Śledzie to jedne z ryb, które możemy przyrządzić na wiele sposobów - marynować, smażyć, piec. Przed przyrządzeniem należy je jednak odpowiednio namoczyć w mleku lub wodzie, by pozbyć się rybnego zapachu i nadmiaru soli.

Idealne do śledzi będą warzywa i owoce, które doskonale komponują się z tą rybą.
Najpopularniejszym sposobem podaniaśledzie w oleju z dodatkiem cebuli, śledzie pod pierzynką lub śledzie w śmietanie, śledzie po kaszubsku z dodatkiem rodzynek lub śledzik w wersji wigilijnej. Smakosze doceniają również walory śledzia smażonego.

Warto wiedzieć, że śledź podobnie jak karp jest rybą pełną składników odżywczych - witamin i mikroelementów oraz źródłem kwasów nienasyconych. Należy do ryb o najmniejszym stopniu zanieczyszczenia metalami ciężkimi. 

Zdjęcie: Fotolia
Śledzie pod pierzynką

Śledzie pod pierzynką

Śledzie pod pierzynką to warstwowa sałatka śledziowa znana także pod nazwą sałatka szuba. Oprócz filetów śledziowych w jej skład wchodzą również gotowane warzywa oraz majonez. Najbardziej efektownie na wigilijnym stole prezentuje się sałatka śledziowa z czerwonymi buraczkami, podana w przezroczystej, szklanej misce. Wszystkie kolorowe warstwy są doskonale widoczne, a wieńczy je puszysta, majonezowa pierzynka. Można dodatkowo posypać ją startym żółtym serem, zmielonymi migdałami lub drobniutko pokrojonymi ogórkami konserwowymi i świeżo zmielonym pieprzem.

Sałatka ze śledziem

Sałatka ze śledziem

Sałatka śledziowa z ziemniakami to doskonały pomysł na przekąskę na imprezę. Używając płatów śledziowych, które były wcześniej moczone w solance warto przepłukać kilkakrotnie w zimnej wodzie lub namoczyć w mleku. Dzięki temu sałatka z pewnością nie będzie za słona. Ważne jest, aby zwłaszcza w sałatkach używać wyłącznie śledzi starannie wyfiletowanych.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Na Boże Narodzenie przyrządza się tradycyjne potrawy, takie jak: czerwony barszcz z uszkami, zupę grzybową, paszteciki z grzybami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć karpia w galarecie oraz śledzi podawanych na różne sposoby, np. z cebulą albo „pod pierzynką”, czyli w postaci sałatki z gotowanymi warzywami. Do picia najczęściej serwuje się wigilijny kompot z suszu, a na deser podaje sernik z bakaliami, makowiec zawijany lub na kruchym cieście albo piernik.

Śledzie po węgiersku

Śledzie po węgiersku

Śledzie po węgiersku doskonale sprawdzą się na obiad, kolację bądź jako przekąska. Danie ma lekko słodki, intensywny smak, a ponadto jest sycące oraz lekkostrawne. Śledzie z cebulą można podawać same, z pieczywem, piklami, sałatkami albo surówkami. Filety z ryby należy namoczyć w mleku na pół godziny po czym pokroić w kostkę. Na patelni podsmaża się cebulę, paprykę i pieczarki. Po kilku minutach warzywa zalewa się przecierem pomidorowym, soli, doprawia i dusi. Śledzie zalewa się powstałym sosem.

Ryby

Ryby

Ryby można przygotować na różne sposoby: gotować w całości, zapiec lub usmażyć (obtoczone w bułce tartej i mące lub bez panierki). Najpopularniejszymi rybami w Polsce są dorsze, mintaje, sole, morszczuki oraz pstrągi. Na wigilijnym stole zamiast karpia coraz częściej pojawia się panga. Popularne są rybne nuggetsy podawane z ziemniakami lub frytkami oraz surówką z kiszonej kapusty. Ryby często kropi się cytryną, aby miały wyraźniejszy smak.

Wigilia

Wigilia

Tradycyjne potrawy wigilijne, których nie może zabraknąć na świątecznym stole, to: barszcz czerwony z uszkami, kluski z makiem, pierogi z grzybami, karp smażony i ryba po grecku. Śledzie na Wigilię podaje się z cebulą i olejem lub np. w sałatce. Pierogi wigilijne przygotowuje się z kapustą i grzybami i serwuje oblane tłuszczem ze skwarkami. Na Święta Bożego Narodzenia piecze się słodkie desery. Ciasta wigilijne to np. makowiec z białym lukrem, sernik z brzoskwiniami lub piernik z miodem.

Znaleźliśmy 1813 przepisów w kategorii Śledź