korpusu, szyi oraz skrzydeł. Można dodać również kości z wcześniej upieczonej gęsi, dzięki czemu kolor zupy będzie ciemniejszy. Podstawą wywaru są warzywa (marchew, cebula, por, seler, kapusta, pietruszka) oraz przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, lubczyk, goździki). Aby wzmocnić smak zupy, można także dodać cynamon oraz cukier z melasą. Tłusty rosół z gęsi podaje się z ugotowanym makaronem.

Rosół wołowy

Rosół wołowy

Wyrazisty w smaku, ciemny i aromatyczny. Rosół królewski, czyli ten na bazie wołowiny, to danie, które rzadko mamy okazję zjeść. Główną przyczyną jest fakt, iż robi się go nieco trudniej niż zupę na bazie kurczaka lub kaczki. Dodatkowo mięso na rosół wołowy nie jest tak łatwo dostępne jak drób. Z tego powodu najczęściej można się zetknąć z bulionem wołowo-drobiowym, którego smak jest równie wspaniały. Warto taką zupę przygotować sobie chociażby od święta. Jej smak z pewnością wynagrodzi długie godziny spędzone na gotowaniu!

Rosół wegetariański

Rosół wegetariański

Rosół bez mięsa to idealna propozycja dla wegetarian. Przygotowany na bazie aromatycznych warzyw: marchewki, pietruszki, selera, pora czy cebuli, stanowi wyśmienite danie obiadowe. Rosół warzywny łatwiej wyklarować, ze względu na brak białka zwierzęcego. Tego rodzaju zupę doprawia się podobnie jak tę w wersji tradycyjnej: liściem laurowym, lubczykiem, maggi czy też majerankiem. Można ją zaserwować bez dodatków lub z ugotowanym ryżem, kaszą czy też tapioką.
 

Bulion

Bulion

W języku potocznym słowa: „bulion” i „rosół” stosuje się zamiennie. Jest jednak między nimi wyraźna różnica. Przede wszystkim bulion nie jest samodzielnym daniem, lecz zwykłym wywarem mięsno-warzywnym. Stanowi od bazę do sosów i innych zup. Na podstawie różnych składników można stworzyć bulion warzywny, drobiowy, wołowy, rybny lub dashi – popularny w kuchni japońskiej. Im dłużej gotowany bulion, tym jest bardziej esencjonalny i bogatszy w smak. A co za tym idzie – potrawa na nim przygotowana będzie jeszcze smaczniejsza!

Rosół drobiowy

Rosół drobiowy

Rosół z kury, kaczki, gęsi a może bażanta? Pomysłów na tę zupę z drobiu jest mnóstwo. Praktycznie do jej przygotowania można wykorzystać każdy gatunek jadalnych ptaków, łącznie z tymi dzikimi. Ważne, aby mięso było dość tłuste. Dlatego tak popularny jest rosół na bazie kurzych łapek lub skrzydełek. Taki rosół świetnie rozgrzewa i stanowi jedno z podstawowych dań, które każdy kucharz powinien umieć. Szczególnie, że taki wywar drobiowy stanowi wspaniałą bazę do stworzenia innych zup!

Znaleźliśmy 865 przepisów w kategorii Rosół

Rosół z curry

Rosół z curry

1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Rosół przyzwoity

Rosół przyzwoity

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Rosół z królika

Rosół z królika

Ania321 Ania321

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: