Jak zrobić mleko owsiane?

Domowe mleko owsiane potrzebuje tylko dwóch składników: wody i płatków owsianych. Opcjonalnie możesz je dosłodzić miodem, daktylami, syropem klonowym albo innym słodkim dodatkiem.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić mleko owsiane?
fot. Adobe Stock
Mleko owsiane to zdrowy i najbardziej ekologiczny napój roślinny dostępny na rynku. Jego zrobienie nie wymaga dużych kosztów, ponieważ płatki owsiane to tani produkt. Są one również mało kaloryczne i zawierają dużo sycącego błonnika, niezbędnego w codziennej diecie. Warto jednak pamiętać, że mają również sporo naturalnie występujących cukrów.

Na półkach sklepowych jest coraz więcej alternatywy dla mleka zwierzęcego w coraz bardziej przystępnych cenach. Jednak to, co można znaleźć w ich składzie, często przyprawia o zawrót głowy - duże ilości cukru, wzmacniacze smakowe, stabilizatory, maltodekstryna. Domowym i tanim sposobem zrobisz zdrowe mleko owsiane, które będzie doskonałym dodatkiem do wielu potraw i wypieków.

Przepis na domowe mleko owsiane

Składniki:
  • 1 szklanka płatków owsianych górskich,
  • 4 szklanki zimnej wody,
  • szczypta soli,
  • 1 łyżeczka miodu, syropu klonowego lub innej substancji słodzącej (opcjonalnie).
Wykonanie:
  1. Płatki owsiane włóż do kielicha blendera i zalej zimną wodą. Do zrobienia mleka owsianego możesz użyć także blendera ręcznego.
  2. Dodaj szczyptę soli i opcjonalne wybrane słodzidło.
  3. Blenduj na najwyższych obrotach ok. 20-30 sekund. To ważne, aby mleka owsianego nie miksować zbyt długo, ponieważ może stać się ono „glutowate”.
  4. Przygotuj sitko oraz gazę lub pieluchę tetrową. Na sitku połóż gazę i wylej powstały napój.
  5. Następnie złóż gazę i odcedź delikatnie zmielone płatki owsiane od płynu.
  6. Mleko owsiane przelej do szklanego naczynia i przechowuj w lodówce 3 dni. Nie przejmuj się, jeśli napój się rozwarstwi, to naturalny proces. Przed spożyciem po prostu wymieszaj dokładnie mleko owsiane.
Jak zrobić mleko owsiane? Jak zrobić domowe mleko owsiane?
fot. Adobe Stock

Co zrobić z pulpy owsianej powstałej po odciskaniu płynu ? Na pewno jej nie wyrzucaj, przyda się jako składnik wielu przepisów! Możesz z niej zrobić ciasteczka owsiane fit, placki owsiane, dodać do koktajlu lub smoothie bowl. Pozostałości z mleka owsianego to składnik, o który może zostać wzbogacona także domowa granola.

Jak wykorzystać mleko owsiane?

Mleko owsiane możesz z powodzeniem wykorzystać jako zamiennik mleka krowiego w wypiekach. Przyda się także do zabielenia zup lub sosów. Zrobiona na bazie napoju owsianego kawa mrożona wspaniale smakuje w upalne dni. Mleko owsiane możesz dodać także do codziennie pitej kawy, granoli lub płatków śniadaniowych. Na jego bazie zrobisz pyszne naleśniki, pudding z chia, albo domowy budyń. 

Koktajl na mleku owsianym Kawa mrożona na mleku owsianym
fot. Adobe Stock

Jakie mleko roślinne jest najlepsze?

Odkąd spożycie mleka roślinnego wyraźnie wzrosło, zaczęły się dyskusje o wpływie napojów na środowisko. Otóż okazuje się, że popularne mleko kokosowe oraz migdałowe ma najmniej korzystny wpływ na planetę. Pod masową uprawę plam kokosowych usuwa się wielkie połacie lasów deszczowych, natomiast hodowla drzew migdałowych wymaga zapylania kwiatów przez pszczoły miodne, których rola w ekosystemie jest zupełnie inna.

Często też populacje tych owadów wymierają przez liczne nawozy sztuczne stosowane przy uprawie migdałowców. Uprawa migdałów wymaga również zużycia bardzo dużych ilości wody.

Które mleko roślinne wybrać?
fot. Adobe Stock

Okazuje się, że najzdrowszym i najbardziej ekologicznym wyborem są dwa rodzaje mleka roślinnego: sojowe i owsiane. Co prawda uprawa soi na skalę światową jest ogromna, stanowi ona bowiem główny składnik kuchni azjatyckiej, a także służy do przygotowania paszy dla zwierząt. Może to być również przyczynkiem do karczowania lasów w celu przygotowania miejsca pod hodowlę soi. Soja natomiast jest bogata w białko i ze względu na wartości odżywcze jej skład jest zbliżony do mleka krowiego.

Mleko owsiane wypada najkorzystniej w tym zestawieniu. Owies jest tani i uprawiany bez większej szkody dla środowiska. Zawiera dużo błonnika, który jest niezbędnym składnikiem diety, można z niego przygotować wiele pysznych i sycących potraw.