Czy wielkanocne potrawy są zdrowe? Sprawdź, co na ten temat mówią dietetycy

Na wielkanocnym stole znajdziesz tradycyjne potrawy, które służą zdrowiu, ale także te mniej zdrowe. Sprawdź co zrobić, aby świąteczna dieta była korzystna.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Czy wielkanocne potrawy są zdrowe? Sprawdź, co na ten temat mówią dietetycy
fot. Adobe Stock
Zbliża się Wielkanoc – bezcenny czas spędzany w gronie najbliższych, najczęściej przy obficie zastawionym stole. Święta jednak nie zawsze muszą oznaczać tłuste, niezdrowe jedzenie w dużych ilościach. Wiele tradycyjnych dań ma cenne składniki odżywcze. Sprawdź, na które potrawy warto postawić, a które można w łatwy sposób... odchudzić. O pomoc poprosiliśmy dietetyków pracujących dla aplikacji Wiesz Co Jesz – oto, co nam podpowiedzieli.

Żurek

Żurek to zupa podawana zwyczajowo w wielu regionach Polski w święta wielkanocne. Tradycyjnie przygotowywany jest na bazie zakwasu chlebowego wytwarzanego z mąki żytniej, zabielany mlekiem lub śmietaną. Przyprawia się go majerankiem i chrzanem, a dodatki takie jak ziemniaki, jajko czy kiełbasa różnią się w zależności od regionu. 

Żurek, mimo że nie zawiera dużej ilości warzyw w porównaniu do innych zup, działa pozytywnie na zdrowie ze względu na użycie naturalnie fermentowanego zakwasu. Produkty spożywcze poddane fermentacji mlekowej charakteryzują się lepszą strawnością i biodostępnością składników odżywczych w porównaniu do ich świeżych wersji.

W żywności fermentowanej zwiększa się biodostępność żelaza, a jej spożywanie przyczynia się do obniżenia ryzyka rozwoju chorób serca. Poprzez zwiększoną zawartość witaminy K, fermentowana żywność może mieć pozytywny wpływ na stan kości i zapobiegać osteoporozie.
 

Żurek wielkanocny
fot. Adobe Stock
 

Jajka i potrawy jajeczne

Tradycyjna Wielkanoc nie istnieje bez jajek! Dzięki zawartości pełnowartościowego białka, spożycie jajek wydłuża uczucie sytości po posiłku, co sprzyja odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Dzięki swojej biologicznej funkcji, tj. zapewnieniu odpowiednich warunków do rozwoju nowego życia, jajko zawiera szereg składników bioaktywnych wpływających pozytywnie na zdrowie człowieka
. Są to m.in. lizozym, witaminy A, D i E, luteina, zeaksantyna, witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, niacyna, kwas foliowy i biotyna.

Lizozym jest białkiem o właściwościach przeciwbakteryjnych. Luteina i zeaksantyna to składniki antyoksydacyjne biorące udział w profilaktyce zdrowotnej oczu, zwłaszcza w przypadku zmian następujących z wiekiem (np. degeneracji plamki żółtej). Witaminy A i E pełnią rolę silnych przeciwutleniaczy w naszym organizmie, z kolei witaminy z grupy B są 
niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego. Nie trzeba bać się cholesterolu zawartego w jajkach – najnowsze badania dowodzą, że spożycie jajek nie wiąże się ze zwiększeniem poziomu cholesterolu we krwi. 

Faszerowane jajka
fot. Adobe Stock

Biała kiełbasa

Coraz więcej badań dowodzi, że wysokie spożycie przetworzonego mięsa jest jednym z czynników zwiększających ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu 2, a nawet nowotworów. Z powodu dużej zawartości tłuszczu i cholesterolu spożywanie kiełbasy powinny ograniczyć także osoby na dietach odchudzających.

Dobrą alternatywą dla tłustej i kalorycznej białej kiełbasy mogą być wyroby roślinne imitujące mięso. Zwykle stworzone są na bazie białek nasion roślin strączkowych i zbożowych, zawierają znacznie mniej tłuszczu (zwłaszcza nasyconego), są źródłem błonnika pokarmowego, a odpowiednio doprawione potrafią dobrze imitować mięsne wyroby. Obecnie na rynku można znaleźć 
wegetariańskie odpowiedniki wielu rodzajów wyrobów mięsnych, w tym właśnie białej kiełbasy. 

Wegańska biała kiełbasa
fot. Adobe Stock

Mazurek

Tradycyjny mazurek jest bardzo kaloryczny. Ze względu na dużą ilość cukru nie powinien być spożywany przez osoby chore na cukrzycę i insulinooporność, gdyż powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. Nadmiar cukru w diecie sprzyja także rozwojowi próchnicy i odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto, ten wypiek zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, które mogą prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Mazurek można przygotować w zdrowszej wersji, zamieniając mąkę pszenna na kokosową lub jaglaną. Można też ograniczyć ilość cukru albo zastąpić go miodem lub syropem klonowym, a także zrobić masę na bazie masła orzechowego lub kaszy jaglanej.
 

Mazurek jaglany
fot. Adobe Stock

Słodkości: Pascha Wielkanocna i sernik

Słodycze na bazie twarogu to jedne z najłatwiejszych do „odchudzenia”, co warto wykorzystać na wielkanocnym stole. Twaróg jest źródłem pełnowartościowego białka i wapnia, jednak na niekorzyść zawierających go ciast działa wysoka zawartość tłuszczu.

Aby ograniczyć ilość kalorii w takich deserach
, jak sernik czy tradycyjna pascha, należy zminimalizować ilość tłuszczu. Zamiast tłustego twarogu i śmietanki kremówki warto wybrać twaróg chudy lub półtłusty i śmietankę lub jogurt o niższej zawartości tłuszczu. Decydując się na dodatek bakalii warto wybrać zdrowe i wartościowe orzechy, np. orzechy włoskie lub laskowe. W przypadku suszonych owoców należy zwrócić szczególną uwagę na skład i postawić na takie, które nie zawierają dodatku cukru.  

Pascha wielkanocna Sernik wielkanocny
fot. Adobe Stock

Jak zadbać o swoje zdrowie nie tylko od święta?

bezpłatną aplikacją Wiesz Co Jesz codzienne zakupy i wybory dietetyczne staną się przyjemnością, ponieważ z łatwością sprawdzisz, czy dany produkt będzie służył Twojemu zdrowiu. W trakcie zakupów spożywczych wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu spożywczego aparatem swojego telefonu, a aplikacja podpowie, czy ten produkt powinien znaleźć się w Twoim koszyku. 

Możesz także wyszukać w bazie jeden z kilku tysięcy opisanych przez dietetyków składników. W aplikacji spośród ponad 30 diet wybierzesz sposób żywienia odpowiedni dla swojego stanu zdrowia, a dzięki ciekawym artykułom będziesz na bieżąco z nowinkami ze świata dietetycznego. Aplikację możesz pobrać zarówno na system iOS, jak i Android z TEJ strony.